הבלוג של אלה אלקלעי

הבלוג של אלה אלקלעי

אלה אלקלעי, עובדת בבית ההשקעות IBI, מנהלת עם שירלי יום טוב וסנטיה חסלוביצר את "תשקיעי בעצמך" בית פיננסי לנשים

עדכונים:

פוסטים: 39

החל ממרץ 2011

להתמודדות שלנו עם דברים שאנחנו לא רוצים לעשות קוראים באנגלית procrastination ויש אחלה YouTube של אלן דג’נרס על התופעה. בעברית המילה קצת יותר נוחה לביטוי אבל לא ממש נעימה לחיך “דחיינות”. כולנו לוקים בסינדרום הדחיינות ברמות שונות בתחומים שונים: מי בתחום הרפואי, מי בניקוי הבית ומי במילוי דוחות לעבודה לא כולנו טובים בזה באותה מידה בכל התחומים אבל כמעט כולנו אלופים בדחיינות בתחום הפיננסי.

10/06/2012

יש לא מעט דברים שאנחנו לא אוהבים לעשות. אצלי הכנת החומר לרואה החשבון פעם בחודש, פעולה שצריכה לקחת עשר דקות גג בדרך כלל לוקחת שבועיים, ממוגרפיה שצריך לעשות בגילי פעם בשנה קוראת פעם בשנה וחצי וכן הלאה. להתמודדות שלנו עם דברים שאנחנו לא רוצים לעשות קוראים באנגלית procrastination ויש אחלה YouTube של אלן דג’נרס על התופעה.

embedded by Embedded Video

בעברית המילה קצת יותר נוחה לביטוי אבל לא ממש נעימה לחיך “דחיינות”. כולנו לוקים בסינדרום הדחיינות ברמות שונות בתחומים שונים: מי בתחום הרפואי, מי בניקוי הבית ומי במילוי דוחות לעבודה. לא כולנו טובים בזה באותה מידה בכל התחומים אבל כמעט כולנו אלופים בדחיינות בתחום הפיננסי.

יש סיבה בגללה דחיינות פיננסית זוכה כנראה במקום הראשון במצעד הדחיינויות. שורות של מספרים שעל רובם אין לנו שליטה כי הם תוצאתיים. לא רק שאין לנו שליטה עליהם גם לא ברור לנו איך לעשות בקרה יעילה כי יש כל כך הרבה גורמים משפיעים שתמיד נדמה שהגורם לשינוי, הגורם להפסד (שאז באמת אנחנו רוצים לבקר) הגיוני, שהטרחה בהעברה לא שווה את השינוי בדמי הניהול, שאין הבדלים דרמטיים בין הספקים השונים אז למה להתאמץ.

כמעט כל מה שאנחנו דוחים את הטיפול בו ברור לנו שהדחייה היא בעוכרנו. ברור לי שעדיף ללכת לרופא השיניים פעם בשנה לוודא שאין חורים קטנים ולא לדחות את הטיפול בהם ולהגיע לטיפול שורש. עדיף לעשות ממוגרפיה פעם בשנה כי אם חס וחלילה יש גידול עדיף שימצאו אותו כמה שיותר קטן. ברור לי שעדיף שהחומר של מע”מ יגיע לרו”ח בזמן כי אחרת אשלם קנס. ברור לי שכדאי לי פעם ברבעון לעבור על הדוח הכספי הידוע בשם המרתיע “סטייטמנט” ולוודא שמי שמטפל בכספי עושה עבודה טובה אחרת לא בטוח שהטיפול בחסכונותיי יהיה זה שמתאים לי.

הרגולציה מחייבת דוח עם הרבה מאוד מידע וכל פעם אנחנו מוצאים את עצמנו בוהים בים המספרים שמסביב כשאנחנו שוב לא בטוחים מה טפל ומה עיקר – על מה בים הנתונים שנמצא בפנינו להסתכל כשבכלל אולי יותר חשוב זה המידע שלא נמצא בפנינו – מה קורה ביוון? ספרד? ארה”ב?

אחת הדרכים להתגבר על הדחיינות היא להעביר את המשימה למישהו אחר. בהינתן שיש חלוקה מגדרית מאוד ברורה בנגישות לשפה הפיננסית כשנדמה לנו שהגברים בסביבתנו מבינים יותר אז התנועה הנוחה ביותר היא שכשמגיעים מהדואר לשים את כל הדפים הללו מהבנק, מבית ההשקעות, של הגמל, של קרן ההשתלמות בערמת הדואר שלו.

מה ההסתברות שהוא יפתח ויעבור על הדואר הזה? בבית שלי ההסתברות היא אפס. אבל גם אם בבית שלך הוא יעבור על הסטייטמנט בקפידה העיניים שלו הן לא העיניים שלך ולא רק כי רמת הסיכון שמתאימה לו כנראה לא מתאימה לך. בהינתן שמה שהוא קורא ורואה שונה ממה שאת קוראת ורואה ההסתברות היא גדולה שהבנת המציאות הכלכלית שלכם שונה.

איך להתגבר על הדחיינות ועל הפיתוי לשים את ה”סטייטמנט” בערימה שלו ולא לחשוב על זה פעמיים?

אחת הדרכים היעילות להתגבר על דחיינות היא לבנות מסגרות המטפלות בשורש הבעיה. רופאי השיניים הבינו שעדיף להם להתקשר להזכיר ללקוח שהגיע זמן הביקורת ובכך למנוע את הדחייה האינסופית של קביעת התור. על משקל זה מתי קופות החולים יבינו שהן צריכות לנהל אותנו וכמה כסף הקופות והמדינה יחסכו אם הם ישקיעו במערך טלפוני שמלווה את הרפואה המונעת.

גם מנהלי תיקי השקעות מדברים פעם בשנה לפחות עם הלקוח. אולי אחד הדברים שכדאי לכם לעשות בפגישת פתיחת החשבון או בפגישה הבאה עם בית ההשקעות הוא לעבור על הדוח עם נציג החברה במטרה להבין יחד איתם מה הנתונים שחשובים לכם בדוח. יש מי שיתמקד בתשואה, יש מי שיתמקד בנכסים הנזילים, יש מי שיתמקד בהזדמנויות התשואה, יש מי שיתמקד בסיכון. איך מקבלים ברפרוף על הדף תחושה שמה שהכי חשוב לנו מטופל נכון וגם השאר לא מוזנח? בכדי לקרוא נכון את הדף, בכדי לנהל יותר נכון את הנכסים הפיננסים שאנחנו צוברים בלי להקדיש לזה ימים במציאת תירוצים לדחיינות ובלי להקדיש לזה שעות בניסיון להבין את כל הפרטים בדוח צריך להקדיש קצת אנרגיה בללמוד את השפה.

חותם קפה, בית הקפה של אילן וטובי ברחוב סוקולוב ברמת השרון בחר לארח את מרב מיכאלי ואותי למפגש על התמודדות פיננסית שבו נציג כמה אסטרטגיות להתמודדות עם למוד השפה הפיננסית, אסטרטגיות להתמודדות עם הדחיינות ולמה עדיף לנו לקחת את הדואר הזה מהערמה שלו לערמה שלנו כנגד הנטייה הטבעית. המפגש יתקיים ביום שני בערב ה 11.6.2012 בשעה 20:00. כולכן מוזמנות.

עוד מהבלוג של אלה אלקלעי

תצוגה מקדימה

הספד

בין ה"שנות טובות" שקיבלתי השנה, הייתה אחת שאמרה "אל תאחלו טוב, תעשו טוב". יש אנשים שעושים את העולם מקום טוב יותר. אודליה לוי אטינגר הייתה אדם כזה ודווקא היא לא תהיה כאן לעשות שיהיה טוב, לא בשנה הקרובה ולא בשנים שלאחריה. אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ללמוד מטעויות של אחרות

מאוד מטריד לגלות ששיעור האמריקאיות היוצאות לעבודה נמצא בנסיגה. ה"ניו יורק טיימס" פרסם לאחרונה מאמר המשווה בין מגמות שילוב נשים במערך העבודה בארה"ב ובאירופה. על-פי הנתונים המוצגים שעור האמריקאיות היוצאות לעבודה ירד מכ- 74%...

תגובות

פורסם לפני 5 years

נשים בהיי טק

אחד הציטוטים המיוחסים לוורן באפט כהסבר לכך שהוא יותר עשיר מרוב תושבי כדור הארץ הינו "זכיתי לחיות בתקופה בה נאלצתי להתחרות רק כנגד חצי מהאוכלוסיה". מיקרוסופט כמו גם סיסקו וחברות היי טק אחרות רואות את חצי הכוס הריקה –...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה