הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

ובתחתית החבית כמו תמיד הנשים החרדיות – אף אחד לא רוצה אותן אפילו לא אלו שרוצים לשלב באמצעות שרות החובה את החרדים במעגל העבודה.

13/07/2012

מילא הגברים, אבל קשה להאמין שנשים יצאו להפגין בעד גיוס החרדים, בעד מסלולי שירות ״סטרילים מנשים״, בעד ניפוח הצבא בכח אדם לא נחוץ והגדלת תקציב לא רלוונטית. הרבה שנים נלחמו נשים על מנת לצאת ממשבצת הפקידה למשבצת מועילה המסייעת לצבא ומסייעת לנשים להפוך את השרות הצבאי לשרות המאפשר התפתחות אישית ותרומה אמיתית. הרבה שנים אנחנו נלחמים על כך שתקציב הביטחון לא יהיה חזות הכל במדינת ישראל. שיישאר משהו לחינוך, לרווחה, לבריאות. והנה, כאילו שכחנו שמה שחשוב באמת זה להגדיל את תקציבי החינוך, הרווחה והבריאות והחלטנו להתמקד בנשיאה שווה בנטל – כאילו שכל מי שמשרת בצבא נושא בנטל באופן שווה. החלטנו שעצם הגיוס המיותר הזה יאפשר שילוב רחב היקף של בחורי הישיבות, שלא היו בשיעורי ספורט, שלא התאמנו לקראת הגיוס, שלא למדו מתמטיקה, אנגלית, ערבית או פיזיקה, רחמנא ליצלן, משהו שהצבא (שלא לדבר על החברה) יכול להשתמש בו ולא רק לדאוג לו ולנסות למזער נזקים כלפי המתגייסים האחרים.
מה זה עושה לחיילים שבמחלקה שלהם יש אחד או שניים שמקבלים פטורים שונים ומשונים בעוד הם עובדים? הפסקות תפילה, לא עובדים בימי צום וכו’? ברור שמכיוון שבנינו ובנותינו בני ה- 18 מכבדים את הזולת ואת דתו הם יכבדו ויעריכו זאת ואת תורנויות המטבח הארוכות יותר כתוצאה מהחמרת חוקי ההכשר. הם גם יבינו מדוע כבר אין מפקדות ומדריכות, יקבלו בהבנה שאין יותר מדריכות חי”ר ונהגות האמר, יעריכו מאוד את תוספת ההרצאות מצד רבנים מכובדים ואת הגידול במספר הג’ובניקים בכל בסיס שללא ספק ייעל וישפר את עבודת המערך תומך הלחימה.
בנינו ( כי לבנותינו לא יהיה מקום שם) גם יקבלו בהבנה שכמפקדים משכורותיהם נמוכות יותר משל חייליהם, שכן אלו כבר נשואים ובעלי משפחות.
ברור שהמצב הקיים לא סביר ובוודאי לא יכול להימשך אבל נדמה שהפתרון של גיוס חרדים לא בדיוק מוביל למקום אליו אנו מייחלים. לי לפחות נדמה שהדבר הראשון הבסיסי ביותר שחייב להיעשות אם רוצים לאפשר לחרדים וחרדיות להשתלב אפקטיבית בשוק העבודה הינו להקנות להם בסיס להשתלבות ולחייב אותם ללמד לימודי ליבה. כל ילד וכל ילדה במדינת ישראל חייבים להגיע לגיל 18 כשהם למדו את לימודי הליבה: שפה, חשבון, אנגלית, אזרחות, מדעים, טבע, טכנולוגיה, מחשבים וכו’. אם הם לא ילמדו את המקצועות האלו יכולתם להשתלב בשוק העבודה שואפת לאפס מלבד בתסריט שהצבא ישקיע ממשאביו ללמד אותם אבל האם זה תפקידו של הצבא?
הנקודה השנייה נוסחה בצורה מדהימה על ידי מארק טווין ויושמה בהצלחה בשילוב נשים בצבא. אם תחייב אנשים לעשות מלאכה כלשהיא הם כנראה יעשו הכל בכדי להתחמק ממנה אבל כמו החברים של תום סויר בסיוד הגדר של הדודה כך גם נשים בצבא מתחרות על שילוב במודיעין, הדרכת חי”ר, נהיגת האמרים ועושות זאת במוטיבציה גבוהה והצלחה מרובה. מי שלא יודע הכלל הזה עובד מצוין בשני מוסדות נוספים – שרות לאומי ושנת שרות.
כמה כסף תעלה האכיפה? איזו תועלת יביאו אנשים שמחייבים אותם לבצע משימות שהם ממש לא רוצים לבצע ושממציאים במיוחד על מנת לספק להם תעסוקה?
ובתחתית החבית כמו תמיד הנשים החרדיות – אף אחד לא רוצה אותן אפילו לא אלו שרוצים לשלב באמצעות שרות החובה את החרדים במעגל העבודה.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה