הבלוג של אפרת רוזן

אמהות צורכות

אמא, צרכנית ומידענית

עדכונים:

פוסטים: 68

החל מדצמבר 2013

כמה פעמים אמרנו לעצמנו: אילו רק היו אומרים לי, אילו רק ידעתי, יכולתי להיות היום במקום אחר. ואנחנו? האם אנחנו מלמדים את ילדינו משהו על צריכה, חיסכון או כלכלה?

13/12/2017

כמה פעמים אמרנו לעצמנו: אילו רק היו אומרים לי, אילו רק ידעתי, יכולתי להיות היום במקום אחר. ואנחנו? האם אנחנו מלמדים את ילדינו משהו על צריכה, חיסכון או כלכלה?

התאווה התובענית לעוד ועוד היא לא המצאה של הילדים שלנו, היא הייתה כאן מאז ומעולם, אלא שבחלוף השנים והדורות היא מרימה את ראשה ומקבלת ממדים עצומים, שאנחנו ההורים מתקשים לעמוד מולם. אך בעזרת חינוך כלכלי נכון נוכל לדאוג לכך שהצעירים שלנו מודעים למשמעות החסכון ויודעים להתנהל עם כסף בצורה מחושבת ולא אימפולסיבית. אין ספק שזוהי דרך מצויינת להתחיל להבטיח את עתידם.

 אמא, תוציאי כסף מהקיר

מי מאיתנו, ההורים, לא מכיר את התמונה הזו של ילד קטן רוקע ברגלים, בוכה וצורח כשהוא רוצה שיקנו לו משהו ולא מקבל. מילא כשזה קורה בבית, אבל כשזה קורה בקניון או בגינה הציבורית – זה די מביך. כשהם קטנים הם שואלים ‘אפשר?’. מהר מאד זה מטפס מדרגה ועובר ל’אני צריך’, ‘אני ממש חייב’ ו’לכולם יש’. זה יכול להיות עשרות תמונות להגרלה או בובות למשחק, זה יכול להיות מותג ג’ינס ונעליים או הנייד הכי חדיש, וזה עולה ומתייקר עם הגיל.

כדי ללמד אותי משהו על חיסכון, הורי סיפרו לי על קופת ‘דן חסכן’ שהייתה אז לכל ילד, ואיזו התרגשות הייתה לשלשל פנימה מטבעות, ללכת יחד לבנק, לספור את מה שבקופסה ולהגדיל את החיסכון. כשאני הייתי ילדה הבנות היו עושות בייביסיטר והבנים משלוחי פרחים או משלוחי מכולת וכך רכשנו את מה שההורים לא נתנו. כשלא הייתה ברירה היינו לווים מאיזה חבר ‘עשיר בדמי כיס’ ומחזירים לו בריבית דריבית. כשהקטנה שלי הייתה בת חמש היא אמרה לי “אם אין לך כסף תלכי לקיר ותוציאי”, היא התכוונה כמובן לכספומט. זה היה הרגע שהבנתי שעלי לצאת מהאדישות, כי משפט פיתגורס או חפיפת משולשים שמקפידים ללמד בבית הספר לא יעזרו לילדיי להבין משהו על כלכלה אישית או משפחתית.

אז איך עושים את זה?

כולנו מקפידים ללמד את הילדים זהירות בדרכים, היגיינה או ערכים כמו משפחה וחברות, אבל כשזה נוגע לכסף – אנחנו נרתעים. זה עניין למבוגרים, ואולי עדיף שלא להדאיג אותם במה שיש לנו או אין לנו. ובכלל למי יש כוח לוויכוח עם ילד נחוש או רוטן לאחר יום עבודה, ונודה שלפעמים יותר קל לנו לפתוח את הארנק ולהחמיץ פנים.

פותחים יחד חשבון בנק:

הנה באה המדינה ומציעה לנו תכנית חסכון לכל ילד שתחילתה בשנת 2017.  הנה לנו הזדמנות מצוינת לשתף את הילדים בתוכנית בה נחסוך יחד מדי חודש מעט כסף, שישמש אותם בסוף התיכון או הצבא. זו גם הזדמנות לשוחח איתם על החלומות שלהם לעתיד, על דברים שירצו לעשות עם הכסף ועל ידי כך להתחיל את החינוך הפיננסי שלהם. וזה הולך כך: הביטוח הלאומי מפקיד לילד 50 ₪ בחודש שיעמדו לרשותו מגיל 18. אנחנו ההורים יכולים להוסיף 50 ₪ מקצבת הילדים וכך נכפיל את סכום החיסכון ל-100 ₪ בחודש. התכנית כוללת הטבות, כמו למשל פטור מדמי ניהול. הקרן מובטחת וניתן למשוך אותה עם מענק בגיל 18, או להמתין עד גיל 21 ולהיות זכאים למענק נוסף. מכיוון שהתוכנית היא על שם הילדים זו הזדמנות מצוינת לשתף אותם ולהפעיל אותם כך שירגישו שהם אלה שחולשים על החיסכון. הם יכולים לעקוב באינטרנט אחר החיסכון, מגיל 18 הם יכולים להחליט לשנות מסלול, להשקיע במשהו שתכננו או למשוך את כספי החיסכון. בסוף הדרך נוכל לקבל הטבות נוספות כמו הלוואה ללימודים גבוהים או הקלות מסוימות למשכנתא.

בחירה היא שם המשחק:

כן, גם אנחנו רוצות הרבה דברים שאי אפשר – רוצות לשבת רגל על רגל וגם שהבית יהיה מסודר; רוצות לוותר על כושר וגם להפגין גוף שרירי – גם אנחנו המבוגרים צריכים לעשות בחירות, וכשאנחנו עושים בחירה אנחנו גם מוותרים על משהו. אחד האתגרים החשובים בהורות הוא להציב בפני הילד בחירה. לא מקבלים גם וגם – מקבלים או זה או זה. זה צריך להתחיל כבר כשהם קטנים לתרגל אותם בבחירה בין שני משחקים לפני השינה, בחירה בין סוכרייה על מקל לגלידה, בחירה בין שתי מערכות לבוש לגן ועוד. להקפדה על אפשרות לבחור בגיל צעיר תהיה הכנה לשנים שיבואו.

משווים וחוסכים:

דרך נוספת ללמד את הילדים משהו על תקציב היא לצאת יחד לקניות ולבקש מהם לעזור בהשוואת המחירים. למשל, כמה עולה אותו מוצר אבל של חברות שונות.

לא הכל עולה כסף:

אם הם כבר שותפים לגובה המחירים אפשר להחליט שלא כל יציאה מהבית צריכה להיות כרוכה בעלויות. אטרקציות והצגות זה נפלא אבל בין לבין אפשר לצאת לפיקניק משפחתי, להתרחץ בים במקום בבריכה או לטייל ביערות. חשוב להדגיש שלא פוגמים בהנאה, מבלים אבל גם חוסכים.

לפעמים חלומות מתגשמים:

אני למשל הצלחתי להלהיב את הילדים לחסוך כדי להגשים להם חלום. זה יכול להיות שדרוג האופניים ואפילו חופשה בחו”ל. כל אחד והחלום שלו. העיקר שמדברים על תקציב וחוסכים. זכרו: ילדים מסוגלים לדחות סיפוקים מידיים כשהם מבינים שבסוף הדרך יש תועלת ואפילו פרס.

 

ניתן לראות כי ישנן דרכים רבות להשגת אותה המטרה – חינוך כלכלי וחינוך לחסכון אצל הגוזלים שלנו. הדבר היחיד שנדרש מאיתנו הוא רק לצאת מהאדישות, כי חלילה לנו להפסיד הזדמנויות לימודיות עבור ילדינו כאשר הן מציגות את עצמן. זה הזמן לקחת את החינוך של הילדים שלנו לידיים שלנו ולהתחיל ללמד אותם מוקדם ככל האפשר איך צריך וכדאי להתנהל עם כסף.

עוד מהבלוג של אפרת רוזן

תצוגה מקדימה

מטיילים בחו"ל? כך תיצרו טיול בלתי נשכח

אם נסעתם לחו"ל, אתם בטח מכירים את התכנון השגרתי: מזמינים חבילה של טיסה, מלון ויעד לשלושה לילות ואז מתחילים לחרוש את העיר אליה הגעתם לאורכה ולרוחבה. זה נחמד, אבל תאמינו לי, אם תאריכו את הטיול ביום או יומיים, תשכירו רכב ותהיו...

תצוגה מקדימה

הדרת נשים בבחירות 2015: תמונת מצב

"לא נבחרות – לא בוחרות" – סיסמת נשים חרדיות ששמו להן למטרה לזכות לייצוג בכנסת זוכה לתהודה רבה, בכל המגזרים. הסיסמה מהדהדת המשך מאבק ישן, אחד שהתחיל לפני כמאה שנה ועדיין ממשיך גם היום כשד"ר רוזה וולט-שטראוס ושרה עזריה פעלו...

תצוגה מקדימה

"נשים צורכות מכוניות"- הכל על תהליך רכישת רכב בקרב נשים

מי אני ומה מתאים לי? את הנשים קל לחלק לשתי קבוצות עיקריות, אשר חלק מהנשים יכולות לראות את עצמן כמשתייכות לשתיהן: הראשונה היא הרווקות, הצעירות והעצמאיות, והשנייה היא...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה