הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

אפשר להגיד “סימבולי” מכאן עד לירושלים, אבל לדעתי, ללבוש חצאית “בשביל שנשים לא ירגישו פחות שוות מגברים” (לפי הנוסח החינני בעילגותו של המניפסט) זה לרדד את הרדוד. אפילו מעליב.

13/02/2013

לאורך ההיסטוריה (זו שנכתבת על ידי המנצחים) אפשר להבחין באופן שבו מנכס המעמד השליט מאפיינים ויזואליים של הצד הנשלט.


בעוד הוא מוחק את הזהות התרבותית של מי שנזרק לפח האשפה של ההיסטוריה, הוא מקשט עצמו בקישוטיה. השליט מחניף לעצמו פעמיים – הנה, תראו אותי, גם שולטטטטט!! וגם ליברל רחב אופקים. כובש נאור.


הניכוס הזה מגיע תמיד עם מנה גדושה של פטרוניות, התנשאות, ותחושת עודף עצמית.
כך אומצו בעבר אלמנטים מתוך התרבות השחורה על ידי אמריקאים לבנים. כך גם נדחסו לשוליים של התרבות הבריטית והצרפתית, מאפיינים של ילידי הקולונות בהן הם שלטו  – “הו רוזנת יקרה, מהו הרביד הצבעוני שאת עונדת לצווארך הכחוש והדל? – אה, זה משהו שהרוזן היקר הביא לי ממסעו לפפואה הגנאית, האין זה אקזוטי להפליא?”


אנחנו ממרקים את ייסורי המצפון הכובש שלנו, נהנים ממגע של אקזוטיות מלבבת וגם יוצאים הכי-נאורים-בעולם. לא שווה??


כך אנחנו יכולים להעריץ את “חוש הקצב הנפלא של הכושים”, את “עבודות היד המופלאות של האורגות הצ’צ’ניות” וכמובן “שמחת החיים של התימנים” (וד”ש מסבתא שלי).


אל ג’ולסון, “זמר הג’ז”, נהג להופיע בקטעי “מוזיקה שחורה” כשפניו מאופרות בשחור. מישהו אפילו חשב שמדובר במחווה נאה ולא בעלבון גזעני. כמו שאנחנו עוברים לדיבור מפגר כשאנחנו ניצבים מול פעוט בן ארבע ובטוחים שזה מה-זה-חמוד.


בכלל, ההתייחסות שלנו למיעוט (בכמות או בזכויות) היא כזו השמורה לנו להתנהלותנו מול ילדים קטנים. אנחנו נתפעל מהציורים שהם ציירו בגן ונתלה אותם על המקרר, אך חלילה שנקשיב למה שיש להם להגיד. בדיוק כמו שנעריץ את עבודות הריקמה האתיופיות, אבל היי, רק אל תבואו לגור בשכונה שלנו, זה יוריד לנו את ערך הדירות.


ולמה אני נדרש למשא ההיסטוריה הזה ? ובכן, בגלל זה –“ב-14 לפברואר יתקיים יום מחאה בינלאומי נגד אלימות כלפי נשים. אנחנו גברים שהחליטו לעשות מעשה ולהעביר מסר. לומר בצורה ברורה שאין מקום יותר לאלימות כלפי נשים בחברה שלנו.
נשים וגברים משלבים ידיים ואומרים לא לאלימות. בשביל שנשים יוכלו ללכת בבטחון ברחוב בלילה. בשביל שנשים לא ירגישו שוות פחות מגברים. בשביל להפסיק את הניצול המיני והאלימות כלפי נשים הנפוצים כל כך בחברה.”

ואני אומר –יה, רייט. נורא קול ללבוש חצאית, באמת, חתרני לגמרי ומלא צדק חברתי. ומה הקשר לאלימות נגד נשים?  לניצול מיני? האם מדובר באמת במחאת הזדהות או אולי בטרמפ על נושא קרדינלי לצורך יצירת אפקט מגניבות שאין מאחוריו אלא עמדה פטרונית של חזק מול חלש.

להתקשט במס שפתיים ולקצור מחמאות – את זה אנחנו יודעים לעשות לבד. והיטב.

אז אפשר להגיד “סימבולי” מכאן עד לירושלים, אבל לדעתי, ללבוש חצאית “בשביל שנשים לא ירגישו פחות שוות מגברים” (לפי הנוסח החינני בעילגותו של המניפסט) זה לרדד את הרדוד. אפילו מעליב.


אם היינו באמת מחויבים לשוויון היינו ניגשים לבוס שלנו ומבקשים שישווה את שכרנו לזה של הקולגה ממין נקבה שעובדת איתנו. קצת יותר יעיל ומשמעותי מללבוש חצאית. אבל ברור, הרבה פחות מגניב.

אז הנה, אמרתי את זה – לא ככה “עושים מעשה” ולא ככה “מעבירים מסר” ככה פוטרים בבדיחה נושא חשוב וטרגי בעזרת גימיק מעדת הג’נדר בלנדר.

-

-

ובלי קצת אופנה אי אפשר, אז -

כל כך נמאס לי מהאג’נדאות של עולם האופנה. פתאום, מסתבר שבעידן הקונספטואלי, יפה, מחמיא ונוח, הם מושגים מיושנים, ולשרוול אין זכות קיום אם הוא לא נושא בין חפתיו את סבל העם היושב בציון (ומדבר על זה)


אופנה אקולוגית, אופנה פמיניסטית, אופנה חברתית – איכשהו, תמיד מדובר בבגדים מכוערים. וזה ברור, כי הקונספט מגיע “במקום”- במקום גזרה טובה, במקום בד איכותי, במקום גימורים מושקעים. כי ב”במקום” אנחנו אלופים.


וכשהקונספט מגיע עם אג’נדה, הוא סוחב איתו, ככה על הדרך, גם תג מחיר שערורייתי.
אז לטובת המשתכנעים-בקלות שמוצאים עצמם עוטים “קונספט” במקום זוג מכנסיים, הנה כלל אצבע פשוט -
אם מעצב מדבר על “לייף סטייל”, “מחאה מגדרית” או “בשורה סוציולוגית”, אפשר להניח בביטחון מלא, שלגזור ישר, הוא לא יודע.

עוד מהבלוג של ארז עמירן

תצוגה מקדימה

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

תצוגה מקדימה

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה