הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

הפרימדה של דנקנר דומה לגרסה המתוארת של “אפקט הדומינו”. יש קבוצה גדולה של חברות משורשרות וכולן קשורות באמצעות קוביה אחת או יותר. יש משקיעים המחזיקים בחברה אחת אבל יש כאלו שמחזיקים בשתיים שלוש. יש משקיעים וחברות השקעה המחזיקות באגרות החוב, יש המושקעים במניות ויש המושקעים גם וגם וגם. לכולם יש אינטרס משותף שכמה שפחות קוביות יפלו אבל יש גם אינטרסים ספציפיים

18/04/2013

אין לי כל כך סבלנות לשחק דומינו אבל את המשחק של ״אפקט הדומינו״ אני אוהבת. לסדר שבילים מפותלים של קוביות ואז לתת לאחיין בן השלוש לתת דחיפה.

עכשיו תחשבו ששיחקתם עם קבוצת ילדות בנות שלוש עשרה. כל ילדה בנתה ציור מדהים – אחת פרח, אחת מכונית, אחת בית ואחת עץ וכולם מתחברים דרך הדשא.

בניגוד למשחק הרגיל שבו המטרה המשותפת היא שכל הקוביות יפלו המטרה במשחק היא שכמה שיותר ציורים ישרדו וכמה שפחות קוביות יפלו אבל לבן השלוש עדיין יש תפקיד. בפרקי זמן קבועים הוא צריך לדחוף קוביה אחת. אפשר לנסות לכוון את הזווית, אפשר לנסות לכוון את העוצמה אבל קשה מאוד לשלוט בו.

הפרימדה של דנקנר דומה לגרסה המתוארת של “אפקט הדומינו”. יש קבוצה גדולה של חברות משורשרות וכולן קשורות באמצעות קוביה אחת או יותר. יש משקיעים המחזיקים בחברה אחת אבל יש כאלו שמחזיקים בשתיים שלוש. יש משקיעים וחברות השקעה המחזיקות באגרות החוב, יש המושקעים במניות ויש המושקעים גם וגם וגם. לכולם יש אינטרס משותף שכמה שפחות קוביות יפלו אבל יש גם אינטרסים ספציפיים. יש מי שעדיף לו שאי.די.בי. פיתוח תשרוד ויש מי שעדיף לו שדיסקונט השקעות. יש מי שעדיף לו ששופרסל או סלקום תשלם דיבידנד גדול, יש מי שעדיף לו שהיא תשמור כרית ביטחון ויש מי שעדיף לו שהיא תשקיע את הרווחים בפיתוח. יש מי שחשוב לו הציור של הפרח ויש מי שחשוב לו הציור של הבית. אבל כמו שבאפקט הדומינו הילד בן השלוש מגיע מידי פעם להפיל קוביה כך בפירמידה של נוחי מגיעות הלוואות שונות לפרעון. פעם מול בנק ופעם מול חברת ביטוח, פעם מול הציבור ופעם מול חברה אחת. אם נוותר על 150 מליון דולר וניתן לילד להפיל קוביה שתפיל ציור קטן האם נרוויח כמה שעות של שקט שיאפשר לנו לתכנן איך להציל יותר קוביות?

הבעיה היא מורכבת מכיוון שאין אף אחד שטיפס על סולם ורואה את כל התמונה – יודע לחזות בוודאות אילו קוביות יעשו רק נזק מקומי ואילו יפעילו תגובת שרשרת רחבה. גם אין אף אחד שרואה תמונה מלאה של המשקיעים – לאיזה מהציורים חשוף בנק לאומי ולאיזה בית ההשקעות פסגות, לאיזה הפנסיה של ריקי מחדרה ולאיזה קרן ההשתלמות של דודתה הגברת כהן.

בניגוד לאנלוגיה של הדומינו שסופו כנראה שכולו יגיע לריצפה אפילו אם הזוועטוט בן השלוש ימאס לו והוא יעבור לשחק בפלייסטיישן קבוצת החברות שבבעלות דנקנר איננה חייבת להתרסק היא יכולה להתפרק ליחידות בדידות. עדיף בלי אמוציות, עדיף שיעשה זאת מבוגר אחראי, עדיף שיעשה זאת מישהו שהאינטרס היחיד שלו הוא שישארו כמה שיותר ציורים שלמים וכמה שיותר קוביות עומדות ועדיף שימנו אותו כמה שיותר מהר.

ומה עם הצדק? בעיה! על פניו, כמו במשחק, אם נפיל את ראש הפרמידה תגובת השרשרת תגרום כנראה לכל הקוביות ליפול. בפירמידה של נוחי אפשר לדאוג גם לצדק אבל אם רוצים למקסם את האינטרס הכלכלי המקסימלי כדאי אולי לחכות.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה