הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

מחשבות על הקשר בין סוציאליזציה לתפעול

08/06/2014

מה ההסתברות שהזוגיות שבה אתם נמצאים תאריך ימים? 100%, 80%, 40%?
מסתבר שהתשובה שלכם לשאלה המאוד אישית ומאוד בסיסית הזו משתנה בהתאם לאיך שמתפעלים אתכם. אנשים שביקשו מהם תחילה למנות עשר תכונות שהם אוהבים בבנות או בני זוגם העריכו כי ההסתברות לכך שהם ישארו בזוגיות זו נמוכה ואילו אנשים שביקשו מהם למנות שלוש תכונות והיה להם קל יחסית לחשוב על תכונות שכאלו, העריכו שההסתברות גבוהה.

המציאות היא שהם תופעלו. קלות האיחזור מהזיכרון של שלושה דברים לעומת הקושי היחסי של עשרה דברים הינה בעלת השפעה משמעותית על הערכת איתנות הזוגיות. תפעול פשוט משנה עמדות אישיות בסיסיות בפחות משתי דקות.

עכשיו תחשבו על השפעת התפעול שיש לסוציאליזציה שאנחנו חוות מגיל אפס, מערכת הציפיות המגדרית שנמצאת סביבנו, החל מהורינו דרך המשפחה המורחבת והשכונה, מערכת החינוך, ושעות המדיה המרובות שאנחנו קולטים. אפילו מי שלא רואה טלוויזיה יודעת שיש תוכנית בשם “היפה והחנון” ויודעת מה המסר המגדרי שהיא מעבירה.

הילד שלי מוכשר, הילדה שלי שמנה?

לא מזמן התפרסם מאמר ב”ניו יורק טיימס” שמתאר סקר על שאלות שהורים שאלו את גוגל. הממצאים מדהימים: על כל עשרה הורים ששואלים את גוגל “האם הילדה שלי מוכשרת” יש 25 הורים ששואלים את גוגל “האם הילד שלי מוכשר”. במציאות, ההסתברות שבנות ישתלבו בתוכנית לילדים מחוננים בארה”ב גבוהה בכ – 11% מההסתברות של בנים.
על כל עשרה הורים ששואלים את גוגל “האם הילד שלי סובל ממשקל יתר” יש 17 הורים ששואלים “האם הילדה שלי סובלת ממשקל יתר”. במציאות, ההסתברות שבנים יסבלו מעודף משקל בארה”ב גבוהה בכ- 9% מההסתברות שבנות יסבלו מעודף משקל.

כמעט כולנו חווים את השפעת התפעול הזה וכמעט כולנו מנחילים אותו הלאה. ההשפעות של התפעול המגדרי המתואר כאן גם הן ברורות החל מתסביכי הדיאטה שלי ושל מרבית הנשים שאני מכירה דרך הבטחון העצמי המופרז של מרבית הגברים שאני מכירה. אבל ישנן גם התנהגויות מורכבות יותר המושפעות מהתפעול שאנו חווים.
פער של 30% בשכר נשים לעומת גברים

היחס שלנו לכסף ללא ספק מושפע מגדרית מה”תפעול” שאנו חווים בהתבגרות ומשפיע גם על כושר ההשתכרות שלנו ועל ההתפתחות האישית. לא מעט מחקרים מנתחים את הפער בשכר בין נשים לגברים, המגיע בישראל ובמרבית מדינות המערב לכ– 30%. בהינתן תופעת התפעול ובהינתן המחקר על הפער המגדרי הקיים ביחס בין מאמץ לתמריץ כספי, קשה לראות איך פערי השכר הללו נעלמים. ניתן תיאורטית לטעון שאם נשים לא קושרות בין תגמול כספי לבין מאמץ אז ראוי לחברות לחסוך כסף ולהעסיק יותר נשים. זה כמובן לא עובד.

מה שכן עובד מאוד ברור זו השפעת היחסיות. תחשבו מי מאושרת יותר במקום עבודתה?
עובדת המרוויחה 100 אלף ש”ח בשנה בארגון שהשכר הממוצע בו הוא 70 אלף ש”ח בשנה
או
עובדת המרוויחה 200 אלף ש”ח בשנה בארגון שהשכר הממוצע בו הוא 250 אלף ש”ח בשנה?

התוצאה היא שכולם מפסידים מכך שנשים פחות מאושרות, פחות מתקדמות, פחות מתפתחות ופחות משקיעות את הנשמה.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה