הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

אחרי שנים של מלחמת השמד בשיער הגוף הנשי, נדמה שאנחנו עומדים בפתחו של עידן ה-בוש. רשת האופנה האמריקאית אמריקן אפרל הוציאה אותו אל הרחובות.

24/01/2014

אחרי שנים של מלחמת השמד בשיער הגוף הנשי, נדמה שאנחנו עומדים בפתחו של עידן ה-בוש.

קמרון דיאז כתבה ספר חדש בשם “ספר הגוף” ובו היא מקדישה פרק ל-”שבחו של שיער הערווה” וטוענת שאסור לוותר על הוילון המופלא והרומנטי הניצב בויטרינת הוגינה. אליה מצטרפות גם גווינת פלאטרו שמשתפת את העולם בהרגלי הטיפוח הוגינאלי שלה, וכמובן ליידי גאגא, האחראית על מחלקת הגלמור בכלבו הטרנדים העולמי שהצטלמה בבוש חשוף (ובשפם) למגזין “קנדי”.

אבל את הבאזזזז הגדול ביותר סיפקה רשת “אמריקן אפרל” (בית המקדש הרשמי של ההיפסטרים) שציידה את בובות חלון הראווה שלה בשיער ערווה (רב) המבצבץ מבעד לתחתוני התחרה. כדי להעצים את אפקט ה”א-לה-נטורל” היא הוסיפה להן גם פטמות זקורות, שיהיה.

(צלמת – מיכל ג’מילי. ניו יורק)

הרחובות שקקו והרשתות החברתיות געשו וכולם-כולם נדרשו לסוגיית ערווה שעירה כן-או-לא.

נציג החברה הסביר בריאיון למגזין “מארי קלייר” ש”אמריקן אפרל” היא “חברה שחוגגת את היופי הטבעי” וחלונות הראווה המעורוותים שלה מאפשרים לעוברי האורח לחקור את המושג “סקסי” ולבחון את רגשותיהם מול הגוף הנשי במלוא סימניו המיניים האמיתיים.

העצמה נשית או דווקא חפצון וביזוי? לא יודע, והאמת – הדבר האחרון שאני רוצה לעשות הוא להסתבך בין תלתלי הויכוח – “לגלח או לגדל”.

מבחינתי – מה שנשים עושות בגופן הוא שלהן ובאחריותן. ההעדפות הפרטיות שלי (ויש לי) לא אמורות לשלוח אף אישה אל “עליזה המורטת”, או לחילופין אל מחלקת השמפואים  בסופר פארם.

כבר דובר רבות בתאוריה שהעלמת שיער הגוף הנשי היא קונספירציה גברית שנועדה להפוך את הנשים לילדות קטנות ובכך להעצים את השליטה הגברית עליהן. גם על ה-”פדופיל הסמוי” המסתתר בנשמתו של כל גבר, כבר שמעתי. מצטער, לא קונה את זה.

מי שבונה את עולם הייצוגים הנשי שלו מתוך עולם הפורנו, למשל, יתקשה להאמין ששיער גוף הוא חלק מהמפרט הטבעי של כל אישה. המריטה הטוטאלית של הנשים שבסרטים נועדה למצב אותן כחפץ מין שהופשט מאנושיותו. זה ללא ספק נכון. אבל מי שתובנותיו ניזונות ממושגים פורנוגרפיים, כמה כבר ראוי שנתייחס אליו ואליהן??!

ובעניין הצעת ה”בחינה העצמית מול הגוף הנשי במלוא סממניו האמיתיים” – אני, באופן אישי, חש מובך מול שיער ערווה גלוי בחלון הראווה, אבל אולי זו רק נפשי הפוריטנית.

כך או כך, כשמדובר ב”אמריקן אפרל”, חברה שבנתה את המוניטין שלה על קמפיינים סמי-פורנוגרפים ופרובוקציות-בשקל (נשים בעירום חלקי מאוננות, למשל), אני מתקשה להאמין למניעי “חגיגת היופי הטבעי” שהם מתקשטים בהם. נשמע לי כמו בלה-בלה שיווקי מהסוג של “בואו נעשה קצת רעש ונדפוק קופה”.

***

ובמאמר מוסגר (מותר לדלג) -

באופן כללי, די נמאס לי מסוג הדיבור שממקם טיפוח יופי ומודעות פמיניסטית משני צדי הסקאלה. אפשר להתווכח מי קובע “יופי” מהו, ואת מי משמשת הגדרתו ככזה, אבל קצתי בשיטת ה- “הכל או לא כלום” –  כאילו התעסקות נשית במראה החיצוני הופכת כל אישה למשת”פית של ההגמוניה הגברית, והנה כבר גלגלי המשעבד רומסות את כפות רגלייה המשוחות ב-לק אופנתי (כי כידוע, יום אחד את מתהדרת בלק כתום, ולמחרת את משמשת שפחת מין בהרמון של פחה טורקי).

אז אכן אני מאמין שמושג היופי האידאלי נכתב לרוב על ידי גברים, ואין לי ספק שמושגי יופי מופרכים נועדו לגרום לנשים לתחושת פגימות רציפה. כל זה לא אומר, לדעתי, שכל מי שמורטת את שפמה הופכת במחי פינצטה למקל בגלגלי התנועה לשחרור האישה.

גברים שמעדיפים נשים יפות (אפילו יפות “לפי נוסחה”) אינם בהכרח שונאי נשים. היום, גבר שיעז להודות, בחצי פה, שהוא מעדיף את אנג’לינה ג’ולי על פני פרופסור רות גביזון, יובל על ידי נשות השחר החדש אל כיכר העיר בה ירגמוהו באבנים. דיבור גברי המתייחס להעדפות גופניות ביחס לנשים, נתפס מיד כנבער, דכאני ומחפצן.

ואני אומר – גברים יכולים להתייחס לאישה כאל “לא מושכת” בגלל שהיא שמנה, או בגלל שיש לה אף גדול, או חזה קטן (או שיער ערווה מתולתל). זה אולי רדוד, ויותר מכל מעיד עליהם עצמם, אבל באמת שלא מדובר בפשע פלילי.

***

עוד מהבלוג של ארז עמירן

תצוגה מקדימה

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

תצוגה מקדימה

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה