הבלוג של עינת רז

einatraz

עדכונים:

פוסטים: 91

עוקבים: 62

החל מיולי 2013

כדי לישון טוב ולהיות בריאים צריך לשמור על איזון וסנכרון בין כל מערכות הגוף. אז איך עושים את זה?

01/08/2017

תמונת נושא שינה 1

* צילום: Shutterstock

כשהייתי ילדה קטנה, ההורים שלי דרשו שאלך לישון מוקדם כדי שיהיה לי כוח ליום שלמחרת כי אם לא ישנים מספיק, הראש לא עובד ולא אצליח בלימודים. כשבגרתי וחינכתי את ילדיי, הבת שלי, שהייתה בת 6 אמרה לי :”אמא, למה את רוצה שאלך לישון מוקדם? אני בכלל לא עייפה. כשארגיש עייפה אלך לישון” פסקה. האם באמת צריך לתת לילדים שעות רבות של שינה? האם אנחנו כמבוגרים זקוקים לשעות שינה רבות? כמה שעות בעצם צריך לישון? והאם אנחנו ישנים טוב?

על שאלות כאלו ואחרות שמענו בהרצאה מרתקת של ד”ר מוטי לוי בסדנה #עוברות_את_זה_ביחד של אלטמן וסלונה – לחץ ושינה טובה בגיל המעבר. מה מסייע לנו לישון ומה מפריע?

דר מוטי לוי

הכל מתחיל בקופסא האחראית לכל המערכות אצלנו בגוף – הראש. הראש הוא סוג של קופסת מידע, המעבירה אינפורמציה פנימה בצורה פאסיבית בלי התערבות של החושים, כאשר הראש מחובר לפעילות התודעתית במהלך היום. מתי הראש נכנס למקומות לא לו? במצבים של כאב, התקשויות, הסתיידויות, עלייה בלחץ הדם – כל זה מביא לפעילות יתר של הראש ולמחלות מיותרות. איך למנוע זאת? להפעיל את כל הגוף. אם נתחיל לעבוד עם הגפיים, הבטן, וכל חלקי הגוף כדוגמת פעילות גופנית על בסיס יום יומי, הראש יעבוד פחות, מערכות הגוף יחזרו לסנכרון מלא ואנחנו נרגיש טוב יותר.

ואיך זה קשור לשינה? הגוף שלנו עובד במקצב מסויים (ריתמוס) וצריך לשמור על איזון. ברגע שיהיה איזון וסנכרון בין הראש לבין שאר מערכות הגוף, נרגיש טוב יותר וכך נישן טוב יותר.
ומה מפריע לנו לאותו איזון וסנכרון?
1. מתח (stress) – הסיבה ל-98% מהמחלות
2. הצפה של חושים – בכל תחומי החיים כולל ריצוד מסכי המחשב
3. ריבוי משימות
4. חוסר תנועה
5. תזונה לקויה
6. איבוד קשר לסביבה – היות ואנחנו חיים בתוך קופסא שדי מבודדת מהסביבה.

כדי שנוכל לישון טוב חייבים להתקיים כל המדדים מעלה, וכאשר אנחנו מגיעים לגיל המעבר ולא שומרים על עצמנו, האיזון הופך לבולט יותר, ומפריע למנגנון האיזון לפעול. אם רק נדע להיות פחות במצבי סטרס וחרדה (זה הרי תלוי רק בנו, לא באף אחד אחר) ונלמד מה מרגיע אותנו, איך לעצור מידי פעם ולנשום עמוק, אבל ממש עמוק, ולא לקחת ללב, אם נבצע פעילות גופנית על בסיס יום יומי או לפחות 3 פעמים בשבוע, אם נדע לאכול נכון ולשמור על תזונה בריאה, נוריד מעלינו את אלפי המשימות שאנחנו לוקחים על עצמנו (כן, אפשר גם להגיד לפעמים לא), נחייה בתוך הסביבה שלנו ולא מנותקים מהעולם וקצת נרגע מצפייה ממושכת במסכי המחשב (במיוחד לפני השינה) – מערכות הגוף יכנסו לריתמוס הרצוי ואנחנו נהיה בריאים יותר.

שקף מעגל הלחץ

כאמור, בגיל המעבר הנושא מתחדד כפליים – כדי לעזור לנו לישון טוב (בין גילאי 50-70 אנו זקוקים לכ-6-7 שעות שינה) עלינו להקפיד על פעילות גופנית (שהוכח מחקרית כמצמצם תופעות גיל המעבר)  וכן לטפל בעצמנו בעזרת דיקור סיני, רפלקסולוגיה, שיאצו ותרופות הומאופתיות המסייעות לאיזון וסנכרון, כדוגמת נרוקסאן.

זה נשמע קלישאתי ומסובך? ממש לא. תנסו. קחו כל יום משימה אחת מתוך הרשימה מעלה ותחליטו שאתם משנים. תתחילו בצעד קטן שיוביל אתכם למסע גדול לבריאותכם הנפשית ואז לבריאותכם הגופנית. דוגמא למשימה ראשונה? כשאתם נכנסים למיטה, אל תכנסו עם האייפד או הטלפון הנייד. זה מבלבל את מערכות הגוף בגלל האור הכחול הנשקף מעל הצג והמדמה אור יום.

יש כאלו שזקוקים לשעות שינה רבות ויש כאלו לפחות. זה מאוד אינדוידואלי, אך מה שחשוב הוא, שכשאנחנו ישנים – שנישן טוב, כדי שכל מערכות הגוף תרגענה, נחדש את כל הכוחות הקיימים בנו ונקום בבוקר חדשים ורעננים לעשייה. איך נישן טוב? נהיה מודעים למה שקורה בתוכנו ונעזור לעצמנו להגיע ליעד שהצבנו לעצמנו – חיים שלווים יותר.

עוד מהבלוג של עינת רז

תצוגה מקדימה

המקלובה שתנצח כל ארוחה

הפעם החלטתי ללכת על קומבינציה. יש לי חברה טובה, מ', שבכל פעם שהיא הביאה למשרד את האורז של אמא שלה... נפלנו שדודים לרגליה (ולרגלי האורז). רבנו בינינו מי לוקח את הכף האחרונה....

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אילו היית חי היום

אילו היית חי היום, היית בן 24 (כמעט), גבוה, שיער זהוב ועיניי שקד, יפה תואר, קסם של בחור ואני הייתי מביטה עליך בהערצה, כמו שאני מביטה על אחיך ואחותך והייתי מסננת מבין שפתותיי...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מאפינס כרובית ללא רגשות אשם

"אני חייבת דיאטה!".... מי שלא אמרה לפחות פעם אחת בחיים את המשפט הזה – שתקום. אצלי הוא שגור בפה מידי שעה, מידי יום – כל הזמן. הבעיה היא כאשר אוהבים לבשל (והרבה) ולאכול בו זמנית...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה