הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה”ניו יורק טיימס” פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה”ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74% ב- 1999 לכ – 69% מהנשים האמריקאיות שעובדות כיום.

01/02/2015

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה”ניו יורק טיימס” פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה”ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74% ב- 1999 לכ – 69% מהנשים האמריקאיות שעובדות כיום.

women at work

אם מסתכלות רק על המספרים אפשר לרגע להסתנוור מההצלחה באירופה, אבל האמת היא שלא האמריקאים, לא האירופאים ואפילו לא הישראלים פיצחו את השיטה. הדילמה המדכאת שנגזרת מהמספרים היא כדלהלן: או שמגדילים את שיעור הנשים המועסקות או שמאפשרים לנשים להתקדם ולפתח קריירה. אצל האמריקאים יותר נשים מגיעות לדרגות ניהול ולרמות שכר גבוהות, אצל האירופאים עובדות יותר נשים אבל כמעט ואין קידום. לא אלו ולא אלו פיצחו איך עושים את שניהם במקביל.

בארה”ב, למרבית האנשים, אין גלגלי עזר: לא חופשת לידה, לא סיוע בחינוך בגיל הרך ובמרבית המקרים גם אין סבים זמינים. כל משפחה צריכה למצוא את הפתרונות שלה. אבל אם את מוצאת פתרונות, בוחרת לפתח קרירה השמיים הם הגבול.
בצרפת יש גנים זמינים לכל, יש חופשת לידה ממושכת ויש תמיכה משמעותית בשעות עבודה נוחות לאחר לידה. שיעור הנשים המועסקות גדל שם בשנים האחרונות מ- 69% ל- 76%! אבל, במקביל, במועצות המנהלים של 40 החברות הגדולות בצרפת יש יחד רק 45 נשים ובאף אחת מהחברות הללו אין מנכ”ל אישה.

חשוב אולי לציין שמרבית האמריקאים, לפחות על-פי סקר של מכון המחקר Pew, חושבים שעדיף כך: 41% מהמבוגרים חושבים שזה רע לחברה שנשים עם ילדים קטנים עובדות מחוץ לבית, בעוד שרק 21% מהנשאלים סברו שזה טוב לחברה.

בתוך כל זה לנשים החדשות הטובות הן שמצבן של נשים שאינן עובדות הרבה יותר טוב ממצבם של גברים שאינם עובדים. על-פי הסקרים בארה”ב נשים שאינן עובדות מעידות שקשריהן הרומנטיים השתפרו וכי הן עושות יותר ספורט בעוד שגברים מעידים הפוך – הרומנטיקה בחייהם דועכת והם עוסקים פחות בספורט.

נקודות זכות, זיכוי ממס
אנחנו יכולות ללמוד מהניסוי העולמי ולנסות לשפר את המודל המקומי, למודל שמעודד ומאפשר לנשים לפתח קריירה. למשל, לתת תמריץ כלכלי למשפחה באמצעות אישור הוצאות על מטפלת, משק בית וכו’ כהוצאה מוכרת. אפשר גם לעודד נשים לצאת לעבודה באמצעות תוספות לפנסיה, במקום קנס לפנסיה שנגרם כתוצאה מהורדת אחוז המשרה ועידוד להארכת חופשת הלידה. אפשר לחשוב גם על עידוד גברים לקחת חלק יותר משמעותי בגידול הילדים ובמשק הבית. במקרה כזה המחיר שנשים תשלמנה הוא ויתור על המונופול שיש להן כיום על ראשות המשפחה.

ברור שיש נשים שמעדיפות להיות עקרות בית ויש נשים שמעדיפות לבנות קריירה, וטוב שכל אחת ואחת מהן יכולה להגשים את מה שטוב לה. הבעיה היא הרוב הדומם, המספרים הסטטיסטיים, מיליוני או מאות מליוני נשים מערביות שמוצאות את עצמן בגיל 45 עם ילדים גדולים שלא זקוקים להן ברציפות בבית, בלי קריירה, בלי פרנסה, בלי פנסיה ראויה. ומה שמטריד במיוחד בתקופת בחירות זו התחושה של נשים רבות מידי שהן חסרות את הבסיס התיאורטי המקצועי המאפשר להשתתף בשיח הציבורי, הכלכלי חברתי שיאפשר להן לוודא שלהן או לבנותיהן וכלותיהן תהיה היכולת לעשות את הבחירה שנכונה להן.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

נוחי ואפקט הדומינו

אין לי כל כך סבלנות לשחק דומינו אבל את המשחק של ״אפקט הדומינו״ אני אוהבת. לסדר שבילים מפותלים של קוביות ואז לתת לאחיין בן השלוש לתת דחיפה. עכשיו תחשבו ששיחקתם עם קבוצת ילדות בנות שלוש עשרה. כל ילדה בנתה ציור מדהים – אחת...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה