הבלוג של אפרת רוזן

אמהות צורכות

אמא, צרכנית ומידענית

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מדצמבר 2013

דמי ניהול הם לא הפרמטר היחיד שלפיו אנחנו צריכים לבחון את קרן הפנסיה שלנו. במילים אחרות, כולם מדברים על דמי ניהול, אף אחד לא מדבר על מאזן אקטוארי

15/05/2017

נדמה שבשנים האחרונות כולם מדברים על דמי ניהול. יהיו כאלה שייתנו לכם המלצה חד-משמעית על קרן פנסיה שגובה את דמי הניהול הנמוכים ביותר, ויהיו אחרים שיגידו לכם שדמי ניהול זה לא הכל. אז מי צודק, ואיך תוכלו לבחור את קרן הפנסיה שלכם בצורה חכמה וממקום של ידע ובטחון?

דמי הניהול אכן עלו לכותרות בשנים האחרונות, בעקבות עבודה מעמיקה של עיתונאים כלכליים מובילים שחשפו את הנושא, שהיה יחסית עלום עד אז, לציבור הרחב. כותרות בעיתונאים הובילו לשיח ציבורי ער ואפילו ליוזמות שונות שמטרתן הייתה להוריד את גובה דמי הניהול. כיום, גובה דמי הניהול החוקי בקרנות הפנסיה המקיפות הוא 6% מההפקדות ו-0.5% מהצבירה.

אולם בסופו של דבר, מטרתו של החיסכון הפנסיוני הוא לצבור סכום גבוה ככל האפשר שיעמוד לרשותכם בגיל הפנסיה בצורת קצבה חודשית. ההיגיון אומר שככל שדמי הניהול נמוכים יותר, כך ייצבר יותר כסף בחשבון הפנסיה שלכם. זה נכון, אלא שעל סך החיסכון משפיעים עוד שורה של פרמטרים, והבולט שבהם הוא ממוצע התשואות. ככל שהקרן שלכם תרוויח עבורכם יותר כסף בפעילות ההשקעות שלה, כך יגדל סך החיסכון הפנסיוני שלכם, במקרים רבים בשיעורים גבוהים יותר מכל השפעה של דמי ניהול כאלה או אחרים.

בחירת קרן הפנסיה מתוך מגוון הקרנות המוצעות לכם במקום העבודה, צריכה להתבסס על השילוב שבין תנאי הקרן ובין המאפיינים והצרכים האישיים שלכם. קרן פנסיה שנכונה עבור אדם אחד, אינה בהכרח נכונה גם עבור אדם אחר. בבואכם לבחון את האפשרויות שעומדות בפניכם לבחירת קרן פנסיה, ישנם 4 פרמטרים שעליכם לבחון לעומק, מעבר לדמי הניהול:

ממוצע תשואות

קרן הפנסיה היא אינה חיסכון בנקאי. כספי הפנסיה הנחסכים בקרן, מושקעים למעשה בשורה של ערוצי השקעה לרבות מניות, מט”ח, אג”ח, נדל”ן, מיזמים עסקיים וכמובן אג”ח מיועדות (המבטיחות תשואה של 4.86%) וכן הלאה. מטרת פעילות ההשקעות היא למקסם את סך הכסף שיעמוד לרשות העמיתים לאחר פרישתם לפנסיה.

התשואות הם למעשה פרמטר שמציג את ביצועי הקרן בתחום ההשקעות. ככל שהתשואות גבוהות יותר, כך הקרן מצליחה לייצר יותר רווח עבור העמיתים שלה, וככל שמדובר בנתון עקבי לאורך זמן, כך עולה רמת האטרקטיביות של הקרן. את ממוצע התשואות לקרן תוכלו לבדוק באתר האינטרנט של הקרן עצמה, כמו גם בפנסיה.נט – מערכת להשוואת נתוני קרנות פנסיה של משרד האוצר, בעיקר בפרקי זמן שונים.

בבדיקה זו, חשוב לבחון לא רק את נקודת הזמן הנוכחית, אלא גם את המגמה הכללית. תוכלו לבחון נתונים עד 15 שנים אחורה, כדי לבחון האם הקרן נמצאת במגמת שיפור או במגמת הידרדרות. ביצועי תשואה טובים יכולים להגדיל את סך הפנסיה שלכם יותר מכל חיסכון שתוכלו להשיג בדמי הניהול, וזוהי בהחלט ההוכחה המובהקת ביותר לכך שדמי ניהול הם לא הכל.

כיסוי ביטוחי

ערוצי החיסכון לטווח ארוך, כוללים בדרך כלל כיסוי ביטוחי בנוסף למסלול החיסכון. מבין שלושת ערוצי החיסכון המרכזיים: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל, קופת הגמל המסורתית היא היחידה שאינה מספקת כיסוי ביטוחי כלשהו, וכיסוי כזה צריך לרכוש בנפרד לחיסכון בקופה. לעומת זאת, בשני הערוצים האחרים, תהיו זכאים לשני סוגי ביטוחים מובנים: קרן פנסיה תספק ביטוח למקרה מוות (ביטוח שאירים) וביטוח אובדן כושר עבודה (ביטוח נכות) ואילו ביטוח מנהלים יספק ביטוח חיים למקרה מוות וביטוח אובדן כושר עבודה.

אם יש לכם כיסוי ביטוחי כזה בנפרד מקרן הפנסיה שלכם – ואם תרצו לשמור עליו – ייתכן שקופת גמל תהיה יותר רלוונטית עבורכם. לחילופין, קרן פנסיה וביטוח מנהלים מספקים לכם למעשה חבילה שלמה של חיסכון וכיסוי ביטוחי.

צרכים אישיים ומצב משפחתי

מצב משפחתי, גיל, מצב בריאותי, חסכונות נוספים, כיסויים ביטוחיים קיימים ופעילות השקעה אלטרנטיבית, כל אלה מסכמים למעשה את סך השיקולים שיש לקחת בחשבון בבחירת קרן פנסיה. בעוד שמאזן אקטוארי, ממוצע תשואות וכיסוי ביטוחי הם פרמטרים בצד הקרן, ההשפעה שלהם על כל חוסך יכולה להיות שונה ממקרה למקרה בהתאם לצרכים האישיים והמצב המשפחתי של החוסך.

מתוך ההבנה שהצרכים האישיים משתנים בהתאם לכל אלה, יצר משרד האוצר רפורמה בחסכונות הפנסיוניים ומאז ינואר 2016, כספי הפנסיה שלנו מושקעים בהתאם למסלולים תואמי גיל, אלא אם ביקשנו אחרת. בדומה לכך, חשוב לקחת את יתר המשתנים האישיים שלכם בחשבון כשאתם בוחרים קרן פנסיה.

מאזן אקטוארי

המאזן האקטוארי הוא מאזן שמציג את הפער בין סך הנכסים וסך ההתחייבויות של הגוף המבטח. כאשר סך הנכסים גבוה יותר מסך ההתחייבויות, הקרן נמצאת בעודף אקטוארי, ובמצב ההפוך היא נמצאת בגרעון אקטוארי. נכסים יכולים לכלול את תזרים ההכנסות מדמי הגמולים שמשלמים העמיתים בקרן ומהתשואות על פעילות ההשקעה של הקרן, ובמילים פשוטות יותר הנכסים הם היתרות הצבורות של העמיתים בקרנות. התחייבויות יכולות לכלול תשלומים צפויים לקצבת זקנה, קצבת נכות וקצבת שאירים לעמיתי הקרן.

בבחירת קרן פנסיה ישנה חשיבות לבחון את המאזן האקטוארי של הקרן, הן בנקודת הזמן הספציפית והן לאורך השנים. קרן המציגה מגמה של כניסה לגרעון אקטוארי הולך וגדל, צריכה להדליק אצלכם נורה אדומה ולהיפך.

בשורה התחתונה, בבחירת קרן פנסיה, כדאי לבדוק לעומק מה מציעה לכם הקרן, מעבר לנושא של גובה דמי הניהול, ובהמשך לכך, לבדוק מה זה אומר ביחס אליכם באופן ספציפי מתוך הבנה שמה שנכון לחבר או קולגה שלכם, לאו דווקא נכון גם עבורכם.

עוד מהבלוג של אפרת רוזן

תצוגה מקדימה

מטיילים בחו"ל? כך תיצרו טיול בלתי נשכח

אם נסעתם לחו"ל, אתם בטח מכירים את התכנון השגרתי: מזמינים חבילה של טיסה, מלון ויעד לשלושה לילות ואז מתחילים לחרוש את העיר אליה הגעתם לאורכה ולרוחבה. זה נחמד, אבל תאמינו לי, אם תאריכו את הטיול ביום או יומיים, תשכירו רכב ותהיו...

תצוגה מקדימה

הדרת נשים בבחירות 2015: תמונת מצב

"לא נבחרות – לא בוחרות" – סיסמת נשים חרדיות ששמו להן למטרה לזכות לייצוג בכנסת זוכה לתהודה רבה, בכל המגזרים. הסיסמה מהדהדת המשך מאבק ישן, אחד שהתחיל לפני כמאה שנה ועדיין ממשיך גם היום כשד"ר רוזה וולט-שטראוס ושרה עזריה פעלו...

תצוגה מקדימה

"נשים צורכות מכוניות"- הכל על תהליך רכישת רכב בקרב נשים

מי אני ומה מתאים לי? את הנשים קל לחלק לשתי קבוצות עיקריות, אשר חלק מהנשים יכולות לראות את עצמן כמשתייכות לשתיהן: הראשונה היא הרווקות, הצעירות והעצמאיות, והשנייה היא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה