הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

כאנשים יש לנו נטייה לפנות לקווים אדומים. בהיעדר פתרון טוב יותר אנחנו מצליחים להשלות את עצמנו ולפעמים את סביבתנו שפתרונות כגון קווים אדומים יעבדו. כדי לתרץ את השימוש אולי אפילו יש לנו דוגמא של פעם או פעמיים שבהן זה היה עובד ומציל את העולם או אפילו פעם או פעמים שבהן זה ממש הצליח.

02/10/2012

בהיותי אישה ללא רקע בטחוני כנראה שאף אחד לא רוצה לקרוא או לשמוע מה שיש לי להגיד על הקו האדום של נתניהו בנוגע להעשרת אורניום או על הזיכרון ההיסטורי שלי, השונה משל מר נתניהו, שאומר שצ’מברלין (ראש ממשלת אנגליה) הציב לנאצים במלחמת העולם השניה קו אדום עם דרישה ברורה לסגת מפולין או ש…(גם בו האמריקאים לא תמכו, אז אולי בגלל זה מר נתניהו שכח). אבל הוויכוח סביב הצבת קווים אדומים מעניין ונוגע למגוון רחב של תחומים בחיינו. אפשר למשל לחשוב על קו אדום בשמירה על משקל. זה תחום שנשים ואנשים שהם לא בוגרי West Point יכולים להתייחס אליו בלי לזכות לביקורת על יכולתם להביע דעה. הקו האדום שמפעיל את האולטימטום במקרה זה נשמע בדרך כלל משהו בסגנון של – אם אני אעלה מעל ל – X קילו בחגים אתחיל בדיאטה מיד אחרי התפוח המצופה של שמחת תורה (יש אנשים שבאמת אוכלים את זה?). ערב החג, בדה מרקר, גיא רולניק הציב קו אדום בפני בכירי המוסדיים. המסר היה שאם הם לא יפסיקו להיכנע להסדרי החוב של הטייקונים הרגולציה תיכנס בהם. יש משקיעים שמציבים קו אדום להשקעותיהם “אם המניה תעלה/תרד ביותר מ 10% אמכור/אקנה”.
המשותף לקווים אדומים הוא שהם לא גמישים ולכן אם מותחים אותם הם נקרעים. לא יודעת איך בדיאטות שלכם אבל אצלנו בדרך כלל בדיוק בחג השני של סוכות המשקל בבית מתקלקל וייקח חצי שנה עד שנתעשת ונקנה חדש ועוד חצי שנה עד שניפטר מעודף המשקל. בדיוק בזמן לחג הבא. המניה שהצבנו לה קו אדום עברה אותו אבל היא על הגל ותיכף צפוי דו”ח רבעוני ו-The trend is my friend ועוד כמה הסברים כאלה ואחרים ואופס פרצנו את המחסום שניסינו להציב. יש לקוות שהרגולציה תתעלם מהקו האדום של גיא רולניק ותזכור שכאשר כל שני וחמישי משנים את כללי המשחק ורפורמה רודפת רפורמה, אז במקרה הטוב רק הגדולים ביותר שורדים (ואז ניתן להלחם בריכוזיות) והרבה חוסכים מפסידים הרבה כסף בתהליך. להבדיל אלף הבדלות, צ’מברלין, שגרמניה רמסה את הקו האדום שהציב, לא ממש יכול היה לגרום לגרמנים ולרוסים לסגת מפולין ב- 1939 ואף פעם לא נדע האם הייתה דרך עקיפה שבה 6 מליון יהודים וכ- 50 מליון גויים לא היו מתים.
כאנשים יש לנו נטייה לפנות לקווים אדומים. בהיעדר פתרון טוב יותר אנחנו מצליחים להשלות את עצמנו ולפעמים את סביבתנו שפתרונות כגון קווים אדומים יעבדו. כדי לתרץ את השימוש אולי אפילו יש לנו דוגמא של פעם או פעמיים שבהן זה היה עובד ומציל את העולם או אפילו פעם או פעמים שבהן זה ממש הצליח. אפשר לטעון שבהיעדר פתרון, כל דבר שיש לו איזה שהוא סיכוי לעבוד עדיף על כלום, אבל אפשר מנגד לענות שבחירה בפתרון לא מוצלח מונעת מאיתנו להמשיך ולחפש את הפתרון המוצלח. בהשקעות, אם חצינו את הקו האדום שהצבנו בכל פעם שהגענו אליו, כנראה שהפסדנו די הרבה כסף במצטבר. אם בכל זאת אנו ממשיכים לקוות שבפעם הבאה שנגיע לקו האדום הוא לא יקרע, לא נותר אלא לקוות שיש לנו משכורת או רכוש אחר המכסים על ההפסד. יש שיטות אחרות, לפחות בהשקעות ובדיאטות. תחשבו על דיאטה שמחייבת אותנו לספור קלוריות לעומת דיאטה שבה אנו אוכלים ממגש עם גודל מוגדר למנות לפי אבות המזון. תחשבו על דיאטה עם קו אדום אישי לעומת דיאטה של שומרי משקל או דיאטה עם דיאטנית צמודה שלא מאפשרת לנו לקרוע את הקווים האדומים בלי לשלם מחיר מוחשי ומיידי וכן הלאה.
בהשקעות אין אופרציה של שומרי משקל אבל יש וועדות השקעה, יש מועדוני משקיעים ומשקיעות (לפחות בעולם זה מקובל) ויש את בן או בת הזוג – בהנחה ששניכם מוכנים להתגייס לניהול הנכסים המשפחתיים. אפשר גם לבדוק את השיטה באתר בשם saveup.com המעודד סגירת ה-overdraft באמצעות פרסים על חיסכון וצמצום ההלוואות הפתוחות. אף שיטה לא מושלמת וחלקנו לפחות סובל מעודף משקל כרוני, מ- overdraft מתמשך או מהפסדים מתמשכים בבורסה.
קחו למשל את הקו האדום של הכנרת. בכל פעם שקו זה נחצה, נדמה שנציבות המים מזדרזת לצייר קו חדש ולעדכן את המחקרים והתוכניות ארוכות הטווח בהתאם. כשאנחנו נוהגים כך בדיאטה התוצאה היא שאנחנו הופכים למועמדים רלוונטיים לליהוק של לרדת בגדול. באופן אישי, במקום להתייאש ולהשאיר שובל של קווים אדומים קרועים, אני ממשיכה לחפש את השיטה שעובדת הכי טוב עבורי. הרבה פעמים זה מתסכל לנסות משהו ולגלות שהוא לא ממש עובד אבל מידי פעם בתחומי חיים שונים מוצאים את השילוב המנצח שמשפר דרמטית את איכות החיים ומאפשר לעבור ליעד הבא.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה