הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

כדי להיות כל כך נפלא, אתה לא צריך להתאמץ אפילו קצת. אתה יכול להמשיך לתחזק את עצמך-המגעיל להנאתם המפוקפקת של בני ביתך והקרובים אליך, ולשחרר לרשת את אחותך המוצלחת, זו עם הפוטושופ האישיותי.

03/03/2012

“פרסונה דיגיטלית” היא זו שאתה בונה לעצמך ברשתות החברתיות השונות. היא ה’אני פלוס’ שלך, פוטושופ אישיותי שאתה מורח על דפי פרופיל, שורות צ’ט או סטטוסים מצייצים.

מצד אחד אתה חושף ה-כ-ל, מצד שני אתה עורך הצגה מאוד סלקטיבית ומותאמת בדקדקנות לזהות הדיגיטלית שאימצת. הרבה פעמים היא כל כך רחוקה ממך עצמך, עד שאפילו אמך הפרטית תתקשה לזהותך.

כדי להיות כל כך נפלא, אתה לא צריך להתאמץ אפילו קצת. אתה יכול להמשיך לתחזק את עצמך המגעיל להנאתם המפוקפקת של בני ביתך והקרובים אליך, ולשחרר לרשת את אחותך, זו עם הפוטושופ האישיותי.

כך אתה מוצא ברשת את הנשואים המתרווקים, את אבירי זכויות האדם המעסיקים תאילנדים בתנאי עבדות, את השובניסטים הפמינסטים, את  העילגים המצטטים, את הענווים המלאים בעצמם, ואת הרגישים האטומים.

הם לא מכריסים, ולא מקריחים, וכל היום רק הודפים הצעות לככב בקמפיין הלבשה תחתונה של קלווין קליין.

כך גם אתה בונה את עצמך מחדש כפרסונה דיגיטלית. זה כולל את התמונה הרלוונטית לעשר שנים ועשרה קילו אחורה בזמן, וגם את רשימת התחביבים שלך שכוללת טיולים בטבע (קניון רמת אביב) בשילוב של ספורט-אקסטרים (זיפזופ עצבני בין בטי המכוערת לגוסיפ-גרל)

לולא היה זה בלתי מנומס בעליל היית ודאי מציין בשורה “על עצמי” –”אין אין אין עלי” !!!

אבל אתה בחור מנומס אז אתה כותב, ככה, בצניעות מתייהרת משהו בסגנון “אין הנחתום מעיד” וכו’, שזה, ברור, מזל גדול, כי לו היו נותנים לנחתום לשאת עדותו היה המסך מסמיק

מול הנחתומים האילמים מוצבות הנשים שהן, כהגדרתן, “אישה ילדה”.

תהרגו אותי אם אני מבין על מה ולמה הפך הצירוף המטופש הזה למדי החאקי של כל אישה שנייה ברשת. ואני שואל -  טרחתן והלכתן לקושש זרדים במחסן הקלישאות שלכם, וזה הכי-טוב שמצאתן ?? אמיתי ??

במסע אל המצאת הפרסונה הדיגיטלית המושלמת אתה עוקף אמיתויות קטנות ומטרידות.

סקירה מהירה של הרשת מוכיחה שכולם צופים בערוץ שמונה, קוראים ביוגרפיות של מנהיגי עולם ונרגעים עם בראהמס וכוס יין קיאנטי. מה שמעלה את התמיהה המתבקשת – איך משיג ערוץ 2 את הרייטינג המטורף שלו , קובי פרץ עושה פעמיים קיסריה, ו”חוכמת הבייגלה” הפך לרב מכר בסטימצקי.

כשהפרסונה הדיגיטלית שלך משחררת אותך מההתמודדות עם העובדה שאלוהים ברך אותך בהרבה פחות סנטימטרים מכפי שמגיע לך לכל הדעות (שלך), הפיתוי למתוח את עצמך קצת מעבר למידותיך האמיתיות, גדול.

העדר ה”פנים אל פנים” מאפשר לפרסונה הדיגיטלית ליצוק את עצמה לתבניות נאות ועשירות יותר ולהציג אותן כ-”נעים מאוד, אני”

באיזה שהוא שלב, נראה לי, אתה ממש מתחיל להאמין שאתה ואותה בריה דיגיטלית מופלאה שבראת – חד הם

מה שמצחיק מכל נעוץ בעובדה שהפרסונות הדיגיטליות ש”הולכות עם האמת שלהן” (לאן ? למען השם, לאן ?) וגם יודעות לזהות אותה אצל אחרים, הן בדרך כלל הראשונות להתלות על צווארו של  הנשוי-בסתר הראשון שכתב להן “ריגשת”.

בדיוק כמו שהמוגדרים “לא מחפשים” הם אלה המתרוצצים כעכבר אחרי גבינה ממונעת.

וכמובן ה-”אוהבים לאהוב” שרק שכחו להוסיף “את עצמם”.

אם חושבים על זה לרגע, אנחנו יוצרים ברשת סוג של אוטופיה. אנושות שהיא גרסה משופרת של עצמה.

בספרות  המד”ב מופיע תדיר הרעיון של חברה מרובדת, בה רובוטים בנויים “בצלמם וברוחם” מלכלכים את הידיים בפעולות הפחות-נעימות של החיים, בעוד אדוניהם המקוריים מתמסרים לשתיית אוזו עם קרח על החוף ביוון (אם זה לא הוכחד בשואה אקולוגית).

מסתבר ש”חיות המקלדת” אימצו את הרעיון העתידני, עם היפוך תפקידים קל - אנחנו, “המקוריים”, מתפרנסים מעבודות שאנחנו לא אוהבים, חולקים את חיינו עם אלה שלא ראויים, ופורטים את ימינו למשכנתאות, וסידורים, ועמידה בתורים, וימי הורים, ושיחות עם נציגי שירות לקוחות של בזק

ובני דמותנו הוירטואליים, שדומים לנו כל כך ושונים מאיתנו עוד יותר, הם אלה ששותים אוזו עם קרח על החוף ביוון

עוד מהבלוג של ארז עמירן

תצוגה מקדימה

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

תצוגה מקדימה

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה