הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

דרך דמויות הסדרה סימנו לנו שלאהוב בגדים זה סופר-קול. האובססיה לשופינג אופנתי נצבעה ב-ורודים-רומנטיים – השמלה, המעיל, זוג הסנדלים, אולי לא מחממים לך את כפות הרגליים במיטה הזוגית, אבל גם לא משאירים את מושב האסלה מורם

03/03/2014

השבוע אנו חוגגים עשור לפרק האחרון בסדרה “סקס והעיר הגדולה”. יהי זכרה ברוך.

היה בה סקס (בעיקר של סמנתה), הייתה בה עיר (האחת והיחידה) ובעיקר הייתה בה התייחסות חדשה, כמעט מהפכנית, לאופן שבו מדברים על אופנה בפריים-טיים הטלוויזיוני.

קארי ברדשאו הפכה לשופר החדש של ה”פמיניזם-ליפסטיק” – זה שלוקח את אידאל היופי, הדרקוני והמשעבד, ועושה בו שימוש מעצים דווקא. במידה מסוימת הייתה הסדרה מעין סוס טרויאני של תעשיית היופי והטיפוח. תעמולה שיווקית נוצצת ומפתה לעידוד צריכת יתר.

דרך דמויות הסדרה סימנה לנו התעשייה שלאהוב בגדים זה סופר-קול, האובססיה לשופינג אופנתי נצבעה ב-ורודים-רומנטיים. השמלה, המעיל, זוג הסנדלים, אולי לא מחממים לך את כפות הרגליים במיטה הזוגית, אבל גם לא משאירים את מושב האסלה מורם, לא צוברים כלים בכיור, ומתלווים אליך ללא ויכוח לכל אירוע. כולל ערב בנות בנוסח “חפירות על הר של פחמימות”.

קארי ברדשאו לקחה את אובדן ההירארכיות התרבותי של הפוסט-מודרניזם, פיזרה עליו נצנצים ותקעה לו נוצה בתחת. היא הבהירה לעולם שזה לגמרי-לא-מופרך להתייחס לזוג נעלי גימי צ’ו, באותה רצינות כמו אל הסדקים במערכת היחסים האישית שלך, או להשפעת נפיחות של פרות אוסטרליות על התחממות כדור הארץ.

בלה-לה-לנד הברדשואי, הכל – זה אהבה (או החיפוש אחריה). בין אם מדובר בגבר נחשק ובין אם מדובר בשמלת כלה של ורה צ’אנג.  בינתיים, הבת המועדפת של העיר והסקס הפכה לפאסה של הפאסה של עצמה, אבל מורשתה, נותרה עימנו.

אז – כמה תמונות אייקוניות למזכרת -

קרי - סצנת הפתיחה

צילום מתוך סצנת הפתיחה הבלתי נשכחת- חצאית הטוטו הוורודה, התלתלים וה”סלפי-ספלאש”

*

קרי - והפרח

האישה והפרח (ושקית הקניות)

*

קרי - הנפילה מהעקבים הכי מפורסמת

רגע לפני סצנת הנפילה מהעקבים הכי מפורסמת בטלוויזיה.

קרי - הלנזרי יוצא לרחוב

מוציאה את הלנז’רי אל הרחוב (והנעליים, ברור, הנעליים)

*

קרי - א-לה -פריזיאן

כובשת את פריז

*

קרי - עם התנך ביד

עם התנ”ך ביד (וגם הכובע, בואו נודה, די דוס-שיק)

*

קרי - וויויאן ווסטווד

שמלת הכלה – של ויויאן ווסטווד, הטווס על הראש – של פינת החי בפארק הירקון

*

קרי - ועכשיו כולם יחד

ועכשיו כולן יחד – קארי ברדשאו והשאר

*

קרי - ביג לייק ביג מיסטייק

ביג לייק, ביג מיסטייק. יצא סמול.

***

ובשולי הדברים -

בכוונת מכוון אני מתייחס רק לתרומה האופנתית של הסדרה וכוכבותיה. מבחינתי, בכל הקשור ל”גירל-פאוור” המיוצג על ידי ארבע הנשים כתמה מרכזית, היא כשלה כישלון מחפיר – אחת הופכת את חייה לרומן למשרתות בסאגה הבלתי-נגמרת(וה-הו-כמה חופרת) של יחסיה עם מר ביג. השנייה מייצגת את הריאקציונריות המטורפת של שנות ה-50, השלישית מתחבאת מאחורי הקאריירה שלה כתחליף לכל דבר אחר (וגם ג’ינג’ית!! נוסף לכל) והרביעית, זו שמדזדיינת לכל עבר, פשוט מנכסת התנהלות (שנתפסת כ-) גברית ומשתפת פעולה, בעצם, עם הגישה הפטריארכלית שטוענת שכדי לשרוד בעולם נשים חייבות לאמץ לעצמן את הקודים הגבריים, כי אלה היחידים ש”עובדים”. גישה אלטרנטיבית? קודים חדשים? מה פתאום, זוז ותן לי למצוץ ולבלוע ואחר כך לזרוק מחיי.

עוד מהבלוג של ארז עמירן

Thumbnail

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 8 years
Thumbnail

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

Thumbnail

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות