הבלוג של אפרת רוזן

אמהות צורכות

אמא, צרכנית ומידענית

עדכונים:

פוסטים: 68

החל מדצמבר 2013

רכישת רכב משומש ממש לא חייבת להיות מטלה מתישה שבסופה תחושה לא נעימה. נהפוך הוא, בעזרת כמה כללי בסיס ניתן להפוך את החוויה לקשה פחות ויעילה הרבה יותר

03/09/2018

בואו לא נסתובב סביב הזנב – רכישת רכב משומש היא מטלה מורכבת שעלולה במקרים מסויימים להמשיך ולגבות מאיתנו תשלומים הרבה אחרי ביצוע הרכישה עצמה. יחד עם זאת, הרי המצב אינו חייב להיות כזה, עובדה שעל כבישי ישראל נוסעות מכוניות שמורות ומטופחות, ואין סיבה שאת לא תהיי זו ששמה את ידה על אחת כזו. לכן מיד נסקו, שלב אחר שלב, את עיקרי תוכנית רכישת הרכב החדש-משומש הבא שלך. בסופו של עניין, כל מה שצריך, כמו בכל תחום אחר בחיים, זה להבין את צרכייך מהרכב, לחקור היטב ולחפש בקפדנות. בבקשה.

1.     הגדרת תקציב

לפני שבכלל הרמת את הראש כדי לדמיין את צבע הרכב, חיזרי רגע לחשבון הבנק ותביני בדיוק מה התקציב שלך. אל תכניסי שום גורם חיצוני כמו תשלומים או אשראי, אלא התמקדי במספר המקסימלי אותו תוכלי להרשות לעצמך. זיכרי כי לאחר הרכישה מתווספים תשלומים כגון רישוי, תיקונים וביטוח. ניתן להתכונן גם לאלה ולבדוק ברשת לגבי ביטוח רכב והשוואת מחירים כדי להכין את עצמך ולהבין מראש מהן העלויות ומי יציע לך את העסקה המשתלמת ביותר בעבור הרכב שתבחרי. בשאר הפרמטרים, ניגע בהמשך.

 2.     הגדרת הצרכים ובחירת הדגם

סדר הדברים הוא כזה ולעולם לא הפוך. הגדירי קודם כל מהם צרכיך היומיומיים מהרכב או לחילופין, איזה צרכים את רוצה שהוא ימלא. כלומר, לשימוש עירוני עדיף רכב קטן ולטיולי שטח עם המשפחה כנראה שיתאים רכב שטח מגודל, אך בכל מקרה, תצורת הרכב נובעת מצרכיך. רק לאחר מכן, ניתן לבדוק את סוגי הרכבים הנמנים על אותה קטגוריה מתאימה ומתוכם לבחור דגם אחד או שניים, לא יותר. כמות גדולה יותר תגרום לבילבול והחטאת המטרה.

 3.     איך לחפש

ללא ספק הקטע המעיק ביותר, אך עם דבקות במטרה גם הוא יתוקתק בהתאם. ראשית, מרגע ההחלטה על הדגם הנבחר, הפיצי את הבשורה על פני המים. מי יודע? אולי החבר מהתיכון של בן דודך הקרוב בדיוק מוכר דגם זהה והוא במקרה גם ידוע בפדנטיות שלו? מכירה בין חברים היא בדרך כלל הטובה ביותר, אך לא תמיד מתאפשרת. אתרים בסגנון יד 2 הם עדיין הפופולריים ביותר בנושא, אך שימי לב לאופן פנייתך למוכרים, גם שם מסתתרים סוחרים ממולחים מהסוג הפחות טוב. בכלל, אמינות המוכר היא הדבר החשוב ביותר, כך שגם מגרש מכוניות עם המלצות יכול לעשות את העבודה, כמו גם מגרשי ליסינג והשכרה לשעבר בהם לעיתים ישנה אפשרות מיקוח גדולה יותר לגבי המחיר. בכל מקרה, להתחיל לחייג.

 4.     הבדיקה

ברכותיי, מצאת את הרכב המתאים ואפילו פגשת את בעליו. ראשית, יש לבדוק ברשיון הרכב את מספר הידיים ולהשוות בין שמו של בעל הרכב לזה המצויין ברשיון. לא לקבל הסברים בעל-פה לגבי נתונים לא זהים, רק הוכחות ותעודות. לאחר שלב זה, בצעי בדיקה ויזואלית של הרכב. שימי לב לכל פגם, שינויים בצבע או כל דבר שעלול להטריד את אפך הרגיש. מציאת פגמים כלשהם יכולה לעזור בהמשך להורדה במחיר ולהבנה טובה יותר של מצב הרכב שמולך. בדיקה מכנית תעשה רק במקום הנבחר על ידך, ועל חשבונך, כך שבדיקת רכב כדאי לעשות רק לרכב שבאמת מתאים ועבר את הסינון הראשוני שלך. הבדיקה, קרוב לודאי, תרד לרזולוציות קטנות ביותר, מה שיבוא לידי ביטוי ברישום תקלות שאינן בהכרח מהותיות. בשלב זה כדאי לבקש הסברים לגבי כל אחת מהתקלות וחשיבותה להמשך הדרך. ככלל, אין בעיה עם מרבית סוגי התקלות, אך תיקונן אמור להתבטא בהנחה ממחיר הקניה. כנ”ל לגבי קילומטרז גבוה או ריבוי ידיים. בשלב זה יהיה נכון גם לברר עלויות של תיקונים שונים, טיפולים ולבצע השוואת מחירי ביטוח. כל אלה טובים להכנה מדוייקת יותר של תקציב הרכישה ואחזקת הרכב.

 5.     סגירת העיסקה

זה עוד לא הזמן לפתוח את השמפניה, כי דווקא מצב זה הוא הרגיש מכולם וצריך להיות מודעים לחוקי הזהירות שנדרשים בו. ראשית, ברור כשמש כי אין להעביר כל תשלום לפני העברת הבעלות. כדאי לעשות זיכרון דברים בו יכלל המחיר עליו היתה הסכמה וגם התחייבות מהמוכר לשלם כל קנס או חוב הנרשמו על שם הרכב לפני מועד העברת הבעלות. כמו כן, במעמד העברת הבעלות בידקו אם הרכב משועבד או מעוקל. שימי לב: רכב משועבד או מעוקל אינו ניתן להעברת בעלות. במידה ושילמת במזומן טרם לבדיקה זו את עלולה להיות בבעיה. לאחר שכל אלה מאחוריך, ניתן לגשת לביצוע התשלום.

כדי להגיע לרכב יפה תקין ומפנק בחניית הבית אין צורך להשקיע סכומי עתק. בכל תקציב ישנה אפשרות להשיג רכב נאה, עובד חלק ומתאים למידותייך. תכנון קפדני הנעשה תוך הבנה של כל אחד מהצעדים, מחקר שוק מקיף והתייעצות עם מומחים, הם אלה שבאמת יביאו אותך לנקודה זו, יחד עם סבלנות ואורך רוח. אין להתפתות לעסקאות מפוקפקות, רכבים טובים יש בכמויות. אחד הלך, יבוא אחר. בהצלחה.

עוד מהבלוג של אפרת רוזן

תצוגה מקדימה

מטיילים בחו"ל? כך תיצרו טיול בלתי נשכח

אם נסעתם לחו"ל, אתם בטח מכירים את התכנון השגרתי: מזמינים חבילה של טיסה, מלון ויעד לשלושה לילות ואז מתחילים לחרוש את העיר אליה הגעתם לאורכה ולרוחבה. זה נחמד, אבל תאמינו לי, אם תאריכו את הטיול ביום או יומיים, תשכירו רכב ותהיו...

תצוגה מקדימה

הדרת נשים בבחירות 2015: תמונת מצב

"לא נבחרות – לא בוחרות" – סיסמת נשים חרדיות ששמו להן למטרה לזכות לייצוג בכנסת זוכה לתהודה רבה, בכל המגזרים. הסיסמה מהדהדת המשך מאבק ישן, אחד שהתחיל לפני כמאה שנה ועדיין ממשיך גם היום כשד"ר רוזה וולט-שטראוס ושרה עזריה פעלו...

תצוגה מקדימה

"נשים צורכות מכוניות"- הכל על תהליך רכישת רכב בקרב נשים

מי אני ומה מתאים לי? את הנשים קל לחלק לשתי קבוצות עיקריות, אשר חלק מהנשים יכולות לראות את עצמן כמשתייכות לשתיהן: הראשונה היא הרווקות, הצעירות והעצמאיות, והשנייה היא...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה