הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

גם השנה קיבלתי אגרת ברכת שנה טובה ממשרד עורכי הדין לוי-אטינגר, בוטון ושות’. יש אנשים, שמאחלים טוב אבל גם עושים טוב והשנה הפסדנו למלחמה בסרטן את אחת הנשים שידעו לגרום לגלגלים לנוע בכיוון הנכון לכולנו, ידעו לעשות טוב.

19/09/2012

בין ה”שנות טובות” שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה “אל תאחלו טוב, תעשו טוב”. יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה.
אם תיכנסו לאתר של שדולת הנשים, שם היא התנדבה בשנים האחרונות, תמצאו בין יתר הדברים שנכתבו לזכרה את הפסקה הבאה: “אודליה הצטרפה לשדולת הנשים לפני למעלה מעשור ומאז שנת 2007 כיהנה כחברת הנהלה בשדולה, כמתנדבת, כמו כל חברות ההנהלה. מעבר להתנדבותה בהנהלה, תרמה אודליה מעל ומעבר מזמנה ומרצה בסיוע למחלקה המשפטית הקיימת בשדולה והיתה מבין היוזמות והמובילות של פרויקט האכיפה של שדולת הנשים בישראל שבמסגרתו עורכות דין מובילות מייצגות פונות של שדולת הנשים במקרים של פגיעה בזכויותיהן עקב היותן נשים. אודליה כיהנה כיושבת ראש מערך האכיפה, הסמכות המקצועית המנחה קבוצה של כ-20 עורכי ועורכות דין… ” http://www.iwn.org.il/?CategoryID=0&ArticleID=327
יש יתרונות למקצוע של עריכת דין בהיבט ההתנדבותי. אם עושים את זה טוב, אפשר לעזור להרבה אנשים (נשים במקרה של אודליה) ביעילות מרובה. 100 שנים נשים פועלות לעדכון החקיקה ולעיגון שוויון הזכויות בחוקי המדינה. במרבית התחומים של חיינו המטרה הזו הושגה אבל בניגוד להתקדמות בחקיקה במהלך 100 השנים האחרונות הפרקטיקה נשארה הרחק מרחוק. מתאים היה לאודליה להבין שהדבר המשמעותי ביותר שאפשר לעשות זה לאו דווקא להעביר עוד חוקים, כי אם לפעול לשינוי הפרקטיקה ופרויקט האכיפה של שדולת הנשים בישראל, זו כנראה הפעילות המשמעותית ביותר שנעשתה ושנעשית בארץ בתחום זה.
להבנתי אין בכלל או שיש מעט מאוד אירועים משמעותיים שהם פרי עשייה של אדם אחד. יש נשים מפורסמות שדבריהן ומעשיהן זוכים לתהודה נרחבת אבל רוב העשייה היא מאחורי הקלעים ולפעמים האירועים המשמעותיים ביותר הם תוצאה של מכלול, צרוף מקרים ואירועים. דוגמא רלוונטית לכך היא אחד החוקים הבסיסיים ביותר החוק שעיגן את זכות הבחירה לנשים בחברה המערבית שעבר באנגליה ב 1918. נשים וגברים רבים פעלו במסגרות שונות לגרום לזה לקרות אך בסופו של דבר החוק עבר ב 1918 כשהמפלגה השמרנית תמכה ברוב קולות בגרסה הנותנת זכות רק לנשים מעל גיל 30 שהן בעלות רכוש (כן גרסה שלה החוק המגדילה את בסיס הבחירה השמרני). להצלחה יש הרבה אימהות אין אישה, אין תנועה שניתן ליחס לה את ההצלחה. ניתן להיות ציני ולהגיד שהזכות ניתנה בגלל קונסטלציה פוליטית נקודתית שחייבה את המתנגדים להצביע בעד או להימנע אבל אם לא הייתה קבוצה עיקשת של נשים שהיו מוכנות להשקיע שנים של עבודת הכנה ולזהות הזדמנויות היסטוריות כשהן נקרו על דרכן היו עשויות לעבור שנים רבות מאוד לפני שנשים היו זוכות להצביע בבחירות. שוויץ היא דוגמא לא רעה לכך.
אודליה ניחנה בתבונה וביכולת להכין את הקרקע, להזיז את שצריך להזיז על מנת לשנות את המערכת. כשהילדים שלנו רק נכנסו לבית הספר בילינו שעות רבות בלנסות להזיז את גלגלי המערכת כך שיהיו כיתות קטנות יותר, כיתות מחשב, חצר מטופחת שינויים קטנים אך משמעותיים לעשרות ילדים. כמו בשדולה גם בגדרות אודליה לא הייתה לבד, הרבה אנשים פעלו להשגת התוצאה בנקודות זמן שונות, אבל אם מנסים לשים את האצבע על הדמות הדומיננטית בקבוצה זו שיצרה המשכיות, שהתמידה שנה אחר שנה, נדמה לי שמעטים בלבד יצביעו על דמות אחרת. אין הרבה אנשים בגדרות שיודעים שאודליה נתנה לגלגל את הדחיפה והמומנטום שהביאו לפרקטיקה החדשה, כמו שאין הרבה אנשים בארץ שיודעים שבשנים האחרונות ייצגה אודליה את שדולת הנשים בישראל בהתנדבות בכמה תיקים תקדימיים, שרק ימים יגידו מה תהיה תרומתם לשינוי הפרקטיקה בקידום נשים בארץ מהספסל האחורי של הפוליטיקה, העסקים ומעגל התעסוקה.
גם השנה קיבלתי אגרת ברכת שנה טובה ממשרד עורכי הדין לוי-אטינגר, בוטון ושות’. יש אנשים, שמאחלים טוב אבל גם עושים טוב והשנה הפסדנו למלחמה בסרטן את אחת הנשים שידעו לגרום לגלגלים לנוע בכיוון הנכון לכולנו, ידעו לעשות טוב.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

זוגיות והשקעות בנדל"ן

רובנו חושבים על משבר 2008 כעל עוד משבר פיננסי, אבל האמת היא שהחברה האמריקאית עוברת טלטלה עזה בשנים שעברו מאז. אחד הביטויים לכך הוא הירידה הדרמטית שחלה בין 2007 ל- 2014 בשיעור הבעלות על בתים, שצנח מקרוב ל- 70% אל מתחת ל- 65%. לכולנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה