הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

מגיל אפס מכוונת החברה את הילוד לגדול להיות מה שמצפים ממנו על פי מינו.

ראשית הוא מסומן צבעונית – ורוד לילדה (ריגשית, חמה והפכפכה) ותכלת לילד (שקול, יציב ומאופק). אנחנו, הורים מודעים ומתקדמים שכמונו, נצא נגד החלוקה הפשטנית הזו, כמובן. אבל שימו לב – בדרך כלל בכיוון אחד בלבד -הורים רבים ילבישו בנות בתכלת, מעט מאוד מהם ילבישו בנים בורוד.

בהמשך יתגברו המאפיינים המגדירים אופנתית את ההירארכיה בין המינים. החליפה הגברית מבליטה כתפיים חסונות ומטשטשת את קוי המתאר של הגוף. מבעד לחליפה נשמר כמסווג המידע על הגוף, לטובת המידע הגלוי על מצב העו”ש.

השמלה הנשית מדגישה קוים עגולים, היא נצמדת לחזה ולאגן ומאפשרת זיהוי גופני ברור ומדויק.

האופנה, ניסחה את הקריטריונים לגבי מודלים גבריים ונשיים, תוך דיכוטומיה ברורה – חוזק ויציבות גברית, לעומת רכות ועדינות נשית.

לאורך ההיסטוריה הגבילה האופנה הנשית את הגוף – צמידי מתכת לצוואר, רעלה, נעלי עקב, שמלות צמודות ומחוכים. אופנת הגברים הקפידה תמיד על חופש תנועה.

גם כשחצאית הקרינולינה הנפוחה הפכה למיני קצרצר, המסר נשאר כשהיה – אובייקט פאסיבי שתכליתו לשמח את עיני המתבונן (הגברי) ולהצר את צעדיה של הקולבית המשמחת.

כשאשה מאמצת מאפייני לבוש גבריים, היא מעידה על עלייה בדרגה על ידי ניכוס הערכים המובחנים של המעמד השולט. גבר שיאמץ אלמנטים מן האופנה הנשית, יהפוך במרבית המקרים לבדיחה.

חברתית, התכונות “הגבריות” המשויכות לבגד, הן מבחינת מצרך מבוקש לנשים הלוקחות חלק בעולם הקריירה המודרני. בעוד התכונות “הנשיות” של הבגד, עדיין נתפסות כעלבון לגבריות של הלובש.

אז עכשיו מישהו החליט שהגיע הזמן לערבב ולחלק את הקלפים מחדש. הפקות אופנה, חתרניות-בכאילו, מתקדמות-בנדמה-לי מלבישות חליפות  וקושרות עניבות על דוגמניות בקרחת, בעוד גברים מטושטשי זהות נחנטים במחוכים כשליפסטיק אדום מעיר בהם שפתיים נבולות.

אבל

גבר בחצאית לא משתחרר מהדפוס הגברי המנתב את חייו. אודם ואיי-ליינר לא משנים תפיסה מעמדית שהתקבעה במשך מאות שנות היסטוריה. הוא הופך לגימיק, לסטייה חולפת  שמייצרת, במקרה הטוב, מבוכה קלה.

כשהצילומים יגמרו והסט יתרוקן, ירד הגבר מנעלי העקב ויחזור למכנסי הבוקסר המנחמים ול”מאמי, תעשי טובה תביאי לי בירה”.

אישה בעניבה, במסגרת איזה שהוא “הפוך-על-הפוך” מטורלל, נתפסת בעין הגברית כסקסית, כמי שמשתתפת במשחק תפקידים מתגרה, כל עוד היא דואגת, כמובן, להתייצב בזמן ליד הכיריים כדי להכין ארוחת צהריים חמה ולהסיע את הילדים לחוג.

כי לפעמים בגדים הם רק בגדים. הם מנכיחים ויזואלית שינוי שלא באמת קורה. (עדיין)

עוד מהבלוג של ארז עמירן

תצוגה מקדימה

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

תצוגה מקדימה

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה