הבלוג של חיה בסרט

enavdreamovie

לומדת איך להיות אמא ובמקביל להצליח לעבוד...

עדכונים:

פוסטים: 31

החל מאפריל 2013

מתקרב אירוע ואתן רוצות להפיק קלים לכבוד בעל השמחה. יש המון עורכי וידאו שיעשו זאת בשמחה כמובן, אבל למה לא לעשות את זה בעצמכן? בואו למדו איך, שלב אחרי שלב.

11/07/2013

כשמתקרב אירוע- חתונה של חברה טובה, בת מצווה לאחיינית, יום הולדת 60 לאבא, אנחנו רוצים להפתיע את יקירנו ולרגש אותם במתנה ייחודית ומקורית. קליפ זהו רעיון מעולה.
ישנו מגוון רחב של קליפים וכל קליפ דורש השקעה שונה וידע שונה.
למצגת תמונות למשל כל מה שאתם צריכים זה את התמונות ולערוך אותן כמובן. אבל אם ברצונכם להפיק קליפ עם שיר שאתם שרים ורוקדים בו, או קליפ עלילתי שממש מספר סיפור ואתם השחקנים, יש כמה דברים שעליכם לעשות:

כתיבת תסריט
גם אם אתם מתכננים לעשות קליפ עם שיר אני ממליצה לכתוב תסריט, לפחות בנקודות. כדי שתדעו מה אתם צריכים לצלם וכדי שהקליפ יהיה מצחיק ולא ישעמם.
חשבו מי ישתתף בסרט ומה בעצם אתם רוצים להגיד. אתם יכולים לספר על בעל השמחה, על מיהו וכמה הוא חשוב לכם, אתם יכולים לספר ולהראות איך ניסיתם לעשות קליפ לבעל השמחה, שזה תמיד יצא מצחיק, כל דבר העולה על רוחכם.

התחילו בלכתוב את הסיפור בנקודות. לפעמים קל יותר לכתוב את ההתחלה והסוף לפני האמצע. בכל אופן כתבו את כל הסיפור שיסופר בקליפ, בנקודות.
המשיכו בלהרחיב כל נקודה שכתבתם ובנוסף שבצו את כל משתתפי הקליפ (תנו לכל אחד תפקיד).
למי שיש קצת ידע בצילום ובעיקר בקומפוזיציה, אני ממליצה לחשוב איך אתם רוצים שתראה כל סצנה, מה יראו בסצנה ואיפה המצלמה תמוקם ביחס ל”שחקנים”.

בדרך כלל נהוג (וזה מאד עוזר) לחלק דף ל-2 עמודות: בעמודה אחת תכתבו מה רואים באותו רגע, ובעמודה השנייה מה שומעים. כלומר בסצנה ראשונה תכתבו בעמודת ה”רואים”: צילום המשפחה מרחוק, המצלמה מתקרבת. ובעמודת ה”שומעים” תכתבו: הגיע הרגע הגדול! שולה חוגגת 60 וכל המשפחה הגיעה לחגוג איתה. הדבר עוזר ב-2 שלבים, בשלב הצילום תדעו כמה זמן אתם צריכים לצלם את המשפחה – לפי הזמן שלוקח לכם להגיד את המשפט הזה. (טיפ קטן- סיפרו כל 2 מילים כשנייה, לרוב זה מסתדר במדויק) וכך בשלב העריכה תדעו על איזה קטע וידאו שצילמתם צריך להלביש את הסאונד הזה.
לפעמים יותר קל אפילו לצייר הכל. חלקו עמוד לריבועים ובכל ריבוע ציירו את הסצנה- כמה אנשים רואים, באיזו זווית וכמה קרוב רואים אותם. אינכם צריכים לדעת לצייר! מספיק שתציירו אנשי גפרור, זה רק  כדי שכשיגיע הרגע לצלם, תדעו בדיוק מה אתם צריכים.
בימי צילום, כשיש הרבה אנשים מסביבכם, לכל אחד יש את הלו”ז שלו ולא כולם מגיעים עם שיא המוטיבציה להשתתף, הזמן דוחק ואתם צריכים להזדרז ולא תמיד זוכרים בדיוק איך רציתם שהסצנה הזאת תיראה. בשביל זה הציורים.

שלב ההכנות
עיברו על התסריט וחישבו מה אתם צריכים להביא איתכם ליום הצילום. אילו אקססוריז ישתתפו. משקפי שמש לסצנה בסגנון ג’יימס בונד, שפמים כמו של בעל השמחה, או סתם כובעים ושרשראות צבעוניות שיחיו את הסצנה, יתנו צבעוניות ועניין. כל דבר העולה על רוחכם.
מומלץ גם לסמן לכם בתסריט אילו אקססוריז משתתפים בסצנה כדי שלא תשכחו ברגע הצילום.

המלצה נוספת היא לחלק את הטקסט של השחקנים לפני יום הצילום. שידעו מה הולך להיות או לפחות מה תפקידם בכל היום הזה. כולל משפטים מדויקים שהם צריכים להגיד, כדי שיוכלו להתאמן.

אם החלטתם שאחד מהמשתתפים יגיד משפט שמעט מסבך אותו, משפט ארוך מידי וקשה לו לזכור את כל המשפט. יש כמה פתרונות לכך: לכתוב את המשפט בגדול על דף ולהחזיק את הדף ליד המצלמה. כך, השחקן יוכל להקריא את המשפט תוך הסתכלות על המצלמה. פתרון נוסף הוא לחלק את המשפט לכמה חלקים, לצלם כל חלק בנפרד ואח”כ, בשלב העריכה לחבר ביניהם. אם אתם עושים זאת, השתדלו שהשחקן יישאר באותו מקום ולא יזוז יותר מידי.

יום צילום
יש מצלמה? יופי. יש חצובה? מעולה! אם אין, השתדלו להניח את המצלמה במקום ישר כאשר אתם מצלמים, ככה לא יהיו תזוזות ורעידות של המצלמה. אם אין באפשרותכם להניח את המצלמה במקום כלשהו (או שאתם צריכים לעשות תזוזת מצלמה תוך כדי צילום) השתדלו לזוז כמה שפחות. ואת תנועת המצלמה עשו באיטיות ובצורה מבוקרת. לא סתם לסובב את המצלמה לצד. עשו זאת לאט ותדעו מראש לאן אתם צריכים להסתובב (אח”כ בעריכה תוכלו להגביר את קצב הסיבוב של המצלמה).

נסו לצלם הכל בקטעים קטעים, ולא ב-ONE SHOT. לדוגמא כאשר מצלמים דו שיח, אין צורך להזיז את המצלמה מאדם לאדם, זה נראה לא טוב ומבלבל את הצופה. גם מאד קשה לערוך את זה בצורה יפה. צלמו את אותה הסצנה פעמיים: פעם אחת כאשר המצלמה מצלמת רק את אחד מהשחקנים, לאורך כל הסצנה, גם כשהוא לא מדבר, כך אפשר לראות את התגובות שלו למה שחברו אומר וזה נחמד לפעמים להכניס בעריכה. פעם שנייה צלמו את השחקן השני לאורך כל הסצנה. אח”כ, כשתערכו הכל ביחד, קחו פעם מהשוט הראשון שורה ופעם מהשוט השני שורה, עד שתסיימו את כל הסצנה. זה לא עבודה קשה וזה יוצא הרבה יותר יפה ומקצועי.

הקפידו על שקט בזמן הצילומים. בדרך כלל כאשר עושים יום צילום עם הרבה אנשים יש כל הזמן רעש מסביב. את הרעש הזה קשה מאד לסדר בעריכה, בטח אם אתם לא אנשי סאונד מקצועיים. לכן, ברגע שאתם מצלמים קטע מסויים הקפידו שיהיה שקט מסביב או פשוט הוציאו מהחדר את כל מי שלא משתתף בסצנה הנוכחית.

שלב העריכה
הגענו לחלק החשוב ביותר. כאן אתם יכולים ליפול ולערוך סרט משעמם ואיטי או להצליח בגדול ולהפוך את הסרט למעניין, קצבי, זורם… בקיצור מושלם.
הכל תלוי בעריכה.

הקפידו לתקתק. אם צילמתם מישהו הולך ברחוב ואז נכנס הביתה, אין צורך להראות את כל המסע שלו. מספיק שתראו 3 שניות מההליכה ברחוב ואז תעברו לרגע שהוא פותח את הדלת ונכנס הביתה. או לחילופין עשו את כל ההליכה ב-FAST MOTION (הילוך מהיר).

חיתכו זנבות. אם צילמתם מישהו מדבר, חיתכו את השניות הראשונות בהן הוא עדין לא מדבר (בדרך כלל יש כמה שניות כאלה). גם לא תמיד צריך לראות את האדם שמדבר. אפשר להתחיל בלראות אותו מדבר (כדי שנבין מי מדבר) ובאמצע המשפט לעבור לראות משהו אחר (שקשור כמובן) ועדין להמשיך לשמוע אותו.
בכלל, עדיף לעבור מהר והרבה בין שוט לשוט כדי לעניין את הצופה. שהעין לא תתעייף בלראות את אותו האדם מדבר על אותו רקע הרבה זמן… זה משעמם בעין.

הוסיפו מוסיקת רקע. אם הקליפ הוא עלילתי, ויש בו הרבה מלל כדאי להוסיף מוסיקה בווליום נמוך מאד לאורך כל הסרט. המוסיקה לא חייבת להיות שקטה, אפשר לשים מוסיקה קצבית אבל מומלץ לשים מוסיקה ללא מילים ולא שיר, על מנת שהמילים של השיר לא יפריעו לצופה להבין את דיבור השחקנים.

כתוביות. מאד מאד מומלץ! באירוע לא יהיה שקט מופתי כמו אצלכם בחדר כשאתם עורכים את הקליפ. יהיו דיבורים ולחשושים, יהיו צחוקים, בקיצור רחש כזה של המון. זה מאד מפריע להבין מה אומרים בסרט. לכן תמיד  תמיד כדאי להוסיף כתוביות לסרט.
אם הקלדתם את הטקסט במחשב (כאשר כתבת את התסריט), השלב הזה יהיה לכם הרבה יותר קל. פשוט להעתיק כל פעם שורה מהתסריט למקום הנכון בסרט.

כדי ללמוד איך לערוך עיברו לכתבה זו

אז קדימה לעבודה!
ושיהיה בהצלחה!

עוד מהבלוג של חיה בסרט

עריכת קליפ לאירוע - עשו זאת בעצמכן

לפעמים באירועים חשובים וגדולים כמו חתונה או בר מצווה, עדיף לקחת איש מקצוע שיעשה את העבודה. אבל אם האירוע קטן, אינטימי, או שסתם לא בא לכם להוציא המון כסף, ויש לך מעט זמן פנוי, אפשר לוותר על בעל המקצוע ולעשות זאת בעצמכם. בעזרת...

תצוגה מקדימה

עוד רעיון למתנה מקורית- עשו זאת בעצמכם

רעיון פשוט ומקסים למתנה ליום הולדת, יום נישואים או כל אירוע אחר. תמונת קולאז'. אבל לא סתם תמונת קולואז'. תמונה שמראה בסדר כרונולוגי את... מה שאתם רוצים! ליום הולדת 50, 60 וכו' אפשר לאסוף תמונות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה