הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

אנחנו מכירות את זה: נכנסות לזארה “רק בשביל להסתכל”…אבל קשה שלא לצעוד לבסוף לקופה עם פריט אחד או יותר. השפע, הסגנונות, הצבעוניות וגם המחירים – מפתים. וכך, ב-2012, על-פי אתר החברה Inditex המחזיקה במותגים אלה, הסתכמו מכירות הקבוצה לכ-13.8 מיליארד אירו, צמיחה של 16% ביחס לשנת 2011. הרווח הנקי הסתכם ל-2.3 מיליארד אירו וגדל ב- 22% ביחס ל- 2011. הקבוצה יצרה 10,802 משרות ב- 2012 שהביאו את מספר המועסקים בה כיום ל- 120,314.

21/03/2013

ב-1936 פרצה מלחמת האזרחים בספרד ולתוך הבלגן שהיא יצרה נולד אמנסיו אורטגה, הצעיר מבין ארבעה ילדים, בן לפועל רכבת. הוא התחיל לעבוד בגיל 13 כשוליה בחנות לייצור חולצות אבל רק בגיל 36, בשנת 1972, הוא פתח את העסק הראשון שלו ליצור וממכר חלוקים. ב-1975 הוא פתח את החנות הראשונה של ZARA. כיום, זארה היא אחד ממותגי האופנה העממית הידועים בעולם, לצד מותגים נוספים כמו ברשקה ופול אנד בר, המוכרים אף הם בישראל ונמצאים אף הם בבעלות רשת אינדיטקס שיסד אמנסיו.
אנחנו מכירות את זה: נכנסות לזארה “רק בשביל להסתכל”…אבל קשה שלא לצעוד לבסוף לקופה עם פריט אחד או יותר. השפע, הסגנונות, הצבעוניות וגם המחירים – מפתים. וכך, ב-2012, על-פי אתר החברה Inditex המחזיקה במותגים אלה, הסתכמו מכירות הקבוצה לכ-13.8 מיליארד אירו, צמיחה של 16% ביחס לשנת 2011. הרווח הנקי הסתכם ל-2.3 מיליארד אירו וגדל ב- 22% ביחס ל- 2011. הקבוצה יצרה 10,802 משרות ב- 2012 שהביאו את מספר המועסקים בה כיום ל- 120,314. בספרד, מולדתה של זארה, שעור האבטלה היום עומד על כ-25%.

קצת על המספרים הגדולים של זארה


8 מותגים פועלים תחת קונצרן אינדיטקס, בהם, זארה, זארה הום (לבית) ומאסימו דוטי
6,000 חנויות פעילות בעולם, של כל שמונת המותגים
482 חנויות נוספו ב-2012
59% ממניות החברה עדיין מוחזקות על ידי אורטגה, מה שממקם אותו במקום השלישי ברשימת עשירי העולם
0 מספר המשרדים שמחזיק אורטגה. הוא יושב בקצה חלל העבודה בו מעוצב קו האופנה לנשים
בשנה שעברה השיקה זארה חנות וירטואלית בסין והשנה היא מתכננת השקה כזו בקנדה.

כמה מיתוסים לניפוץ


אחד הכללים הבסיסים בהשקעות הינו לבדוק לפני שחושבים ודאי לפני שפועלים.
כשאנחנו חושבות על כלכלת אירופה אנחנו חושבות על התפרקות גוש האירו, האטה, אבטלה, איך הגרמנים החרוצים מחלצים את העצלנים ממדינות הים התיכון. כשאנחנו חושבות על טקסטיל אנחנו חושבות על sweat shops בהודו וסין ולא על תופרות באירופה. כשאנחנו חושבות על מכירות וירטואליות אנחנו חושבות על צפון אמריקה ולאו דווקא על סין.

אז איך הם עושים את זה?

המגזין אקונומיסט מייחס לאורטגה את האמרה “קידום אופנה הינו כמו מכירת דגים – דגים טריים, כמו ז’קט אופנתי נמכרים מהר ובמחיר גבוה. הסחורה של אתמול נמכרת בהנחה או לא נמכרת בכלל” (בתרגום חופשי). המשפט הזה הוביל לאסטרטגיית ניהול מלאי המבוססת על יצור באירופה ומרוקו וקיצור למינימום של פערי הזמן בין העיצוב, לתפירה לחנות. התהליך הזה יקר יותר מיצור בסין והודו אבל הצליח לאורך זמן להתאים את היצור לאופנה החמה ביותר ולהקטין למינימום מלאי מת.
זו האסטרטגיה שעבדה באירופה אבל בכדי להמשיך לצמוח החברה הבינה לפני כמה שנים שהיא צריכה שווקים חדשים. ב-2011 הרשת פתחה 156 חנויות בסין וחנות אחת, בעלות של 324 מליון דולר בשדרה החמישית במנהטן. בסין האסטרטגיה של החברה היא להוביל כמותג יוקרתי יותר, המצדיק את הפער במחיר אל מול היצרנים המקומיים. החנות בשדרה החמישית אמורה לספק מרכיב חשוב במיתוג הנדרש לסין. בינתיים זה עובד אבל סביר להניח שזה לא יספיק. לפחות שני מרכיבים כבר נמצאים בבחינה מעמיקה: איכות היצור שתהלום את הפרמיה במחירים והתאמת העיצוב למבנה הגוף וטעמי המזרח. היחס של 12 מעצבים בשנגחאי ל-250 ב La Coruña שבספרד עשוי לחייב שינוי ככל שמנוע הצמיחה במזרח מתחזק, ולצידו כנראה שיצטרכו להמציא מחדש את מערך הלוגיסטיקה, היצור וההפצה.
האנליסטים המסקרים את החברה סבורים שאחת היתרונות הפיננסים שלה אל מול מתחרים הינו שהיקף היבוא שלה מהמזרח נמוך ולכן היא תושפע פחות מהאינפלציה במשכורות בסין והיא נהנית יותר מהשחיקה באירו. לפני שנתיים שלוש ההערכה הזו הייתה נשמעת לנו הזויה בעוד שכיום ההגיון ברור.

ומה בהמשך?

המציאות של החברה מורכבת – מנועי הצמיחה הם השווקים המתעוררים וכניסה משמעותית יותר ויותר לשוק המכירות האינטרנטיות בעוד שהפעילות האירופאית של החברה תלויה כמובן במידת ההתאוששות של השוק הביתי, שבינתיים נראה שיהווה בעיקר משקולת. המנוע הפנימי של החברה, היזם ואיש החזון שהוביל אותה להצלחה המסחררת שאנו רואים כיום, הוא בן 75 והעביר את המפתחות כבר לפני כשנתיים למנכ”ל שאמור לנווט את הקבוצה המורכבת בסבך הלוגיסטי של הצלחה בשווקים חדשים, במודלים חדשים. לזכותו עומדים אחד המותגים הגלובליים החזקים ביותר ורוח גבית פיננסית לא מבוטלת.

אולי יעניין אותך מידע פיננסי נוסף על זארה:

http://www.inditex.com/en/shareholders_and_investors/investor_relations/annual_reports

http://www.reuters.com/finance/stocks/companyProfile?rpc=66&symbol=ITX.MC

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה