הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

לכבוד ספטמבר בואו נחשוב על גן כעסק, עסק קטן אבל עדיין עסק. עסקים קטנים הם אחד ממנועי הצמיחה והתחרות החשובים בכלכלה אבל בארץ, משום מה, רק עמותות חושבות שזה חשוב

31/08/2012

ישראל היא אחד המקומות המסובכים בעולם להקים עסק קטן- קצת יותר מסובך אצלנו מאשר בברזיל! וקצת יותר פשוט מתורכיה (לפי סקר של ה- OECD). זה לא מפתיע כשבעשור האחרון בארץ המערכות כולן גויסו לתמיכה בצמיחה כלכלית וגידול ביעילות התפעולית. כשמדברים בארץ, בממסד, על עסקים קטנים הדגש הוא על חדשנות וההכוונה היא להיי-טק. שם יש הטבות, שם יש גלגלי עזר. כשמדובר בכלכלה מסורתית, בקמעונאות, מסחר ותעשייה ההעדפה היא למערכות גדולות, להתייעלות ולצמיחה. ככל שהדגש מושם על היבטים אלו כך קשה יותר להקים עסקים חדשים כך קשה יותר לייצר חדשנות. אם משפחה מנסה להתפרנס מיקב במושב לא חייבים להעלות לה את הארנונה לארנונה של עסק כל עוד זה עסק קטן, זעיר. אם מנהל תיקים מוכשר מנסה להקים חברה לא חייבים להציב בפניו את אותן חומות ומגבלות החלות על חברות המנהלות מיליארדים. אם אישה מנסה להקים עסק קטן מהבית לא חייבים להפסיק לה את הקצבאות ולגבות ממנה מיסים (ביטוח לאומי, בריאות, ארנונה של עסק וכו’) לפני שהעסק מתייצב ומתמסד.

לאיזה גן הייתן מעדיפות לשלוח את ילדיכן?
גן עם 10 ילדים, גננת וסייעת או גן עם 50 ילדים, גננת וארבע סייעות? יש כנראה היבטים רבים לסוגיה זו ובשורה התחתונה רוב האנשים היו בוחרים לפי הגננת, לפי המחיר ולפי הנוחות הגיאוגרפית. בפרספקטיבה כלכלית, נדמה לי שהתשובה היא שגן של 50 ילדים, גננת וארבע סייעות הוא יעיל יותר. מכיוון שבאופן יחסי יש מספר גדול של מבוגרות בשטח, ניתן להפחית את היחס בין המבוגרות לילדים מ-1:5 ל-1:10. צריך לשלם שכר גבוה לגננת אחת בעוד ששאר המבוגרות בחדר עובדות, כנראה, בשכר מינימום שעתי, כלומר משכורתן החודשית נמצאת מתחת ל-4,000 ש”ח לחודש. המתקנים, המקום, הצעצועים, פעילויות העשרה וכו’ – הכל יעיל יותר.
כדי שהעלות לילד תהיה נמוכה ככל שניתן, הגן צריך להיות יעיל. השאיפה להתייעלות המערכת תעלה מן הסתם מדרגה כעת, לאחר שחוק חינוך חובה רלוונטי לילדים כבר מגיל 3. השאלה היא האם יעילות כלכלית זה באמת מה שאנחנו מחפשים בהקשר זה.

גן נמשים, חבל שהם לא מרובים
קחו לדוגמא את סיפורה של נירית שירה עופר, שהקימה לאחרונה את גן נמשים. נירית שירה עופר
היא יוצאת קיבוץ נווה חריף בערבה, ועברה הכשרה מקצועית נרחבת לגיל הרך במסגרת החינוך הקיבוצי. היא עבדה 16 שנים בגנים שונים ובמסגרות שונות, מרביתם אם לא כולם בשכר מינימום ומטה, וזאת כשהיא מפרנסת יחידה. הקושי דחף את נירית לעבור הכשרה פיננסית וניהולית בסיסית, במסגרת קורס של העמותה להעצמה כלכלית לנשים ולאחר מכן פתחה גן משל עצמה. נירית עברה מפרנסה בדוחק, על גבול העוני לפרנסה קצת פחות בדוחק, על גבול מעמד הביניים. זה אולי קצת פחות יעיל וכלכלי אבל בוודאי הרבה יותר בריא לחברה ולכלכלה. חנויות ענק, רשתות, קומפלקסים משולבים – הם יעילים. עסקים זעירים, קטנים ובינוניים, לעומת זאת, אינם יעילים אבל הם קריטיים להתפתחות החברה והכלכלה. הם חיוניים בשני היבטים: האחד הוא האפשרות למוביליות כלכלית – מלהיות בורג, עובד או עובדת קשי יום בחברה גדולה, ליזמים, המנהלים והבעלים של חברה חדשה. ההיבט השני הינו היבט התחרות. אם רוצים להצליח אל מול המסר של עסקים גדולים ויעילים, צריך לבוא עם מודל אחר, חדש. קשה להתחרות, להתפתח ולשרוד אם אין מסר ייחודי.

אם פותחים את אתר האינטרנט של גן נמשים מוצאים את הטקסט הבא:
“בגן שלנו דוגלים בשיטת חינוך קיבוצית
דגש על יצירתיות, יוזמה ויחסים בתוך הקבוצה
עובדים לפי קבוצות גיל
מ-3 חודשים עד 4 שנים
אוירה משפחתית, יחס חם, תומך ומעצים…”

ההזדמנות שניתנה לנירית איפשרה בנוסף להעשרה האישית שלה את נגישותן של משפחות למסגרת חינוכית קצת אחרת. לא סתם עוד גן עירוני ששומר על הילדים ביעילות אלא גן עם מסר חינוכי אחר. לא לכולם הוא מתאים ובכל זאת מה שחשוב זה שיש תחרות והיא לא רק על מחיר. מה שחשוב זה שיש אנשים שמפתחים, משנים מושכים את החברה קדימה וזה כמעט ולא קורה בתוך חברות גדולות. זה מחייב תחרות המניבה יצירתיות – אפילו בעסק שנדמה שאין מה לחדש בו כמו גן.

משרד החינוך לא מעודד זאת ומשרד התמ”ת לא ממש מתעסק עם הכשרה וגיבוי לעסקים כל כך קטנים. הדרך היחידה של נשים כמו נירית, לאחר 16 שנים של קונפורמיות, לקום בוקר אחד ולהחליט להתמודד, לחדש, להצליח להתפרנס בכבוד ולתרום בכך לחברה סביבה היא באמצעות עמותות כמו העמותה להעצמה כלכלית לנשים ע”ר ומסגרות דומות הפועלות באזורים שונים בארץ. יש לקוות כי מעבר לתרומה של המחאה החברתית להגדלת טווח התמיכה בחינוך, היא תצליח גם לעורר את המדינה לתמוך גם בעסקים קטנים וזעירים. כי בלי אלה יהיה קשה מאוד לא רק להקטין את הפערים החברתיים אלא להמשיך וליצור מוביליות, חדשנות והתפתחות של החברה והכלכלה בישראל.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה