הבלוג של אפרת ישראלי

חיה מיום ליום

עו"ד ומגשרת, כותבת, רעיה, אמא, אופטימית בנשמה: "יש יומיים בשנה שבהם אי אפשר לעשות כלום. אחד מהם נקרא אתמול והשני נקרא מחר. היום הוא היום הנכון לאהוב, להאמין, לעשות ובעיקר לחיות" (דלאי לאמה). www.efratisraeli.com

עדכונים:

פוסטים: 19

עוקבים: 6

החל מאוקטובר 2015

שינוי החבות האוטומטית של האב במזונות ילדים

19/07/2017

מעל גיל 6, האב אינו חייב עוד באופן אוטומטי בצרכיהם ההכרחיים של הילדים

בפסק דין תקדימי שניתן ביום 19.7.17 ע”י ביהמ”ש העליון בשבתו בהרכב שופטים מורחב (בע”ם 919/15, 1709/15), נקבע כך:

“בגילאי 15-6 חבים שני ההורים באופן שווה במזונות ילדיהם מדין צדקה, תוך שהחלוקה ביניהם תקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות העומדים לרשותם, לרבות שכר עבודה, בנתון לחלוקת המשמורת הפיזית בפועל, ובשים לב למכלול נסיבות המקרה.”

תרגום: בתי המשפט למשפחה אינם כפופים עוד לפרשנות המשפטית הקודמת, לפיה האב חייב בצרכי ילדיו ההכרחיים מעל גיל 6 ללא קשר ליכולתה הכלכלית של האם. בפסק הדין נדונו השלכות השינוי הזה לגבי הורים לילדים המקיימים משמורת משותפת שווה.

השינוי המהותי שנקבע כפוף לכללי ביצוע, שלוקחים בחשבון שוויון מהותי ולא פורמאלי אריתמטי

על אף הניטרליות המגדרית שנקבעה בפסק הדין, הובהר בו שהפרקטיקה של פסיקת המזונות תיעשה על פי שוויון מהותי ולא שוויון פורמאלי אריתמטי. זאת היות והשוויון הפורמאלי אינו מביא בחשבון את ההתייחסות השונה לנשים וגברים, בתחומים המשפיעים על דיני המשפחה בישראל, כמו: ההיסטוריה המשפחתית, ההקשר החברתי שבו חלוקת התפקידים בין ההורים לרוב לא הייתה שוויונית במצב שקדם לגירושין, אופי השתלבות ההורים בשוק העבודה.

כללי הביצוע המוצעים – ברירת מחדל שניתן לסטות ממנה במקרים מתאימים

במשמורת משותפת נדרש ניהול “מרכזי” של הוצאות הילדים כמו ביגוד, ספרים, טיפול רפואי לא צפוי ועוד, שאינן חלק מההוצאות המשפחתיות השוטפות (אוכל, מים חשמל וכו’). סכום זה יוערך על-ידי בית המשפט בהתאם לגילאי הילדים ולצרכיהם, וברירת המחדל תהיה למנות “הורה מרכז” אשר יקבל לידיו בראשית החודש מחצית מסכום המזונות (במקרה של השתכרות שווה) המיועד עבור ההוצאות האלה (באם השתכרות ההורים לא שווה ייתכן שההורה המרכז יקבל יותר או פחות מהמחצית).

כיצד ייבחר ההורה המרכז?

בתפקיד זה אמור לשמש ההורה המתאים ביותר לתפקיד, על בסיס הניסיון המצטבר ביחס להתנהגות ההורים, כישוריהם ואורח החיים המשפחתי טרם הגירושין.  באותם מקרים שבהם שני ההורים הם מיטיבים ומוכשרים לכך, סביר להניח כי ההורה שריכז את מרבית הטיפול בילדים – כלומר דאג לרכישת ביגוד לילדים, לצריכת שירותי רפואה, לאספקה של עזרי לימוד לבתי הספר ועוד – יהיה גם ההורה שירכז את הטיפול באספקטים אלה לאחר הגירושין.

במקרים בהם לא ניתן להצביע על הורה אחד שלו עדיפות ברורה מבחינת ניסיון העבר ב”ריכוז” הטיפול בילדים, בית המשפט יבחן מהי טובת הילדים על-פי מכלול הנסיבות המשפחתיות וכישוריהם היחסיים של ההורים.

תשלום עבור מדור הקטינים

נקבע כי במשמורת משותפת שווה כל הורה יישא בעין בהוצאות המדור של הקטינים, אולם בית המשפט הדגיש כי על הערכאה הדיונית לבחון, טרם קביעת משמורת משותפת, “האם העול הכפול של נשיאה במדור המתאים לילדים אינו פוגע ביכולתם של ההורים לעמוד בתשלום המזונות שלהם נזקקים הילדים.” זוהי קביעה חשובה מאוד, שכן היא משליכה על השיקולים האם לקבוע בכלל משמורת משותפת, ראו בהמשך.

תמונת גירושין חינם 1

שיקולים לקביעת משמורת משותפת

יש לשים לב לכך שפסק הדין התקדימי ניתן בנוגע לתשלום מזונות הילדים מתוך הנחה שכבר נקבעה משמורת משותפת, אולם בדרך אגב נרשמו בו מספר הערות בנוגע לשיקולים בקביעת משמורת משותפת (בחלוקת זמן שווה או לא שווה) – שיקולים שישפיעו על השאלה האם המשמורת המשותפת תהיה מיטיבה עם הילדים:

•     האם די בכך ששני ההורים יהיו הורים טובים ומיטיבים כדי להצדיק משמורת משותפת?

•     מה המשקל שיש לתת למרחק בין בתיהם של ההורים ולהכבדה שעשויה להיות מבחינת הילדים לקיום שני “מרכזי חיים”?

•      האם וכיצד יש להתחשב בהיסטוריה המשפחתית במקרה שבו עובר לגירושין היה הורה מטפל מרכזי לילדים?

•      מהי איכות הקשר בין ההורים ויכולתם לשתף פעולה.

•      האם המשפחה תוכל לעמוד בעול הכלכלי? “אף שמשמורת משותפת נראית כפתרון ראוי וטבעי, היא למעשה “לוקסוס” שיש לו מחיר שלא כל זוג הורים פרודים יכול לעמוד בו. על כן ראוי לתת את הדעת מראש ליכולת הכלכלית של ההורים לעמוד במשמורת משותפת ולהשלכותיה של משמורת כזו על רווחת הילדים בנסיבות הספציפיות של כל משפחה.”

לסיכום

הפסיקה החדשה עוזרת “לפזר את הערפל” בנוגע לפסיקת מזונות קטינים מגיל 6 ואילך. יש לקוות שהיא תפחית מעתה פסקי דין שונים וסותרים בבתי המשפט למשפחה, ותגרום לוודאות גדולה יותר אצל ציבור המתדיינים ובאי כוחם. בנוסף, ייתכן שתסייע גם לבתי המשפט אשר קובעים את התאמת כל משפחה להסדרי משמורת משותפת (בקונסטלציה של שוויון זמנים מלא או חלקי).

אהבתם מה שקראתם ואתם מעוניינים לקרוא עוד? לחצו על הכפתור “עקבו אחריי” למעלה משמאל. אשמח לתגובות כאן.

 האתר שלי: www.efratisraeli.com

עוד מהבלוג של אפרת ישראלי

תצוגה מקדימה

פרק ב' - נצחון התקווה על הנסיון

נישואין שניים הם בבחינת ניצחון התקווה על הנסיון, כאשר אי ההצלחה ביחסים הזוגיים בפעם הראשונה אינו מרתיע מלנסות שוב. עם זאת, החשש שהמערכת הזוגית תעלה על שרטון פעם נוספת...

תצוגה מקדימה

"נראה אותך גבר"– האם דבר לא השתנה?

פוסטר בשחור לבן עם תמונה של מוט ובקצותיו שתי משקולות ענק, שמתחתיהן המשפט "נראה אותך גבר", הזמין את באי הקאנטרי השכונתי שלי לתחרות הכושר הראשונה בחודש פברואר 2016. ילדים בכתה...

תצוגה מקדימה

מה קורה איתך אשת החיל?

אֵשֶׁת-חַיִל, מִי יִמְצָא; וְרָחֹק מִפְּנִינִים מִכְרָהּ. בָּטַח בָּהּ, לֵב בַּעְלָהּ; וְשָׁלָל, לֹא יֶחְסָר. גְּמָלַתְהוּ טוֹב וְלֹא רָע כֹּל, יְמֵי חַיֶּיהָ... מה יכול להיות רע בשיר הלל שמושר לאשה? הרי כל השבוע הנשים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה