הבלוג של אלינור פרארה

elinorferrara

המקום שלי לפגוש אמנים ויוצרים ישראלים, לשוחח איתם ולהציג את הדברים היפים שיוצאים להם מהידיים, מהראש ומהלב.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל ממאי 2013

במושב רינתיה הפסטורלי, בין בתי המושב הנאים והחצרות המטופחות, יוצרת נעמה גמליאל – הבעלים של נומיקה – תכשיטים ייחודיים. כל תכשיט שהיא יוצרת הוא One piece, על מותי וייחודי, כזה שנשאר חקוק בזיכרון ובלב.

23/06/2013

אי אפשר לפספס את טביעת האצבע של נעמה גמליאל בתכשיטים שהיא יוצרת. צורות עגולות וכדוריות נשזרות שוב ושוב ביצירותיה. כמו בכל יצירת אומנות איכותית, זהו סימן ההיכר שלה, המוטיב החוזר. “זה מה שאני אוהבת בתכשיטים שלי, שיש סימן היכר ושאפשר לזהות את התכשיטים שלי בכל מקום”.

התכשיטים של נומיקה. צילום: נעמה גמליאל.

התכשיטים של נומיקה. צילום: נעמה גמליאל.

לתכשיטים שאת יוצרת יש גוון מאוד אתני. מהיכן את שואבת רעיונות ליצירה שלך?

“לפני כמה שנים טיילתי בהודו, ושם מצאתי סגנונות שמאוד אהבתי, כמו הכדורים הקטנים. אני מאוד נמשכת לסגנון ההודי, וגם באומנות ההודית ישנן צורות שחוזרות על עצמן. לא פעם אני נתקלת באלמנטים מעניינים המוצאים חן בעיני. אני לוקחת את האלמנט שאהבתי ומשתמשת בו כמקור השראה תוך כדי שאני נותנת לו את הפרשנות האישית שלי”

לא רק כדורים קטנטנים חוזרים כמוטיב בתכשיטיה של נעמה, אלא גם צורות הנלקחות מהטבע. “לפעמים אני מטיילת בגינה, ביער או כל מקום בטבע ומוצאת פרח מעניין. הצורה הטבעית שלו תתורגם אצלי לתכשיט” מסבירה נעמה.

כדורים קטנים ומוטיבים מהטבע בתכשיטים של נומיקה. צילום: נעמה גמליאל.

כדורים קטנים ומוטיבים מהטבע בתכשיטים של נומיקה. צילום: נעמה גמליאל.

נעמה למדה תכשיטנות אצל מעצבת תכשיטים בראש פינה הוותיקה. שיבוץ והדבקת אבנים, עבודה עם חלקים שונים של התכשיט וחיבורי החלקים השונים היוו בסיס לידע שלה. לאחר מכן היא עברה למרכז הארץ והחלה ללמוד צורפות אצל יעל שקדי בכפר סבא, לימודים שנמשכו שנתיים. לימודיה של נעמה נמשכים עד היום, בקורס מתקדם לצורפות אצל איציק וניסני חדד בנתניה.

“במהלך הלימודים התחלתי להכיר טכניקות עבודה חדשות, ועולם שלם נפתח בפניי. הלימודים לעולם אינם מפסיקים וזו האהבה הכי גדולה שלי-ללמוד עוד ועוד ולשכלל את הטכניקה שלי”.

תוך כדי בחינה מדוקדקת של קופסאת הקסמים של נעמה, בה היא שומרת דוגמאות לתכשיטים שהיא יוצרת, אני נתקלת במחרוזת מדהימה שכולה שזירת חרוזים. התכשיט כל כך צבעוני ויפה, ונראה כי עבודת השזירה מורכבת מאוד. “אני מאוד אוהבת עבודות חוטים”, מסבירה נעמה. “העבודה עם חוטים דורשת כיפופים, עיבוד החומר בצורתו הבסיסית. ישבתי המון זמן על השרשרת הזו. עבדתי על מקטע אחד מתוכה כשלוש שעות”

חוטים, חרוזים והרבה עבודה קשה. צילום: נעמה גמליאל.

חוטים, חרוזים והרבה עבודה קשה. צילום: נעמה גמליאל.

האם קיים חומר מסוים או אבן מסוימת איתם את הכי אוהבת לעבוד?

“אני מאוד אוהבת את אבן המלכית. כשאני עובדת איתה אני מרגישה חלשה. אבל זו לא חולשה רעה, אלא יותר החולשה שמרגישים שמתאהבים, כשהברכיים רועדות”.

האם קשה לך למכור את התכשיטים שלך? האם את נפרדת מהם בקלות?

“בהתחלה היה לי קשה למכור את התכשיטים שלי, אפילו שלשם מטרה זו נותר התכשיט. אבל עברתי עם עצמי איזשהו תהליך והבנתי שכדי להתקדם בעולם הצורפות – אני צריכה למכור את מה שאני מייצרת, גם אם מדובר בתכשיט ייחודי וגם אם זה תכשיט שאני יודעת שאעשה רק פעם אחת”

עיצוב עם כדורי אבן מלכית. צילום: נעמה גמליאל.

עיצוב עם כדורי אבן מלכית. צילום: נעמה גמליאל.

למה את מתכוונת כשאת אומרת שתעשי תכשיט רק פעם אחת?

“ישנם תכשיטים שאני מכינה מהם רק פריט אחד או שניים. תכשיטים אלו נחטפים, ואני במכוון לא מכינה מהם עוד. אני חושבת שזה מה שגורם לתכשיטים שלי להיות ייחודיים ונצחיים. אין עוד כאלה. יש הבדל בין תכשיטי אופנה שהם טרנדיים לבין התכשיטים שלי. בעיני, התכשיטים שלי הם על זמניים, הם תמיד יהיו באופנה. אני מנסה ליצור תכשיטים שילכו עם אישה במשך 20 או 30 שנה ועדיין ייראו עליה טוב, עדיין יהיו עדכניים”

עגילי הדגל של נומיקה, נצחיים ובלתי נשכחים. צילום: נעמה גמליאל.

עגילי הדגל של נומיקה, נצחיים ובלתי נשכחים. צילום: נעמה גמליאל.

יש לציין כי התכשיטים של נעמה מיוצרים ממתכות אציליות: זהב (על סוגיו השונים), כסף, או כסף מצופה זהב. כמו כן היא משתמשת באבנים טבעיות. עם זאת, כיוון שמדובר במתכות יקרות יותר, כל תכשיט שנבחר יש לצור בהזמנה אישית בגלל מחיר חומרי הגלם. “בגלל שאני משתמשת בחומרי גלם איכותיים ויקרים, רוב קהל הלקוחות שלי הן נשים בנות 30 ומעלה. אין לי לקוחות שהן נערות או נשים מאוד צעירות, כי התכשיטים שלי לרוב יקרים מידי או רציניים מידי לקהל צעיר. בנוסף, רוב הלקוחות שלי מגיעות אליי עם רעיון או רצון לשלב בין כמה סגנונות של תכשיטים שכבר יצרתי. ואז אני עוברת איתן תהליך של שרטוט ועיצוב הפריט שמזמינים אצלי באופן אישי. זו עבודה מאוד מספקת, כי כשלקוחה בוחרת בי ומגיעה אליי אחרי שחיפשה אותי מבין כל התכשיטנים שעובדים בחוץ – זו מחמאה אדירה וזה נותן הרגשה נהדרת”.

כמו שיר, כך גם ביצירותיה של נעמה קיים פזמון חוזר בדמות כדורים קטנטנים, פרחים ועלים ושזירות מיוחדות. את התכשיטים ניתן למצוא בדף הפייסבוק של נומיקה: http://www.facebook.com/nomika.jewels?fref=ts

כמו כן, ניתן לבצע הזמנות אישיות בטלפון של נעמה: 050-7190848.

עיגולים וכדורים גם בלוגו של נומיקה

עיגולים וכדורים גם בלוגו של נומיקה

עוד מהבלוג של אלינור פרארה

Thumbnail

גן אנגלי: רומנטיקה אירופאית קלאסית בתכשיטיה של אלין ירושלמי.

ליידי יפה ואצילית, זו התחושה שנותן לך תכשיט של אלין ירושלמי המונח על צווארך או תנוכי אוזנייך. לתכשיטים של אלין ניחוח וינטג'י, רומנטי, וסיפורי אהבה קלאסיים באים לידי ביטוי הן בעיצובים של הפריטים והן בשמות שניתנים לכל...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

לגדול עם חיוך: חיוכים – הבית לחוגי תינוקות. ראיון עם דקלה שלום

הרגע הוא יצא מתוכך. המיילדת מגישה לך אותו, ריחני ושקט. אור רך, שמיימי, עוטף את שניכם. הוא פוקח לפתע את עיניו ומביט בך לראשונה. נדמה לך שהוא מחייך. מתוך אינסטינקט את שולפת שד, הפטמה שלך בפיו. והוא, כמתוך אינסטינקט, מייד מתחיל...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

ממתקים יפים מפלסטיק - העולם המופלא של גיא גיל

תמונה מזיכרון ילדות ישן: אני עומדת פעורת פה מול ויטרינה ענקית המציגה שלל דברי מתיקה בצבעים שמבקשים – "הושט היד וגע בם". אותה התחושה מכה בי כאשר אני עומדת מול הויטרינה של העולם המופלא של גיא גיל: לגעת, למשש, לטעום... הכל כל כך...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים