הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

זה די הגיוני שהנכונות לרכוש בית משותף כהשקעה משפחתית תרד כש- 50% מהנישואין מסתיימים בגרושין. בעלות משותפת על נכס לא נזיל הופכת להיות משקולת כבדה באירוע של גירושין, ובנוסף לכך, כשיש ילדים משותפים, הצורך בתחזוקת שני בתים הופך להיות מעמסה כלכלית כבדה עד בלתי אפשרית. עושה רושם שדירות קטנות יחסית בשכירות, קרוב יותר למרכז העירוני ומקומות העבודה, עם מתקנים משותפים לכביסה, חדרי כושר ואפילו מרכזי עסקים החליפו בשנים האחרונות את החלום האמריקאי של בית קטן (או גדול) בפרברים.

22/01/2015

רובנו חושבים על משבר 2008 כעל עוד משבר פיננסי, אבל האמת היא שהחברה האמריקאית עוברת טלטלה עזה בשנים שעברו מאז. אחד הביטויים לכך הוא הירידה הדרמטית שחלה בין 2007 ל- 2014 בשיעור הבעלות על בתים, שצנח מקרוב ל- 70% אל מתחת ל- 65%.
לכולנו ברור הקשר בין הירידה בשיעור הבעלות על בתים לבין ההפסדים הגדולים שספגו מרבית האמריקאים מכך שרוב חסכונותיהם היו מושקעים בבית שבו הם גרו או בבית שהם השכירו. אפשר גם להבין שהשינויים בשוק התעסוקה משפיעים על הצורך של אנשים לשמור על ניידותם, כך שבמידה ויצטרכו לנדוד בעקבות מקומות תעסוקה, הם יהיו גמישים לעשות זאת. אבל, פחות אינטואיטיבי לנו לחשוב על גורם נוסף המשפיע דרמטית על הבעלות על בתים: כ- 50% מהנישואין בארה”ב מסתיימים בגירושין.
אם חושבים על זה, אז זה די הגיוני שהנכונות לרכוש בית משותף כהשקעה משפחתית תרד כש- 50% מהנישואין מסתיימים בגרושין. בעלות משותפת על נכס לא נזיל הופכת להיות משקולת כבדה באירוע של גירושין, ובנוסף לכך, כשיש ילדים משותפים, הצורך בתחזוקת שני בתים הופך להיות מעמסה כלכלית כבדה עד בלתי אפשרית.
עושה רושם שדירות קטנות יחסית בשכירות, קרוב יותר למרכז העירוני ומקומות העבודה, עם מתקנים משותפים לכביסה, חדרי כושר ואפילו מרכזי עסקים החליפו בשנים האחרונות את החלום האמריקאי של בית קטן (או גדול) בפרברים.

divorce

להשקיע בחברת נדל”ן במקום לרכוש דירה
עם בעבר ביתינו היה הנכס הפיננסי העיקרי שלנו הרי שהמעבר לשכירות מחייב בניית הון באמצעות נכס פיננסי חלופי. מהכיוון של ניהול השקעות, ככל שהאמריקאים עוברים למודל של שכירות כך ההשקעה במניות של חברות נדל”ן מניב למגורים הופכת למעניינת יותר. לצערנו בארץ, אמנם מדברים הרבה מאוד בשנים האחרונות על פיתוח שוק שכירות ארוכת טווח, אבל מעט מאוד נעשה בשטח ולכן כיום אין זו אופציה השקעתית.
בפועל, אם מישהי בישראל רוצה להמיר השקעה בנכס נדל”ן פיזי בהשקעה פיננסית בנדל”ן מניב בישראל, אז הדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות השקעה בנירות הערך של אחת מחברות הנדל”ן המניב המסחרי. בשנים האחרונות זו היתה השקעה מעניינת מכיוון שהירידה בריבית אפשרה לחברות הנדל”ן המניב למחזר את החוב, להוריד חלק ניכר מהוצאות המימון השוטפות שלהן, ומתוך כך להגדיל את הרווח שלהן ואת שוויין.
אסטרטגיה כזו היא בעייתית עבור מרבית הציבור ממספר סיבות. ראשית, השקעה בחברה אחת מגבילה את היכולת לייצר פיזור ולהקטין את הסיכון הגלום בכל השקעה. בנוסף, החשיפה היא לא רק לחלק המניב בתיק אלא גם לצד היזמי של החברות, והוא מסוכן יותר. וכמובן, פעילותן הגלובלית של חברות אלו נוטה להיות בעלת אופי ספקולטיבי יותר מאשר ההשקעה בנדל”ן מניב בישראל.
בכדי לפתור חלק מהבעייתיות ההשקעתית הקמנו ב- IBI לאחרונה קרן סל המאפשרת השקעה בשוק הנדל”ן המניב הישראלי עם חשיפה לחלק המניב בלבד, בישראל בלבד, של 15 חברות נדל”ן ישראליות. זה עדיין לא מכשיר המאפשר חשיפה לנדל”ן מניב למגורים שלצערנו עדיין לא התפתח במקומותינו. מצד אחד, חבל, מכיוון שזה התחליף הקרוב ביותר לבעלות על נכס נדל”ן וגידור טבעי של ההוצאה על שכירות. מצד שני, המכשיר הקיים מעניין בפני עצמו ובמציאות הישראלית הוא מעניק חשיפה מגוונת למה שיש, בעלות נמוכה.

החלום הישראלי יכול ללמוד מהחלום האמריקאי
החלום האמריקאי החדש עשוי להיות בעל השפעה דרמטית על החברה האמריקאית מכמה היבטים: המעבר מבעלות על נכס לשכירות עשויה להשפיע לשלילה על צבירת ההון של משפחות אמריקאיות רבות שביתן היה מבצרן ועיקר רכושן. האלטרנטיבה הפיננסית לבניית הון היא כמובן טובה בהיבט ההשקעתי אבל יש חיסרון בהיותה נזילה ולכן פחות עמידה לגחמות. נקודה נוספת היא שככל שהמעבר לשכירות מתורגם גם לשינויים בשוק הדיור בר השגה המשקל החברתי ארוך הטווח של המגמה עשוי להשפיע הן על אספקת דיור לכל, הן על צמצום שכונות העוני והן על הפחתת הגזענות. נקווה שככל שהממשלה הבאה תבחר לקדם את נושא השכירות ארוכת הטווח בארץ היא תשים דעתה לא רק להשפעה על מחירי הנדל”ן אלא גם להיבטים ההשקעתיים והחברתיים ארוכי הטווח.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה