הבלוג של אלינור פרארה

elinorferrara

המקום שלי לפגוש אמנים ויוצרים ישראלים, לשוחח איתם ולהציג את הדברים היפים שיוצאים להם מהידיים, מהראש ומהלב.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל ממאי 2013

אני אוהבת את הסתיו. הימים מתקצרים, השמש נחלשת. השמים מתקדרים, ויש באוויר ריח של רעננות חדשה. הגשם שיורד מזכיר לי את אירופה הקלאסית על המוטיבים הרומנטיים שלה: אח בוערת בחדר המגורים, כריות רקומות שושנים על ספות מעוטרות תגליפי עץ, וילונות תחרה מכסים חלונות המשקיפים אל כרי דשא ירוקים. אין מתאים כמו ערב חורפי וגשום לשקוע ברומן של ג’יין אוסטן או של האחיות ברונטה, ולדמיין שאני נמצאת בארץ רחוקה בעלת מסורת ותרבות שונה כל כך מזו שאני מכירה, ואם זאת כל כך אוהבת. לכן, אולי, אני מתחברת כל כך לתכשיטים של אלין ירושלמי, המשדרים את אותה תרבות מיוחדת ואצילית. נפגשתי איתה לשיחה על רומנטיקה, אירופה ועיצובים.

14/10/2013

גן אנגלי. פרחים בעיצוביה של אלין ירושלמי.  צילום: מיכאל פיש לשרשרת אמה (משמאל), יואב רינשטיין לעגילי כסף יסמין (מימין)

גן אנגלי. פרחים בעיצוביה של אלין ירושלמי. צילום: מיכאל פיש לשרשרת אמה (משמאל), יואב רינשטיין לעגילי כסף יסמין (מימין)

ליידי יפה ואצילית, זו התחושה שנותן לך תכשיט של אלין ירושלמי המונח על צווארך או תנוכי אוזנייך. לתכשיטים של אלין ניחוח וינטג’י, רומנטי, וסיפורי אהבה קלאסיים באים לידי ביטוי הן בעיצובים של הפריטים והן בשמות שניתנים לכל תכשיט: ג’וזפין על שם ג’וזפין בונפרטה, אמה על שם דמותה של הגיבורה בספרה של ג’יין אוסטין. קולקציה שלמה של תכשיטים נקראה על שם הדמויות מהספר “נשים קטנות” ללואיזה מיי אלקוט. ואת כל העיצובים הרומנטיים הללו, המספרים סיפור אהבה, מלווים פרחים אותם אלין אוהבת מאוד. “התכשיטים שאני מעצבת משדרים רומנטיקה אירופאית, המתקשרת אצלי לצבעים פסטליים, לרכות ועדינות, ולפרחים. מעין גן אנגלי הבא לידי ביטוי בעיצובים שלי. רומנטיקה ישראלית מתקשרת יותר לים ושקיעה. הרומנטיקה הבאה לידי ביטוי בעיצובים שלי היא בעלת ניחוח שהוא יותר אירופאי וקלאסי”

קולקציית נשים קטנות. צילום: יואב רינשטיין (שרשראות), מרק פרלמוטר (צמיד). דוגמנית: גנל סינטר. סטיילינג: שושי ליבנה.

קולקציית נשים קטנות. צילום: יואב רינשטיין (שרשראות), מרק פרלמוטר (צמיד). דוגמנית: גנל סינטר. סטיילינג: שושי ליבנה.

התכשיטים של אלין מרהיבים ביופיים ומעוצבים ומתוכננים עד לפרט הקטן ביותר. כל תכשיט של אלין משדר משהו מאוד ווינטאג’י ואפילו הסוגרים של התכשיטים מעוצבים כסוגרים עתיקים ואותנטיים. תכשיטי הכסף עצמם לא מבריקים אלא מושחרים, כדי לתת ללקוחה תחושה אותנטית. כל אלו גורמים לתכשיטים שהיא יוצרת להיות בעלי נוכחות רבה, אך עם זאת בעלי עדינות רבה. גם העיצובים הגדולים – פיזית – עדינים מאוד, והעיצובים העדינים שלה הם עדיין בעלי נוכחות.

ש: אלין, למה בחרת דווקא באירופה הקלאסית, על סיפורי האהבה שהתחוללו בה, כהשראה לעיצובייך?

ת: “אני אוהבת עולמות מלכותיים של תקופות קדומות, ותמיד סיקרן אותי מעמד האצולה – בעיקר האנגלי. תכשיטים תמיד משדרים משהו מלכותי וזה מה שרציתי להביא גם בעיצובים שלי. עולמות מלכותיים של פעם תמיד נחרטים בזיכרון שלנו, כי אלו הסיפורים שמספרים לנו כילדות: אגדות על נסיכות, מלכות ופיות. יש בעולם הזה משהו תמים, אצילי ומאוד רומנטי. ואני טיפוס מאוד רומנטי בעצמי”.

ש: הבית שלך בוודאי מעוצב כולו כבית אנגלי…

ת: “לא בדיוק, אני הרי חייה עם בעלי והוא דווקא אוהב יותר את הסגנון המודרני. אז התפשרנו קצת והתגמשנו, ונפגשנו באמצע. הבית שלי לא מעוצב רק כמודרני ולא רק כרומנטי-קלאסי, אלא איפשהו בין לבין”

ש: האם ישנה דמות היסטורית או ספרותית מסויימת ממנה את  שואבת השראה?

ת: “אני לא יכולה לומר שישנה דמות אחת מסויימת. מה שנותן לי השראה זו אותה שכבה חברתית, האצולה האנגלית או הצרפתית, אליה אני מתחברת מאוד. יש משהו בנשים ממעמד האצולה, שחיו לפני כמה מאות שנים, שמאוד עושה לי את זה. אני אוהבת את עולמם של הליידי’ס והג’נטלמנ’ס שהוא עולם מאוד נעים ורומנטי. אין דמות היסטורית אחת ממנה אני שואבת השראה, אבל אשמח לראות את העיצובים שלי על השחקנית גווינת פאלטרו אותה אני מאוד אוהבת. בעיניי היא משדרת יופי ואצילות אותם אני מנסה להעביר בעיצובים שלי”

מספרת סיפור אהבה - שרשרת ג'וזפין.  עבור שרשרת שמאלית - צילום:  יואב רינשטיין.  עבור תמונה ימנית - צילום: MbiPhoto. דוגמנית: גנל סינטר. איפור: גלינה אילייבסקי. שיער: יהודה דבש. סטיילינג: שושי ליבנה. שמלה: Mors Designers

מספרת סיפור אהבה - שרשרת ג'וזפין. עבור שרשרת שמאלית - צילום: יואב רינשטיין. עבור תמונה ימנית - צילום: MbiPhoto. דוגמנית: גנל סינטר. איפור: גלינה אילייבסקי. שיער: יהודה דבש. סטיילינג: שושי ליבנה. שמלה: Mors Designers

את הקשר לתכשיטים גילתה אלין כבר בגיל 12, כאשר עיצבה ויצרה תכשיטים מפימו. בבגרותה החליטה אלין לקחת את תחום העיצוב לכיוון אחר – העיצוב הגראפי. לאחר לימודיה הפכה אלין למעצבת גרפית מוכשרת מאוד. כשכירה, היא קיבלה הצעות עבודה רבות מאוד, ולבסוף החליטה להפוך לעצמאית. אך עולם התכשיטים לא הניח לה. במקביל לעבודתה כמעצבת גרפית עצמאית היא החליטה לנסות את עיצוב התכשיטים ויצרה פריטים שהזכירו בסגנונם את תכשיטיה של מיכל נגרין. תכשיטיה של אלין נמכרו, אך היא עדיין לא הרגישה בטוחה דייה בכיוון זה ולכן חזרה לחיק הבטוח והחם של העיצוב הגרפי. עם זאת, החלום על פתיחת עסק לעיצוב תכשיטים לא נשכח. לפני מספר שנים אלין חזרה לתחום התכשיטים, והגיעה עד לחיפה ל”מט”י תכשיטים”, שם נפגשה עם יועצת שראתה את עיצוביה הקודמים. היועצת עודדה אותה ודחפה אותה להמשיך בתחום. הן עבדו יחדיו שנתיים ובשנת 2008, בתערוכת ג’ובלה, הציגה אלין לראשונה את עיצוביה. לפני שלוש שנים הפך עיצוב התכשיטים לעיסוקה העיקרי, ובכך הגשימה אלין את חלומה.

ש: אלין, אני יודעת שאת עובדת ומוכרת הרבה באינטרנט. זהו כלי העבודה העיקרי שלך?

ת: “כן. אני חיה באשדוד ולכן מכירים אותי מאוד באזור זה, ובאזור השפלה והדרום. אבל בזכות האינטרנט יש לי לקוחות מכל הארץ, ובכלל – מהעולם. באמצעות האינטרנט אני מגיעה לקהלים רחבים מאוד גם מעבר לים, ויש לי לקוחות ממדינות רבות באירופה ובארה”ב”

ש: האם את פונה לקהל יעד מסויים בעל גיל או סטאטוס ספציפי?

ת: “אפשר לומר שכן. הפנייה היא בעיקר לנשים שסיימו את שלב ההתבגרות שלהן והן בהחלט נשים בוגרות, בשלות, שאוהבות ורוצות להשקיע בהופעה שלהן. בגלל שהתכשיטים שלי הם בעלי אופי רומנטי – רבות מלקוחותיי רוכשות פריטים לקראת אירועים רומנטיים בחייהן, כמו חתונה. אבל גם נשים נשואות או רווקות רוכשות את הפריטים שלי, כי התכשיטים מכוונים לאופי מסויים של אישה ולאו דווקא לאירועים בחייה”

על אמירה זו אני, באופן אישי, חותמת: את תכשיטיה של אלין רכשתי בעיקר בעקבות אהבה לסגנון המיוחד והעדין שלהם. העגילים והשרשראות מתאימים לא רק לשמלות כלה, אלא גם ללבוש שהוא יותר קז’ואלי והתכשיט הרומנטי משדרג ו”מקפיץ” את הבגד הפשוט ביותר.

מקפיצה כל הופעה: שרשרת ארוכה של אלין ירושלמי.

מקפיצה כל הופעה: שרשרת ארוכה של אלין ירושלמי.

ש: האם יש לך תכנונים לעיצובים בעתיד בעלי אופי שהוא שונה, לא רומנטי או וינטאג’י?

ת: “למעשה, עשיתי ליין שיש בו נגיעה יותר אתנית ופחות וינטאז’ית, והוא סדרת ג’ולייט: לסדרה זו יש ניחוח קצת שונה מהסגנון הרומנטי המוכר שלי, בעיקר בגלל שהכנסתי לעיצובים אבן טורקיז. אבל גם בסדרה זו יש איזה טאץ’ רומנטי ורך עליו אני לעולם לא אוותר. יש ליין נוסף, שפתאום נורא מתחשק לי לעשות, הכולל בתוכו צורות יותר גיאומטריות ומודרניות. אבל גם במקרה הזה, הרומנטיקה והרכות תורגש”

סדרת ג'ולייט, בעלת טאץ' רומנטי ורך.

סדרת ג'ולייט, בעלת טאץ' רומנטי ורך.

“היא שבה להביט בסובב אותה – המדשאה, העצים הרמים, התמזה הכסופה עטורת הסוף, הבית היפה העתיק… היקף הסתכלות שכמותו יתואר בנקל העלמה צעירה, שהיתה בעליל נבונה ורגישה כאחד. היא התיישבה והרפתה מן הכלב הקטן; ידיה הלבנות, הנחות בחיקה, שלובות על שמלתה השחורה; ראשה זקוף, עיניה אורות, גווה הגמיש נוטה מצד לצד בקלות תנועה שתאמה את העירנות הניכרת שבה קלטה רשמים. רשמיה מרובים היו, וכולם השתקפו בחיוך צלול, שוקט. ‘מימי לא ראיתי משהו יפה כל כך.’” (מתוך: דיוקנה של גברת / הנרי ג’יימס)

ובכן, ליידי’ס – אם אתן גברות בנפשכן, שרוצות להרגיש כבנות אצולה אנגלית או צרפתית, ואם חשקה נפשכן בתכשיט שיחזיר אתכן לעולם אירופאי-קלאסי ורומנטי – אתן מוזמנת להיכנס לחנויות המקוונות ולאתר של אלין ולהתחדש בתכשיט שישדרג לכן כל הופעה ויגרום לכן להרגיש כנסיכות.

את העיצובים של אלין ירושלמי אפשר למצוא באתר שלה:  http://www.alinyerushalmi.com/

או בחנות האינטרנטית: http://www.etsy.com/shop/AlinYerushalmi

כמו כן ניתן להישאר עם אלין בקשר בדף הפייסבוק שלה: http://www.facebook.com/alin.yerushalmi.jewellry?fref=ts

או בטלפון הנייד שלה: 052-3900603

חורף נעים לכולנו!

עוד מהבלוג של אלינור פרארה

תצוגה מקדימה

לגדול עם חיוך: חיוכים – הבית לחוגי תינוקות. ראיון עם דקלה שלום

הרגע הוא יצא מתוכך. המיילדת מגישה לך אותו, ריחני ושקט. אור רך, שמיימי, עוטף את שניכם. הוא פוקח לפתע את עיניו ומביט בך לראשונה. נדמה לך שהוא מחייך. מתוך אינסטינקט את שולפת שד, הפטמה שלך בפיו. והוא, כמתוך אינסטינקט, מייד מתחיל...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ממתקים יפים מפלסטיק - העולם המופלא של גיא גיל

תמונה מזיכרון ילדות ישן: אני עומדת פעורת פה מול ויטרינה ענקית המציגה שלל דברי מתיקה בצבעים שמבקשים – "הושט היד וגע בם". אותה התחושה מכה בי כאשר אני עומדת מול הויטרינה של העולם המופלא של גיא גיל: לגעת, למשש, לטעום... הכל כל כך...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

פונצ'אוס: טנגו, שמש גדולה, צבעים לצד אפלה. ראיון עם ג'סיקה פטורה.

"פונצ'אוס הוא השמש הראשונה של הבוקר, בניב אינדיאני שכבר לא קיים יותר", מסבירה לי ג'סיקה פטורה, הצלע הנשית של פונצ'אוס ומקימת המותג. "העיגולים שבעיצובים שלנו הם הסמל לאותה השמש הראשונית. הרעיון לקוח מהתרבות הנייטיביסטית...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה