הבלוג של אלי נבון

זו הכלכלה, טמבל

עדכונים:

פוסטים: 2

החל ממאי 2014

“תֵּה וְאֹרֶז יֵשׁ בְּסִין, אֶרֶץ הַנִּדַּחַת” כתב שלונסקי וכעת גם את החלב שלנו הם חומדים.

אחד סיני עם אוטו גדול וירוק צילום שאטרסטוק

אחד סיני באוטו ירוק (צילום שאטרסטוק)

בקול תרועה רמה נחתם הלילה הסכם למכירת תנובה לחברת ברייטפוד הסינית המשקף לתנובה שווי של 8.6 מיליארד ש”ח. ובתוך כך שלשלה לכיסה אייפקס רווח של ארבעה מיליארד ש”ח.

מייד הזדעקו רבים והציפו את המדיה בטרוניות ובנבואות-זעם על מה שהסינים יעוללו לשוק החלב המקומי. הגדילה עשות ח”כ יחימוביץ באומרה: “שום מדינה נורמלית אינה מפקידה את ביטחון המזון שלה ואת כל משק החלב שלה בידי סין או כל מעצמה זרה אחרת. זו לא השקעה אלא שאיבה, יניקה, ניצול והשתלטות”. לא פחות.

ובכן, מה יש לומר. כמובן שאפשר לבכות למרות שהחלב כבר נשפך, אך על מה אנו מלינים? האם מפלס החרדה והזעם היה דומה כאשר תנובה נמכרה לקרן אייפקס בשנת 2008? האם בריטניה אינה מעצמה זרה? האם חשבנו לרגע שאייפקס היא שלוחה של הג’וינט וכל רצונה הוא להשביח את כלכלת ישראל ולא את קופתה-שלה? או שמא יש כאן מעט קסנופוביה העוטה אצטלה אחרת?

מה המשותף לחברות IBM, מורגן סטנלי וחברת ההפקות AMC? כולן חברות אמריקאיות שנרכשו בידי חברות סיניות במרוצת השנים האחרונות, וקיימות חברות רבות נוספות בכל התחומים בהם יש לענק המתעורר (שם שהעניק נפוליאון לסין) דריסת רגל, והיא גוברת והולכת.

סין מחזיקה גם בנתח נכבד מהאג”ח של ארה”ב ויש המעריכים כי כ-60% מיתרות המט”ח של סין מוחזקות באג”ח דולרי. עד כדי כך הגיעו הדברים שלאחרונה, על רקע החלשות הכלכלה האמריקנית והדולר, ובעיקר כאשר היו חששות כי ארה”ב תצהיר על חדלות-פרעון, קמו קולות בסין נגד התלות הכלכלית הזו. סין היא מעצמה כלכלית, ואישית לא נראה לי כי יש לחשוש מחברה סינית שאינה שונה במהותה חפצת-הרווח מחברה אמריקאית או בריטית.

הגבינה עם הבית, עכשיו ישנו אותה לפגודה? רויטרס

הגבינה עם הבית, עכשיו ישנו אותו לפגודה? (צילום רויטרס)

אז נכון, מאוד מצער שעסקה גדולה כל כך לא מניבה תשואה לכלכלת ישראל בדמות מס, אך נכון לעכשיו, אלה החוקים, ואכן ראוי לשנותם כך שעסקה הנוגעת לחברה שמרכזה בישראל תהווה אירוע מס, ויקבעו אחוזי המס המתאימים מההשבחה שנוצרה שינתנו למדינה.

ולסיכום, מסתבר שמיליארד לא טועים. דולר, כמובן. כל חברה כלכלית מעוניינת למקסם רווח, לא חשוב אם מרכזה בארה”ב, ישראל, בריטניה או סין. מכירתה של תנובה (56% מתוכה שהוחזק בידי אייפקס) לחברה סינית אינה שונה במהותה ממכירתה לכל חברה אחרת, וההתעסקות הזו, דווקא בחברה שמרכזה בסין, ובכן, מדיף ריח קלוש ומתקתק של משהו שאינו בהכרח כלכלי. אז קדימה, תפרגנו, אל תהיו <כחכוח> צרי-עין ואל תהיו סינים.

עוד מהבלוג של אלי נבון

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה