הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

רשימות ה-עשרה ספרים הכי-הכי שהפכו את הפיד שלי בפייסבוק לסניף של סטימצקי, הוציאו אותי מדעתי. די. לא מעניין אותי מה אתם קוראים, ובעיקר לא מעניין אותי מה אתם רוצים שנדע שאתם קוראים.

25/12/2013

הפיד הפייסבוקאי שלי התמלא לאחרונה בהמון רשימות של “עשרת הספרים הכי הכי שלי”. הזדמנות נהדרת להתייהר ברשימת מכולת שמוציאה אותך הו-כה עמוק ויודע ספר. שנאמר “אני לא רק חתיך אורסססס (ולראיה התמונות המפוטשפות שלי שהעלתי לפרופיל) אני גם חכם”.

מה שמפליא ומופלא גם יחד, הוא להציץ בהשתאות ברשימות המכובדות של אנשים שאני ממש יודע שהטקסט הכי מורכב שהם התעמקו בו לאחרונה היה “ערה?”

כך או כך הרכבת הרשימה דורשת דייקנות של מתכון לעוגת שכבות. טעות במרכיב אחד ויצאתם פיתה.

אז הנה, לטובת אורגיות ההאדרה העצמית – ככה בונים חומה

אחד רב מכר (כי בתוך עמי אני חי), אחד רוחני (כי אני מתרגל יוגה וסקס טנטרי), אחד מד”ב (כי פני מועדות לכוכבים), אחד עם למעלה מ-900 עמודים בשני כרכים (כי אני טיפוס כזה שלא מוותר), שניים לפחות “בשפת המקור” (כי “כל כך הרבה הולך לאיבוד בתרגום”), אחד ספר ילדים-שהוא-בעצם-למבוגרים (כי אני מחובר לילד שבתוכי), אחד ספר שירה (כי אני רגיש וחולמני), אחד שבדי (כי אין, אין על הנורדים האלה עם החושך הנצחי שלהם…), ואחד פילוסופי (כי הגיהנום הוא הזולת)

בואו נודה – הרשימות האלה מעידות בעיקר על האופן שבו אתה מעוניין להציג את עצמך, הרבה פחות על טעמך הספרותי. אני מניח שזה לא מקרי ש-”50 גוונים של אפור” נעדר מכל הרשימות. כל ה(א)נשים שהזניקו את הזבל המזוקק הזה אל ראש מצעדי המכירות הם לא אנחנו, מה-פתאום?? הם האחרים, אלה שאין להם רשימות ספרותיות, בטח אין להם אפילו פייסבוק…

חלילה לי מלהכליל. יש הרבה אנשים טובים שמפרסמים את הרשימה שלהם רק כדי לשתף את חבריהם בטעמם הספרותי וכדי לקבל המלצות  נוספות מאנשים שאת טעמם הם מעריכים. לא מתווכח בכלל. אבל איכשהו שורה על אחוז גדול מהרשימות הללו אווירה של מילוי שאלון ל”ג’יי-דייט” – כל הנחתומים המקסימים שלא רוצים להעיד על עיסתם מסדרים לעצמם חלון אחורי לשלוח דרכו את המסר “אני שווה!”.

נכון, זו קפיצת מדרגה מ-”אומרים עלי שאני…” (השיטה הישנה להצטנעות יהירה) ל-”ככה נראית הספרייה שלי בבית” (השיטה החדשה ליהירות מצטנעת) – אבל האפקט זהה, וגם האג’נדה שמאחורי המילים די דומה.

אני-אראה-לך-את-שלי, את-תראי-לי-את-שלך  ויחד נצטרף אל אומת השקרנים ונחיה באושר ועושר בספריה העירונית שנהפוך לביתנו.

הכי 10

עוד מהבלוג של ארז עמירן

Thumbnail

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 8 years
Thumbnail

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

Thumbnail

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות