הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

כמה מחשבות על השקעות וחרטה

05/08/2012

ב-1 בינואר 2012 רוב המשקיעים בשוק האמריקאי ובלא מעט שווקים אחרים קמו אופטימיים. טוב, יכול להיות שביום הראשון של השנה החדשה רוב המשקיעים היו עסוקים עדיין בלהתאושש ממסיבות הלילה הקודם, אבל עדיין – 2012 החלה ברגל ימין. בשלושת החודשים הראשונים של השנה שוק המניות האמריקאי הניב למשקיעים תשואה משמעותית: מדד דאו ג’ונס עלה בלמעלה מ-8% והנאסד”ק הוסיף מעל 18%. יש להניח שאם לא הייתה לכם השקעה “מסוכנת”, אז ב-30 במרץ התחרטתם על כך, באותה מידה שב-31 ביולי אולי התחרטתם אם דווקא כן הייתה לכם השקעה שכזו. במאמר הבא ננסה להציג מה עושים – אם בכלל – עם כל החרטות האלו?

בתחילת 2012 כתב גיא רולניק מאמר מעניין על הבועות בשוק ההון כשהוא מעריך שבריחת המשקיעים במהלך 2011 לחוף מבטחים של השקעות “סולידיות” גרמה לכך שמחירי אגרות החוב של ממשלת ארה”ב התנפחו למימדים מפחידים. בתחילת 2012 התשואה לפדיון (הפיצוי הכספי שהמשקיעים דרשו בגין הלוואת כספם לממשלת ארה”ב) של איגרת חוב לעשר שנים עמדה על כ- 2%. באוגוסט 2012 התשואה על אותה איגרת חוב עומדת כבר על 1.44%. יש מספר משמעויות לשינוי הזה: משמעות אחת היא שמי שמלווה לממשלת ארה”ב כסף לתקופה של עשר שנים יפסיד כמעט בוודאות כסף, אלא אם כן המשק האמריקאי יכנס לדיפלציה (תהליך של ירידת מחירים). משמעות נוספת היא, כמובן, שמי שהקשיב לרולניק מתחרט על כך שהוא לא השקיע באגרות החוב האלו והפסיד כסף. זה לא שאני חולקת על האבחנה של רולניק כי מדובר בבועה, אני רק מציינת שהמשמעות של ירידת התשואה היא שמחיר אגרות החוב הללו המשיך לעלות ומי שהשקיע בהן הרוויח כסף על אף שמחירן היה כבר גבוה.

יעקוב בורק כתב לאחרונה במאמר ב”הארץ” ש”מחקרים מראים כי בעוד שבטווח הקצר גדולה חרטת העשייה (למשל, משרה לא מתאימה שבחרנו) מחרטת אי העשייה (לימודים שזנחנו באמצע), הרי שבטווח הארוך הדבר מתהפך. כאשר אנשים נשאלים מה היו החרטות הגדולות של חייהם, הם מתמקדים במה שנמנעו מלעשות – האיש או האשה שלא ניגשו אליהם, המשרה שוויתרו עליה או הורה שלא נפרדו ממנו כראוי טרם נפטר…”

מי שעוקב אחרי שוק ההון חווה חרטות רבות – איך לא קניתי את מניות מלאנוקס? (חברה ישראלית מובילה בעולם באספקת פתרונות קישוריות עבור שרתים ומערכות אחסון המביאות למיקסום הביצועים של מרכזי נתונים. מניית מלאנוקס זינקה בכ-230% מתחילת השנה) שהרי, בדיעבד, הכתובת הייתה על הקיר. באותה נשימה אותו אדם יכול להתחרט על כך שהוא לא הגדיל את אחזקתו באגרות החוב הממשלתיות שהציגו אף הן תשואה חיובית. החרטות הללו הן בבסיסן חרטות עשייה. לא קנינו מניה או אגרת חוב מסוימת מכיוון שבחרנו אחרת על פניה. חרטה הדומה לדוגמא של בורק לבחירת משרה לא מתאימה.

על אף הדמיון יש כאן הבדל גדול בחשיבה ובדרך הפעולה הנגזרת ממנה. בעוד שאם בחרתי במשרה שלא ממש מתאימה לי, כנראה שטוב אעשה אם אעזוב אותה ואחפש משרה מתאימה יותר, הרי שבתיק השקעות כלל לא בטוח שזו אסטרטגיה בריאה. אם בחרתי להיות אנליסטית וגיליתי שלא ממש מתאים לי לשבת כל היום לחפש מידע ולבנות אקסלים, כנראה שעדיף לי לחפש תעסוקה אחרת שהולמת יותר את אופיי ואת ייתרונותי היחסיים. אבל אם בחרתי בתיק השקעות סולידי מאוד מכיוון שאני לא יכולה להרשות לעצמי להפסיד כסף בבורסה, העובדה שאנשים אחרים הרוויחו הרבה כסף על השקעה במלאנוקס אינה רלוונטית גם אם היא מעוררת בי הרהור של חרטה על כך שלא הייתי שם. גם השקעה באגרות חוב של ממשלת ארה”ב לעשר שנים, על אף היותה השקעה סולידית, לא בהכרח רלוונטית עבורי אם קיים למשל סיכוי טוב שאצטרך את הכסף בעוד 5 שנים. יש לפחות שלושה סיכונים שגלומים כיום בהשקעה באג”ח לעשר שנים של ממשלת ארה”ב – ההסתברות שהעולם יירגע קצת ואנשים לא יהיו מוכנים יותר להסתפק בתשואה כה נמוכה על כספם, ההסתברות ההפוכה, שהעולם יפסיק לראות בממשלת ארה”ב צוק איתן ועבור המשקיע הישראלי נוסף סיכון שער החליפין הגלום בהשקעה.

בניגוד לתחומים רבים אחרים בחיינו, כשאנו חווים חרטת עשייה בשוק ההון, כנראה שהתגובה הנכונה ביותר היא אי עשייה. מכיוון שבמרבית התחומים האחרים של חיינו התגובה לחרטת עשייה היא עשייה מתקנת, קשה לנו מאוד לא לעשות כלום. אחת השיטות הטובות ביותר לא לזגזג בשוק ההון בתגובה לכל “חרטה” היא לנהל את ההשקעות יחד עם בן\בת הזוג או בסיוע מנהל השקעות. כשיש מישהו נוסף שמעורב בתהליך ומבין את מסגרת ההשקעה בהיבטים של זמן, סיכון, מטבע, וכו’ כל שינוי מחייב הסבר לוגי ולא ניתן לפעול רק כי זה מרגיש נכון ולכן מזגזגים פחות.

בהקשר של חרטות על אי עשייה התמונה היא הפוכה. אם נדבוק בהגדרות של יעקוב בורק אזי חרטות אי עשייה הן כואבות יותר לאורך זמן וכוללות למשל, חרטות כגון על כך שלא למדתי מקצוע מסוים או לא המשכתי קשר עם מישהו. בהקשר של שוק ההון, חרטה על אי עשייה היא החרטה על כך שלא חסכתי מספיק, הגעתי לגיל שבוא ניתן להתחיל, אבל בלי הרזרבות המתאימות. כדי ליצר חיסכון ארוך טווח משמעותי נדרשת משמעת קשה, בעיקר מכיוון שהפיתויים לאורך הדרך רבים ובלתי צפויים. בר מצווה של הבן\נכד, חתונה, מחירי הדיור, חופשה חלומית של פעם בחיים, שדרוג הדירה ו/או הרכב. כל אלה עומדים מול חיסכון לעתיד לא ידוע כי הרי סטטיסטית, ההסתברות שלנו להיהרג מחר בבוקר בתאונת דרכים (טפו טפו טפו) או במלחמה שביבי מתכנן נגד אירן (הקש על עץ) הולכת וגדלה.

יש אנשים שמבקשים לא לחוות חרטות עשייה עם כל זיגזוג של שוק ההון ולכן לא בונים תיק השקעות ומסתפקים במקרה הטוב בפקדונות בבנק. אנשים אלה נוטלים סיכון של חוויית חרטה משמעותית על אי עשייה לכשיגיעו לפנסיה. זה אמנם לא בריא לפעול בעקבות כל חרטת עשייה, אבל במבנה החברתי כלכלי שבו אנו חיים זה גם מאוד לא בריא לא לפעול כלל. האיזון הנכון מושג לא במיקוד בתשואה נקודתית וכמעט מקרית שהשיג מכשיר פיננסי כזה או אחר אלא בבחינה תקופתית של ההשקעות על-פי הפרמטרים הבאים: מבנה התיק, המשקלות בין מכשירים פיננסים סולידיים ומסוכנים, מידת הפיזור ויעילותו והחשיפה לענפים ומטבעות ספציפיים. ובעיקר חשוב לבחון אחת לתקופה הן שהקריטריונים שקבעתם עדיין מתאימים לכם והן שהרכב התיק עומד בקריטריונים.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה