הבלוג של אלה הראל

מבריחת סידן

מו"ל, אשתו של הנוסע, מכבסת-תולה וחוזרת בזמן.

עדכונים:

פוסטים: 10

החל מאוקטובר 2018

זיכרוניקה מציגה מערכת הקשרים בין אופן קליטת הזיכרון ותיעודו, ואופן צריבתם החזותית בתאי המוח והלב

14/05/2019

זיכרוניקה, תערוכתה של אורלי עזרן,  באוצרותה של מאיה קציר, מציגה מערכת הקשרים בין אופן קליטת הזיכרון ותיעודו, ואופן צריבתם החזותית בתאי המוח והלב.  הכרוניקה היא תיעוד הגיוני מחושב ומדוייק ואילו הזיכרון הוא אמוציונאלי ולא-יציב.  בכל פעם שהוא מוגדר ומסופר מחדש, מתרחשת התמוססות הזיכרון ומשתנה צורתו,  וככל שחולף הזמן מתפענח הזיכרון ומתפרש אחרת.

האמנית שינתה לחלוטין את חלל הגלריה ויצרה מבוך שקוטע את החלל וחוסם את שדה הראייה. המבוך מחייב תנועה של הגוף והעיניים, והוא מחקה תנועות של חיפוש ואיתור בחלל הצפוף והחונק של המחסן בו היו מאוחסנות עבודותיה של עזרן.
זכרוניקה אורלי עזרן
המניע לתערוכה היה שיטפון שהציף בשנת 2010 את המחסן בו היו אוחסנו העבודות של האמנית והצילומים שלה, ובכללם צילומי משפחה. מחיקת התיעוד של שלושים שנות חיים היה חוויה מצמיתה, שההחלמה ממנה הולידה את התערוכה הזו, הממחישה את ההיגד שבכל דבר רע שקורה, קיים פוטנציאל לצמיחת דבר טוב.

את העבודות שהצילה הדפיסה עזרן על פח – החומר הזול ביותר שמצאה,  כמחווה לטכניקת הדאגרוטיפ (תהליך מראשית תולדות הצילום בו נתפס דימוי על פני לוח כסף ואיפשר לראשונה את שכפול הצילום והפיכתו למסחרי).

 זכרוניקה אורלי עזרן

מתוך אלפי הצילומים נבחרו כמה צילומים שנשמרו בהם “איים של זיכרון”  - חלקים שלא נשמדו -מהם יכלה האמנית למצוא רמזים ולזהות באילו נסיבות הם צולמו . הצילומים נושאים שמות הלקוחים מכרוניקה משפחתית:  ”פורים בגן פאולינה”,  ”ליל סדר אצל דודה יזרעאלה” וכו.  ויש בהן עניין לצופה יותר מאשר הצילום המקורי המנציח רגעים בנאליים.

עבודות אחרות  נבחרו בזכות יופיו של הדימוי שנוצר כתוצאה מהתמוססות החומר וערבול צבעיו, ומהפרשנות שניתן לצקת לדימוי החדש.
כזו היא העבודה שאהבתי במיוחד שמזכירה הדמייה רפואית של מוח.  למרות מאמציה, לא הצליחה עזרן לפענח מה היה בצילום המקורי, דבר המטעין עבודה הזו במשמעות נוספת.

 זכרוניקה אורלי עזרן

“זיכרוניקה”, אוצרת: מאיה קציר.
עד 25.5 בית האמנים, רח. אלחריזי 9, תל אביב

עוד מהבלוג של אלה הראל

תצוגה מקדימה

-”באנו חושך לגרש!“, סיאל הוצאה לאור

  -”אז איך את מחליטה מה להוציא לאור?“,  היא שאלה בעיניים נוצצות. ”קודמקול", עניתי לה, ”זו לא רק אני.  הנרי הוא העורך הראשי של סיאל, ואנחנו מוציאים ספרים שיש לנו הסכמה...

תגובות

פורסם לפני 7 months
תצוגה מקדימה

דברים שהתביישתי להגיד

קוראת יקרה, גרמת לי לחיוך של סיפוק! ראיתי אותך מהלכת בחנות "צומת ספרים" שבקניון, תרה אחר מדף ספרי המד"ב, אצבעך מרפרפת על פני הספרים, נעצרת ושולפת ספר שהלוגו המשולש של הוצאת סיאל בתחתית שדרתו. את מעיינת בגב הספר, הופכת שוב...

תגובות

פורסם לפני 7 months
תצוגה מקדימה

מרחבים פנטסטיים במרחב מוגן

בגלריה בקבוץ בארי, שעל גבול רצועת עזה, מוצגת בימים אלה תערוכתה של אנג'ליקה שר, אחת הצלמות הטובות בארץ, ובין האהובות עלי ביותר. על קיר הגלריה ציטוט מתוך "רוסלאן ולודמילה" מאת פושקין, פואמה שתלמידי בית ספר ברוסיה נדרשו לשנן...

תגובות

פורסם לפני 2 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה