הבלוג של עינת רז

einatraz

עדכונים:

פוסטים: 94

החל מיולי 2013

לפעמים אני שואלת את עצמי האם אנשים בכלל מודעים לכוחן של מילים? מילים לעיתים נזרקות מבלי לחשוב מה הן יכולות לעשות לצד אליו מכוונות אותן מילים.

28/01/2014

מהו כוחן של מילים? המילים הכתובות והמילים המדוברות.
למה התכוון הסופר, כותב המאמר, כותב הפוסט והמגיב לו? על מה הוא חשב שעה שהוא כתב את שכתב? באיזו סיטואציה הוא היה? ובן השיח שלנו? האם הוא שוקל מילותיו טרם נאמרו על ידיו  אותן מילים? איך היה מצב הרוח שלו באותו זמן?
לפעמים אני שואלת את עצמי האם אנשים בכלל מודעים לכוחן של מילים? מילים לעיתים נזרקות מבלי לחשוב מה הן יכולות לעשות לצד אליו הן מכוונות. כיום, בעידן הפייסבוק מילים יכולות להרוג. כן, להרוג. ילדים יכולים לעשות טרור לחבריהם דרך הפייסבוק, כאשר אצלנו, המבוגרים – מילים מסוימות יכולות לצרוב  כ”כ, עמוק בתוך הלב  והנשמה, מבלי שהצד השני בכלל מבין מה הוא עשה, גם אם הוא לא באמת התכוון לנאמר על ידו.

“חלק גדול מהרעות המטרידות את העולם נגרם על ידי המילים” (אדמונד בירק)

לפני שנים רבות, עת נאבקנו על איכות חיים לבננו אור ז”ל שהיה מאוד חולה וידענו שהסוף הינו בלתי נמנע, התעמתנו בן זוגי ואני עם בעל תפקיד במקום בו עבדנו בחו”ל על תשלום לתרופה לבננו, ואז, אותו “בעל תפקיד” ברגע של כעס זרק לעברנו את המילים “אני אשם שיש לכם ילד חולה?”
עכשיו, תחשבו על המילים שנזרקו לאוויר. 6 מילים בסה”כ. 6 מילים שחדרו לבן זוגי ולי כ”כ עמוק ללב שהם נצרבו בו חזק ללא יכולת לנוע. 6 מילים שאין לי ספק ששולחם כלל לא חשב על מה שהוא אומר. עברו מאז מעל 20 שנה ועדיין אני זוכרת את המילים, זוכרת את הסיטואציה, זוכרת את הכאב.

את הערך של המילים הנאמרות יש להשליך גם על היחסים בינו לבינה. כשהניצוצות באוויר ואנו חשים אהבה גדולה כלפי בני זוגנו אנו שוקלים את מילותינו כך שיביעו היטב את תחושותינו, מדברים לאט, בשקט ומאוד ברור. האם אנו נוקטים אותו משנה של חשיבות שעה שאנו מביעים כעס כלפי בני זוגנו? הרי אנו נותנים דרור למילים ובדיעבד לעיתים מצטערים…”אוף, בשביל מה אמרתי את זה???סליחה, ממש לא התכוונתי…”

מודה ומתוודה, אני ממש מנסה להקפיד על מילותיי. לא לפגוע באדם באשר הוא אדם. נכון, אנשים יכולים לפרש מילים ככל העולה על רוחם, אבל צריך להבין. לא לכל אדם, לא בכל תפקיד, לא בכל סיטואציה יש למילים את אותה השפעה ואת אותו הכוח. הכל מאוד תלוי סיטואציה, אבל עדיין, אנשים זורקים לאוויר מילים מבלי לחשוב מה קורה לזה שתופס אותן. כל אחד מאתנו מפרש מילים בצורה שונה, כל אחד מאתנו מגיב בצורה שונה, לכולנו יש עבר. לכולנו יש נשמה.
האם אתם עוצרים שניה לפניי שאתם מגיבים? האם אתם יושבים באווירה הנינוחה שעה שאתם כותבים על שעל לבכם?
בעידן הפייסבוק גם אני כותבת, מגיבה, כועסת על דברים שאינם מוצאים חן בעיני ואפילו מגיבה במילים קשות כנגד נושא תפקיד זה או אחר או נגד סיטואציה שאינה לרוחי, אבל אני שוקלת את מילותיי. אני מנסה לחשוב על הצד שקורא את מילותיי. איני תמיד יודעת מיהו. איני תמיד יודעת מה עברו ובאיזו סיטואציה הוא קורא את המילים.

נכון, גילוי נאות, כעו”ד אני יותר ממודעת לכוחן של מילים וכיצד מילה קטנה בודדת יכולה לשנות מאזן שלם בתוך מערך ההסתברויות. אבל אני מתכוונת לעניינים פשוטים יותר. של ביני לבינך. של בינו לבינה. בין כולנו.

אל תשכחו – לכל אחד מאתנו יש עבר. כל אחד מאתנו סוחב עימו את השק הפרטי של עצמו. תחשבו על עצמכם ואז תגיבו. אין לי ספק, שהמילים שתצאנה מגרונכם (וממקלדתכם) תהינה שונות. לפי הגדרתו של פרידריך ניטשה, “כל מילה יש לה כוח משלה” והכוח שלנו הוא לתת למילים את המשמעות הראויה כדי שנדע להעריך את הכוח – שיש למילים.

עוד מהבלוג של עינת רז

תצוגה מקדימה

המקלובה שתנצח כל ארוחה

הפעם החלטתי ללכת על קומבינציה. יש לי חברה טובה, מ', שבכל פעם שהיא הביאה למשרד את האורז של אמא שלה... נפלנו שדודים לרגליה (ולרגלי האורז). רבנו בינינו מי לוקח את הכף האחרונה....

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

אילו היית חי היום

אילו היית חי היום, היית בן 24 (כמעט), גבוה, שיער זהוב ועיניי שקד, יפה תואר, קסם של בחור ואני הייתי מביטה עליך בהערצה, כמו שאני מביטה על אחיך ואחותך והייתי מסננת מבין שפתותיי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאפינס כרובית ללא רגשות אשם

"אני חייבת דיאטה!".... מי שלא אמרה לפחות פעם אחת בחיים את המשפט הזה – שתקום. אצלי הוא שגור בפה מידי שעה, מידי יום – כל הזמן. הבעיה היא כאשר אוהבים לבשל (והרבה) ולאכול בו זמנית...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה