הבלוג של אפרת רוזן

אמהות צורכות

אמא, צרכנית ומידענית

עדכונים:

פוסטים: 82

החל מדצמבר 2013

כשהמציאות הממשית שילדינו נולדו לתוכה מהגרת לאינטרנט, מוטב שנדע לשמור עליהם שם כפי שאנו שומרים עליהם מפני אנשים או מידע מזיק ברחוב או בפארק או מול הטלוויזיה

20/11/2016

כותבת אורחת: שולי הלוי

כבר בשנת 2012 זכו ילדי ישראל בגילאי 11-15 במקום הראשון מבחינת היקף הזמן שבו הם גולשים באינטרנט, על פי מחקר של ארגון הבריאות העולמי, כ-28.5% מילדי ישראל בגילאים המדוברים גולשים לפחות ארבע שעות ביום. ארבע שנים מאוחר יותר, אין ספק שכמות שעות גלישת ילדינו גדלה משמעותית, בין היתר בגלל טלפונים חכמים שהפכו להיות פריט חובה בכל ילקוט.  אך למרות הנפוצות של התופעה אסור לנו להיות שאננים: עבור ילדינו, לגלוש לבד באינטרנט זה כמו ללכת לבד ברחוב.

מה הם עושים שם כל היום? מבלים ברשתות חברתיות (כאלו שגם אנחנו נמצאות בהן ואחרות שאפילו לא שמענו עליהן), רואים סרטונים מצחיקים או תוכניות טלוויזיה, משחקים במשחקים מקוונים ולפעמים אפילו נעזרים ברשת האינטרנט כדי להשלים את שיעורי הבית. אנחנו אולי טרם השלמנו את המהפך שאליו נולדו ילדינו, לפיו החיים האמיתיים מתנהלים במציאות המקוונת, אבל כדאי שנתחיל להכיר בעובדות המציאות המשתנה בקצב מסחרר כדי שנדע מה הסכנות והאיומים שמקורם במציאות הזו ואיך להגן על ילדינו מפניהם.

לגלוש לבד זה כמו ללכת לבד ברחוב.

העתק הדבק ל:סכנות של הרחוב – בריונות, פורנו ופדופילים

זוכרים את הילד שהרביץ לילדים במגרש הכדורגל והיה אימת כל השכונה? במציאות של ימינו הוא לגמרי יכול להיות גם ילדה קטנה בעלת מקלדת מושחזת. על פי סקרים שנערכו ב-2015, בריונות ואלימות ברשת מהווים חלק אינטרגרלי מעולמם של ילדינו: כל ילד שלישי סובל מדחייה חברתית ברשת ונגד כל ילד עשירי הוקמה קבוצת גנאי בוואטסאפ. הסייבר-בולינג כולל הפצת תמונות מביכות, השמצות, הצקות, קללות וגם תיוגים מביכים.

בשכונה הווירטואלית הזו גולשים גם פדופילים המתחזים לילד/ה או נער/ה על מנת לפתות את הצעירים שלנו לשלוח להם תמונות עירום, להיפגש איתם מחוץ לבית וגם להוציא מהם מספיק מידע על מנת להגיע לביתכם כשאתם לא נמצאים, או לסחוט אותם כדי שיעשו כרצונם. על שני אלו יש כמובן להוסיף את הגישה לתכנים פורנוגרפיים ותכנים בעלי אלימות גרפית קשה, אליהם מגיעים הילדים הן בגלישה ישירה והן בלחיצה בתום לב על קישור.

“מחקרים מצביעים על הפוטנציאל השלילי הטמון בשימוש באינטרנט עקב חשיפה לתכנים בעייתיים כמו פורנוגרפיה, הימורים, אלימות קשה או סכנות עקב מפגשים וירטואליים עם פדופילים”, אמר ירון סלע, פסיכולוג וחוקר בתחום השפעות האינטרנט על יחסי הורים-ילדים בראיון לגלובס. לטענתו, סכנות אלו עלולות להוביל להסתגרות חברתית והימנעות ילדים ממפגשים חברתיים במציאות, פגיעה בהשתתפות בפעולות משפחתיות, התדרדרות בלימודים ואף דיכאון והפרעות שינה.

אותן הסכנות בפורמט אחר: בריונות, פורנו ופדופיליה.

החינוך הוא הדרך, האדם הוא המטרה

הכותרת מלאת הפאתוס הזו לקוחה ממשנתו החינוכית את אהרון דוד גורדון, אשר שמה את טובת הילד במרכז, בדגש על מענה לצרכיו הרגשיים והחברתיים כמו גם הלימודיים. הוגה הדעות הזה אמנם נפטר ב-1922, אך תורתו מעולם לא איבדה תוקף, היא רק שינתה צורה והתאימה את עצמה למציאויות החדשות.

אנחנו כהורים מחוייבים להגן על ילדינו והדרך הטובה ביותר לכך (מלבד לנעול אותם בחדר עד שהם מגיעים לגיל 18) היא לחנך אותם מגיל צעיר איך לחצות כביש בבטחה, איך להשתמש בסכין חדה מבלי להיחתך ואיך להתנהל במציאות הווירטואלית מבלי להפוך לקורבן או מקרבן. = ערוצי תקשורת פתוחים ביניכם לבין ילדיכם כל הזמן ינחילו בהם את ההבנה שהם יכולים – וצריכים – לדבר ולחלוק אתכם כשהם נתקלים בבעיות על מנת שתוכלו לפתור אותם בעצמכם או איתם.

מלבד מיקום המחשב הביתי באזור מרכזי בבית, שיאפשר לכם לפחות חלק מהזמן בקרה מלאה על מעשיהם, שוחחו עם ילדיכם על האופנים בהם אתם מצפים מהם להתנהל ברשת. השיחה יכולה לכלול הסבר על הסכנות הנמצאות ברשת, אך היא בעיקר צריכה לכלול את העשה ואל-תעשה: לעולם אל תמסרו פרטים אישיים לישות וירטואלית שאינכם בטוחים בזהותה; חשבו פעמיים לפני שאתם מפיצים שמועות ותמונות אודות אנשים או עשיית לייק לסטטוסים מעליבים; היזהרו מאתרים או אנשים שמציעים לכם מתנות בחינם; המנעו מלחיצה על קישורים שנשלחים אליכם מגורם לא מוכר.

אמצעי הגנה למניעת תקיפה

עם כל הכבוד לחינוך ולהשפעה שיש לנו על ילדינו, בסופו של יום הם אנשים עצמאים ויש להם די והותר דרכים להסתיר מאיתנו דברים שהם לא רוצים שנדע. השיחות איתם צריכות להתנהל באווירה כנה ולא שיפוטית, אך במקביל יש להמשיך ולשמור עליהם עם ומבלי ידיעתם. לעזרתכם עומדים כלים כמו הגבלת החיפוש ברשת למנועים בטוחים דוגמת גוגל קידס, צפיה בסרטונים דרך אפליקציית YouTube Kids; הגבלת הזמן ״הדיגיטלי״ לשעות מסויימות ביום (ורק לאחר שסיימו את מטלותיהם הלימודיות/ הביתיות); ותשומת לב לשינויים בהתנהגות הילד.

פרטיות ילדים היא אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני הורים, אך חשוב לזכור שהיא אינה ערך עליון. בחיפוש אחר היסטוריית הגלישה, או בהתקנת תוכנות מעקב ופיקוח אתם אמנם חודרים לפרטיות שלהם, אך בסופו של דבר מוטב שתפגעו בערך הזה מאשר שילדיכם יפגעו או יפגעו באחרים. כלים בסיסיים לגלישה בטוחה אתם יכולים לקבל מספקית האינטרנט הביתי שלכם, המחוייבת ליידע אתכם כלקוחות על אפשרויות סינון אתרים חינמיות. ספקיות האינטרנט בישראל מציעות גם שירותי סינון מתקדמים יותר בתשלום, כולל הגבלת זמן גלישה ושמירת היסטוריית גלישה.

לפעמים נדמה להורים שאין להם היכולת להגן על ילדיהם מפני כל הרוע בעולם ורשימת הדברים שהיינו שמחים לחסוך מהם הולכת ומתארכת מדי שנה. אבל זה גם נכון, לא משנה כמה נתאמץ, נשתדל, נלמד ונתגונן תמיד יהיה איזה משהו שלא צפינו אותו ותפס אותנו בהפתעה. העובדה הזו לא לא משנה את העיקרון המנחה אותנו לפיו, ככל הניתן והאפשרי, נגן על ילדינו. גם אם זה אומר להכיר עכשיו טריטוריה לא מוכרת כמו האינטרנט.

עוד מהבלוג של אפרת רוזן

תצוגה מקדימה

מטיילים בחו"ל? כך תיצרו טיול בלתי נשכח

אם נסעתם לחו"ל, אתם בטח מכירים את התכנון השגרתי: מזמינים חבילה של טיסה, מלון ויעד לשלושה לילות ואז מתחילים לחרוש את העיר אליה הגעתם לאורכה ולרוחבה. זה נחמד, אבל תאמינו לי, אם תאריכו את הטיול ביום או יומיים, תשכירו רכב ותהיו...

תצוגה מקדימה

הדרת נשים בבחירות 2015: תמונת מצב

"לא נבחרות – לא בוחרות" – סיסמת נשים חרדיות ששמו להן למטרה לזכות לייצוג בכנסת זוכה לתהודה רבה, בכל המגזרים. הסיסמה מהדהדת המשך מאבק ישן, אחד שהתחיל לפני כמאה שנה ועדיין ממשיך גם היום כשד"ר רוזה וולט-שטראוס ושרה עזריה פעלו...

תצוגה מקדימה

"נשים צורכות מכוניות"- הכל על תהליך רכישת רכב בקרב נשים

מי אני ומה מתאים לי? את הנשים קל לחלק לשתי קבוצות עיקריות, אשר חלק מהנשים יכולות לראות את עצמן כמשתייכות לשתיהן: הראשונה היא הרווקות, הצעירות והעצמאיות, והשנייה היא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה