הבלוג של אפרת מונשרי גורן

הורים ותומים

מנהלת פורום יעוץ הורים של YNET, מנחה סדנאות הורות, מייעצת ומרצה. M.A בחינוך, אמא לארבעה מקסימים. תוכלו למצוא אותי בפיסבוק ולפעמים לשמוע אותי בתוכנית הבוקר "סדר יום"

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מיוני 2010

בטיול בארצות הברית, נחשפות שירה ואפרת, בת ואם, להשמנה קיצונית. שירה נבהלת, אפרת חושבת על הפרסומות שקושרות רזון עם אושר, ושתיהן בטוחות: צריך לחנך לתזונה טובה ולא רק לדימוי גוף

27/03/2013

שום דבר לא  הכין אותנו לשיחה על השמנה ושמנים כיוון שהחיים אצלנו בבית אפילו קצת הפוכים. התרגלנו לקבל מכתבים מאחות בית הספר, זאת שנמצאת פעם בשנה בכיתות ושוקלת את הילדים, עם הערה חמורה על תת משקל או הוראה לסור לרופא ולבדוק למה הילדה רזה. לא מדברים אצלנו על השמנה, ככה זה.

הילדה, להלן שירה, אמנם נולדה במשקל תקין אבל סירבה לעלות במשקל למרות כל מה שאכלה. זה כלל שייקים מוזרים מועשרי קלוריות, הוספה אובססיבית של שקדיה לכל דבר ובישול משמין במיוחד. עד שהגענו לרופא אחד שהסביר לנו שככה היא והציע שנפסיק להקשיב לטיפת חלב ושנפסיק לשקול את הילדה. אז הפסקנו. אין משקל בבית, אין לי מושג כמה שוקלים הילדים, אני לא סופרת קלוריות, לא בודקת מה אכלו רק מקפידה על אוכל בריא.

ככל שעוברים השנים האוכל הופך לבריא יותר, קטניות מונבטות, משתדלים לא לטגן, ואם כן אז בשמן קוקוס. שום דבר פנטי, מגרת הממתקים פתוחה לכל אבל למעשה רב הזמן אף אחד לא פותח אותה כדי לשלוף ממתק, אלא כדי לאכול אגוזים או תמרים.

אחרי ההקדמה הארוכה הזאת שבה הבנתם שאנחנו לא ממש עסוקים בהשמנה ואם מישהו חושב על דיאטה מהסוג הזה זו בעיקר אני, אחרי שאני רואה את עצמי בטלוויזיה, הגענו לארה”ב, לטיול משפחתי. הילדים הצהירו על שבוע ג’אנק מכל הסוגים והחליטו לדרג את כל המזון המהיר של אמריקה. שם ראינו אוביז אמיתיים, אנשים שמנים, חלקם מוגבלים בתנועה, נעזרים גם בגיל 30 במקלות הליכה, ובעיקר נראים כמו מי שאנחנו ממש לא רוצים להראות. זה האוכל? זו חוסר מודעות? זה גלגל התמכרות וחוסר פעילות גופנית? זה כנראה הכל ביחד בצורה קיצונית.

אז מה האנשים השמנים האלה, המכונים אוביז עושים לנו? לי הם בעיקר העלו שאלות באיזה מקום אנחנו מגדלים את ילדינו. לפני כחודש הרצתי בכנס לשלום הילד באוניברסיטת בן גוריון. כיוון שהגעתי לפני הזמן התפניתי לשמוע פאנל שלם שעסק בענייני השמנה. הנתונים שפורסמו על ידי משרד הבריאות לא היו מעודדים מכל כיוון , ישראל צועדת בצעדי ענק לכיוון החלום האמריקאי השמן והמכוער. ילדי ישראל עושים פחות ופחות ספורט ובמקביל אוכלים יותר ושורצים יותר מול הטלוויזיה. אבל על הנתונים האלה ההורים יכולים לשלוט. לעומת הפרסומות ובהן דוגמניות רזות, שכדי להצליח ללבוש את הבגדים שהן מפרסמות צריך לשבור כמה עצמות בגוף של אישה נורמלית.

בשילוב הזה בין חוסר מודעות לבריאות ולהשמנה ובמקביל הרצון להיות זוהרים ולהאמין שרק אם נהיה רזים באופן קיצוני נצליח להיות מאושרים, כמו האנשים בפרסומות, קיצוני כל כך בארה”ב, אבל כנראה גם יגיע אלינו.

זה מפחיד כי בעולם הזה אנחנו מגדלים את ילדינו ובעיקר בעיקר את הבנות שלנו. בעולם כזה שמעודד התמכרות לאוכל מהסוג הרע אבל גם מעודד דיאטות, אין לנו כל דרך כהורים להילחם או לחנך. מישהו אחר עושה שטיפת מוח לילדים שלנו ומסביר להם שיפה זה רזה ורזה זה מאושר.

ומה זה עושה לשירה?

שירה: “מפחיד זה חלק מהעניין, ההבנה שאפשר להגיע לכזה מצב מאוכל ועוד אוכל שאוהבים. הרבה אנשים מסביב מדגישים לנו שזו לא מחלה אלא מצב שהאדם בוחר להיות בו. אם היו ילדים כאלה בכיתה או בבית ספר שלי זה היה יותר מלחיץ, כי בתחושה בארה”ב זה רחוק ולא אצלנו. בארה”ב מתייחסים לזה כאל משהו רגיל אבל אם זה היה אצלנו בארץ הם בטח היו סובלים, הילדים האלה והאנשים האלה, מיחס אחר. בטח היו מתעללים בהם או צוחקים עליהם. הכי קל לצחוק על מישהו שנראה אחר.

חבל שבבית הספר לא מדבר באמת על תזונה נכונה ועל אוכל כך, שלמעשה אם יש ילדים שלא דואגים להם בבית הם לא מקבלים הכוונה בשום מקום או תמיכה וזה חבל. חשוב לעלות את הנושא ומודעות להשמנה ולא רק להראות פרסומות של אנשים רזים”.

—————————————————————–

לכתבות נוספות בנושאי יופי אמיתי, דימוי עצמי ודימוי גוף

עוד מהבלוג של אפרת מונשרי גורן

Thumbnail

לגדל נסיכה

פעם גידלו כאן ילדים, ילדים שידעו מה מקומם במשפחה, עזרו קצת בבית ובעיקר הבינו שהעולם לא סובב סביבם. נסיכים ונסיכות היו רק באגדות ושם הם לבשו בגדים יקרים, חיו בחדרים מפוארים ובעיקר הקיפו אותם משרתים. היום כולנו מגדלים...

תגובות

פורסם לפני 8 years
Thumbnail

של מי שיעורי הבית האלה??

שיעורי בית הם דבר שנוא על רובנו. כמעט כולם שנאו אותם, ניסו להתחמק מהם ושמחו כל כך בסיום בית הספר. השימחה היתה מוקדמת כי גילינו  ששיעורי הבית רודפים אחרינו כאנחנו הופכים להורים. המטלות של הילדים גורמים להורים רבים לכעוס או...

משפטים שלא כדאי לצאת איתם מהבית

החופש הגדול אוטוטו נגמר ואיתו נגמרת הסבלנות של רב ההורים.  הפיסבוק שלי והפורום מלאים בסטטוסים מקטרים עד נואשים של הורים ובשאלות בנוסח "עד מתי". בנסיון נואש לברוח לבריכה גיליתי שהקיטורים רצים אחרי ומשיגים אותי לשם. קבוצת...