הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

יותר משהיא מייצגת “חריגות”, היא מנכיחה את הרעיון הקפיטליסטי שכל דבר יכול להיות מוצר צריכה, גם “חריגות”.

28/07/2012

איור – ארז עמירן

האייקונים הנוצרים על ידי תרבות הפופ מתקיימים בתוך בלבול מושגים וגבולות – מהו אדם? מהי דמות? מה פרטי? מה פומבי?

גם כשהפרטיות נחשפת, אין לדעת עד כמה היא נאמנה למציאות.

כבר הרבה זמן שליידי גאגא  מצליחה לשמור על מעמדה כ-”תוכן השיווקי” הכי חם בממלכת הפופ. היא מספקת להט בעולם כבוי ויוצרת דמות קולאז’ית, מחקה ומחוקה.

אי אפשר לדבר היום על תרבות פופולארית בלי שדמותה של הגא-גא, בשר מדמם או צלחת לווינית לראשה, תדחף אל ה’פריים’.
מה חי שם מתחת לפאה ולכובע, מאחורי האמירות פרובוקטיביות בראיונות, הדיבור האיטי והפומפוזי המעניק תחושה שהנה, עוד רגע, ינופק לחלל העולם איזה רמבראנט ורבאלי ? מי יודע ? ואת מי לעזאזל זה מעניין ??

אין לנו בעצם עניין באדם שמאחורי הפרסונה. אנחנו צורכים “ליידי גאגא”, בדיוק כמו שאנחנו צורכים “קוקה-קולה”, “קולגייט”, או כל מוצר אחר.

ליידי גא-גא בנתה את עצמה כ-”ברביפלצת” – האסתטיקה שהיא מטיפה לה נמצאת מעבר למושגי היופי המקובלים. היא מקצינה את הייצוג דמוי בובת הברבי לתחומי המופלצות..

זו אסתטיקה מזן חדש שהופכת את ה”מכוער” ל”יפה”. ואם לא “יפה”, אז לפחות “רלוונטי”, שהוא הסיוט והחלום של התרבות הפופולארית.

ליידי גאגא מיצבה את עצמה ככוהנת הגדולה של החריגות, אבל החריגות הזו נלבשת על העור כבגד. בסוף ההופעה אפשר להתקלף ממנה ולתלות חזרה בארון.

כי  יותר משהיא מייצגת “חריגות”, היא הפנים האייקוניים של הכלכלה הקפיטליסטית.  מנכיחה את הרעיון שכל דבר יכול להיות מוצר צריכה, גם “מפלצתיות”, גם “מסכנות”, גם “אלוהיות”. כוחו הבולעני של המיינסטרים התרבותי מסדר את כל אלה בשורה, מוכנים להסנפה, ומעטר אותם בתג מחיר.

אני לא יודע, אולי  היא עצמה כבר מאמינה לתדמית שיצרה, אבל כשהיא מספרת על תחושת ה-”פאקינג-לוזר” שמלווה אותה לאורך כל השנים, הלב לא נצבט בחמלה, סתם משתומם.

יכול להיות שתופעת הגאגא אכן מעודדת בני נוער להלחם נגד דפוסים חברתיים מקובלים ולמקסם את תחושת החריגות שלהם אל מול הצביעות השמרנית של אמריקה.

אני לא מזלזל, חלילה, יש בכך חשיבות גדולה. אבל, בואו נודה, הייצוג האלטרנטיבי-עאלק שמציעה ליידי גאגא מבוסס על בטן שטוחה, בלונד גולש והופעה זוהרת… רגע, זה לא מה שמציעה גם בלייק לייבלי, מלכת השכבה  מה”גוסיפ גרל” ??

בקיצור –כשאת הבלונדינית הכי שווה בתעשייה, יש גבול ל-עד כמה ניתן לרכוב על סוס החסכים החברתיים מהילדות. מעבר לגבול הזה – את בצד השני של רחוב פאתט.

באחד הקליפים של ליידי גאגא, מתנוסס דיוקן פניה על שטרות כסף המפוזרים על הרצפה. וזה,  בעולם המודרני, הכי קרוב לאלוהים שאפשר.

עוד מהבלוג של ארז עמירן

Thumbnail

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 8 years
Thumbnail

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

Thumbnail

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות