הבלוג של עינת עופר

מקשיבה

מאמנת אישית ועסקית, מרצה ומנחה קורסי הקשבה, אוהבת מאוד, ומתמחה בהנחיית קורסים לנשים. מנחה את מועדון נשים בעסקים כפ"ס ואת מועדון נשים ועסקים ר"ג.מאמנת אנשים להתעלות מעל הרעשים הפנימיים ולהקשיב באמת לעצמם ולאחרים... +עוד

מאמנת אישית ועסקית, מרצה ומנחה קורסי הקשבה, אוהבת מאוד, ומתמחה בהנחיית קורסים לנשים. מנחה את מועדון נשים בעסקים כפ"ס ואת מועדון נשים ועסקים ר"ג.מאמנת אנשים להתעלות מעל הרעשים הפנימיים ולהקשיב באמת לעצמם ולאחרים באמצעות כלי ההקשבה של המכון להקשבה ותקשורת גלובלית מיסודה של ד"ר קרול מקול. נשואה ואמא לשלושה ילדים מקסימים ודעתניים שמאתגרים אותי ואת מיומנויות ההקשבה שלי כל יום מחדש :)

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מאוגוסט 2010

להקשיב… זה די פשוט, לא?

כל מה שאני צריכה לעשות זה לשתוק ולהתרכז במה שהאחר אומר.

קורס הקשבה אחד ועוד חמש שנות לימודים, אימון ,תרגול ועבודה משותפת עם ד”ר קרול מקול, מומחית בינלאומית להקשבה ותקשורת, גילו לי שהקשבה אמיתית היא לא מה שחשבתי.

מה זה אומר שאני לא מקשיבה באמת? מה אני בעצם עושה בזמן שאחרים מדברים?

מחקרים מצביעים על כך שרוב האנשים מנצלים רק 10%-25% מיכולת ההקשבה שלהם, בזמן שהם משוכנעים באמת ובתמים שהם מקשיבים ב-100%. גיליתי שמה שאני עושה בזמן שנדמה לי שאני מקשיבה יכול להיות כל אחד מהדברים הבאים, או שילוב של כולם:

-    נזכרת במקרה דומה שקרה לי ומחכה שהדובר יעצור רגע כדי שאוכל לספר לו.

-    שואלת את עצמי מה הסיבה שהוא מספר לי את זה? מה הוא כבר רוצה ממני?

-    עוברת בראש על רשימת המטלות שמחכות לי היום (אספיק לעבור בסופר לפני שאני מוציאה את הילד מהצהרון?)

-    “בטוחה” שאני כבר יודעת בדיוק מה הוא הולך לומר עוד רגע, ועוד ועוד.

כמו חוק הפיזיקה לפיו שני דברים שונים לא יכולים להתקיים באותו המקום באותה נקודת זמן, כך גם בלתי אפשרי להיות קשובים למישהו ב-100% ובו בזמן להיות עסוקים בשלל מחשבות. כלומר – בזמן שכל זה קורה אצלי בראש, 100 אחוזי הקשבה בטח ובטח לא מתקיימים שם.

אז מה אם אני מקשיבה רק ב-25%? מה כל כך חשוב בהקשבה?

בעבודה ובקריירה, למשל, הקשבה יוצרת מיקוד, יעילות, הערכה עצמית גבוהה יותר, שיתוף פעולה מוגבר ופורה יותר. היא מעלה מוטיבציה ומשפרת את הסיכוי שלנו להתקדם למגוון רחב יותר של תפקידים. בשורה התחתונה, הקשבה עוזרת לנו להשיג מטרות ולהפיק רווח כספי.

במשפחה ועם החברים, הקשבה מביאה לשיפור במערכות יחסים ולהגברת אמון. היא מאפשרת להעניק ביטחון וחופש לסובבים אותנו להתבטא, לקבל ולהעניק תחושת הערכה, קבלה וכבוד הדדי.

טוב, השתכנעתי. מה עושים? איך זה עובד?

ניקח לדוגמא את הדיאלוג הבא:

בן: “אימא!!! אני רעב, בואי להכין לי חביתה!”

אימא: “אתה ילד גדול. תכין בעצמך.”

בן: “אבל אימא, אני לא יודע איך. אף פעם לא מצליח לי. אין לי מושג מה לעשות. בבקשה תכיני לי.”

קיימות כמה אפשרויות – לגשת ולהכין לו חביתה ולסיים עם העניין בשתי דקות, לומר לו שיסתדר בעצמו ולהסתלק מהשטח או… להשתמש בכלי ההקשבה “הקשבה מעצימה מתוך מסוגלות”.

כך זה עובד:

אימא: “בוא. הקשב רגע למה שאמרת. באמת אין לך מושג?”

בן: “לא יודע.”

אימא: “מה אתה כן יודע? מה המצרכים אתה יודע? באילו כלים משתמשים אתה יודע?”

בן: “כן. ביצים, מלח. וצריך קערית, מזלג מחבת ושמן.”

אימא: “יפה. הוצא את המצרכים והכלים.”

הבן מוציא את המצרכים והכלים, אני עוזרת במקומות שבאמת יש צורך בכך (כמו למשל להדליק את האש או להפוך את החביתה).

מסקנה – כשאני מקשיבה למה שהבן שלי כן מסוגל לעשות ומראה לו שמסך כל הפעולות הדרושות להכנת חביתה את הרוב הוא כן יודע לבצע, קורים כמה דברים: הבן מבין שהוא מסוגל, ביטחונו העצמי עולה וכך גם תחושת ההישגיות שלו. השתמשתי בכלי הקשבה, התגברתי בעזרתו לרגע על הדעה הקדומה שהייתה לי על הבן שלי (הוא לא יוצלח… לא מצליח לשבור ביצה מבלי ללכלך את כל המטבח… מה יהיה איתו… מתי כבר ילמד… וכו’) ונוכחתי לדעת שהוא אכן מסוגל ושיש לו יכולות. והבונוס הנוסף – הקשבתי לעצמי כמסוגלת. כמסוגלת להקשיב לבן שלי. להעצים אותו, לצאת מתבנית החשיבה האוטומטית שלי ולתת לו צ’אנס אמיתי.

“הקשבה מתוך מסוגלות” היא רק אחד מתוך תשעה כלי הקשבה של המכון להקשבה ותקשורת גלובלית מיסודה של ד”ר קרול מקול. היפה בכלים אלה הוא שהם ישימים במערכות יחסים אישיות ומקצועיות גם יחד. אני משתמשת בכלי ההקשבה כשאני מקשיבה לילדים שלי, לבעלי, להורים שלי, ללקוחות, לקולגות וכן… אפילו לעצמי.

מה יצא לי מזה?

אחרי קורס הקשבה אחד ועוד חמש שנים של לימוד, תרגול ואימון בהקשבה, למדתי, ואני לומדת כל יום מחדש, איך היכולת שלי להבין טוב יותר את בן הזוג שלי, את ילדיי ,את חברותיי וחבריי ואיך הסיכויים שלי להצליח ולהגשים יעדים מקצועיים קשורים ישירות לאופן בו אני מתקשרת עם הסובבים אותי ולאופן בו אני מקשיבה לעצמי ולאחרים.

עוד מהבלוג של עינת עופר

יקירתי, את חופרת!

האם קורה לך ש: את יוצאת מגדרך להסביר משהו, מחפשת את המילים הנכונות, כי אם רק תמצאי אותן יבינו בדיוק מה את רוצה, וחשוב לך שיבינו אותך ובינתיים, מסתבר לך ששותפייך לשיחה הפסיקו לעקוב? את מדברת עם הילדים שלך, מסבירה להם כמה...

תצוגה מקדימה

עסקים עושים בהקשבה

עסקים עושים בהקשבה איך הכל התחיל ומה הסיפור שלנו לפני שנה בערך התחלנו לדבר – עו"ד שלי עמרמי (יו"ר מועצת נשים כפ"ס), מיכל לויא (מעצבת פנים ויו"ר פורום עסקים) ואני - על מועדון עסקים למועצת נשים כפר סבא. התחלנו... דיברנו......

תגובות

פורסם לפני 8 years

הקשבה למתקדמות

האם צריך ואפשר ללמוד להקשיב? התשובה היא חד משמעית כן. על אף שלרבים נדמה כי הקשבה היא יכולת טבעית ומולדת, במציאות זה לא תמיד עובד כך. רכישה ותרגול של מספר כלי הקשבה פשוטים יניבו הישגים של ממש, הן במערכות יחסים אישיות והן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה