הבלוג של אפרת רוזן

אמהות צורכות

אמא, צרכנית ומידענית

עדכונים:

פוסטים: 78

החל מדצמבר 2013

הם כבר לא ילדים, החבר’ה האלה שלכם. רק מצמצתם והם כבר החלו להתגלח, הוציאו רישיון נהיגה וסיימו בגרויות. מה שאומר שאם עוד לא התחלתם, אז תתחילו להתייחס אליהם לפחות כאל “מבוגרים צעירים”, וככאלה, הם כבר לא יכולים לראות אתכם ככספומט נייד. הם צריכים להתחיל ללמוד איך לדאוג לעצמם, לפתח אחריות, עצמאות, וערך אמתי לכסף. קניית רכב, חלומם של כל נער ונערה, יכולה להיות הזדמנות נהדרת לפתח להם את התכונות האלה בדיוק

04/07/2016

בעולם המיידי שלנו, קל לנו מאוד בתור הורים לראות את ילדינו כמכונות צריכה בלתי נגמרות. נדמה שהם רוצים לקנות כל דבר חדש שיוצא לשוק, הם מבינים סמלי סטטוס (לעיתים יותר טוב מאתנו) וכל דבר למעט המקור נראה להם כחיקוי זול. לנו כמבוגרות מושג התקציב הרבה יותר ברור ורובנו למדנו, לפחות בחלק מהזמן, לשלוט בדחפי הקנייה שלנו. לכן, כבר מגיל צעיר חשוב לחשוף אותם ללבטים לגבי קניות, מגבלות תקציב, ולמעשה כל קושי רלוונטי שאתן נתקלות בו. למה? כי כשהם יגיעו לבגרות, אותם ערכים שאתן הנחלתן להם יהיו אלה איתם הם יצאו לשוק העבודה. עם הערכים האלה הם יתפרנסו, יתחתנו וידאגו לעצמם ולמשפחתם.  נכון שתמיד נרצה לספק להם את כל רצונותיהם, אך היכולת לעמוד ברשות עצמם, חשובה הרבה יותר.

בהתאם לכך, יש לעודד את הנערים למצוא עבודה כבר מגיל צעיר. שימו לב, אין לשלם על מטלות בבית (!!) אלא ממש לעודד אותם לצאת לשוק העבודה, ליזום עסק פרטי קטן, להתחיל ליצור משכורת קטנה או אפילו חיסכון פרטי. זוהי גם הזדמנות נפלאה ללמוד על זכויותיהם כעובדים, מהו תלוש משכורת, ובכלל, איך נראה עולמם הכלכלי של המבוגרים. בצורה כזאת, בבואנו לתקל את אתגר קניית הרכב אולי כבר יהיה לנער/ה איזשהו סכום קטן בצד, ואם לא, לפחות יהיה לו/לה מושג לגבי הדרך לעשות זאת.

הילד רוצה אוטו

אוטו, מה כבר היא ביקשה? בהנחה ואתן לא משתייכות למשפחת אצולה, כנראה שלא תוכלו למלא אחר כל בקשה של הנער/ה. לכן, יש לנווט את עצם הבקשה לתוך שיחה והבנה כי זהו משהו שעליכם להיכנס אליו ביחד. צריך לראות שהם מבינים את גודל האחריות וההוצאה הכספית הנלווית כגון ביטוח, רישוי, דלק ותיקונים. שוב, יש להבין כי רכב פרטי מחייב הכנסה קבועה ושליטה בהוצאות. בלי אלה, הנער/ה יאלצו להבין שעליהם להמשיך בהסדר הישן של שימוש ברכב המשפחתי. אם הנער/ה כבר נמצאים בתוך מסגרת של עבודה קבועה, יהיה קל יותר להתקדם. באם לא, הם יאלצו למצוא דרך להתחיל להרוויח.

אז איך קונים רכב + מוודאים שהילד ישלם עליו בזמן + לא נכנסים לחוב? אחת הדרכים היצירתיות היא השגת מימון לרכב בין אם הוא ישן או חדש,  את המימון תוכלו להחזיר בתשלומים כשהנער/ה יחזירו לכם את הכסף בכל חודש, בחודשים בהם הוא לא יוכל לשלם -  פשוט מאוד – הוא לא יוכל להשתמש ברכב. כמובן, יש להגדיר מראש תקציב, תכנית חלוקה ופריסה בין הצדדים. זכרו כי תפקידכן פה הוא באמת לעזור בקנייה, ולא “לתת מתנה”. בנוסף, חשוב שהדברים יהיו ברורים לשני הצדדים, כדי שלא יגרם איזשהו מפח נפש לאחד מבני המשפחה. אם הכל יהיה על השולחן, כנראה שלא יהיו הפתעות. במצבים שכאלה מומלץ  לערב את הנער בכל שלבי קבלת ההלוואה או המימון לרכב. זהו אחד הדברים שתמיד נחשפים אליו בגיל מעט מאוחר, וחבל, זה שיעור מועיל לחיים.

עם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה

עם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה

לגבי הרכב עצמו, טוב תעשו לכל הנוגעים בדבר אם לא תקנו רכב חדש. קניית רכב חדש כרכב ראשון, מעבירה בדיוק את השיעור ההפוך מהדברים עליהם דיברנו עד כה. אבל, כדאי לקנות רכב מהשנים האחרונות מכיוון שכך סביר יותר שיהיה בטיחותי, וכאלה יש בשפע. בתור התחלה קיבעו סטנדרט של ABS (מערכת למניעת נעילת גלגלים), בקרת יציבות ולפחות 2 כריות אוויר. קריטריונים אלה אוטומטית יפילו רכבים ישנים. ניתן גם לבדוק ברשת לגבי ציון בטיחות של כל רכב ספציפי.
מכאן, תנו לנער/ה לחפש, אפשר יחד אתכן,  את הרכב המתאים לו. נכון שבכל מקרה האישור הסופי לדגם יבוא מכן, אך טוב תעשו אם תנצלו את זמן האיכות הזה כדי לדון ביתרונות ובחסרונות של כל אחד מהרכבים הנבחרים, והפער בין הרצוי והמצוי.

בסופו של דבר, קניית רכב היא לא דבר של מה בכך. אולם הדרך לעצמאות מתחילה משם ואפילו תוכלו לצאת נשכרות אם לנערה יהיה רכב משלה. כשהיא ניידת היא יכולה לעבוד ללא תלות בכן, לתת יד בשגרת ההקפצות המשפחתית ולמעשה להזדקק לכן הרבה פחות. אז נכון שלכן כבר קצת קשה לשחרר, אבל תסמכו על העבודה שעשיתן. הם יעשו כמה טעויות, האוטו יקבל מכה פה ושם, אבל בסופו של יום, ככה מתפתחים.

עוד מהבלוג של אפרת רוזן

תצוגה מקדימה

מטיילים בחו"ל? כך תיצרו טיול בלתי נשכח

אם נסעתם לחו"ל, אתם בטח מכירים את התכנון השגרתי: מזמינים חבילה של טיסה, מלון ויעד לשלושה לילות ואז מתחילים לחרוש את העיר אליה הגעתם לאורכה ולרוחבה. זה נחמד, אבל תאמינו לי, אם תאריכו את הטיול ביום או יומיים, תשכירו רכב ותהיו...

תצוגה מקדימה

הדרת נשים בבחירות 2015: תמונת מצב

"לא נבחרות – לא בוחרות" – סיסמת נשים חרדיות ששמו להן למטרה לזכות לייצוג בכנסת זוכה לתהודה רבה, בכל המגזרים. הסיסמה מהדהדת המשך מאבק ישן, אחד שהתחיל לפני כמאה שנה ועדיין ממשיך גם היום כשד"ר רוזה וולט-שטראוס ושרה עזריה פעלו...

תצוגה מקדימה

"נשים צורכות מכוניות"- הכל על תהליך רכישת רכב בקרב נשים

מי אני ומה מתאים לי? את הנשים קל לחלק לשתי קבוצות עיקריות, אשר חלק מהנשים יכולות לראות את עצמן כמשתייכות לשתיהן: הראשונה היא הרווקות, הצעירות והעצמאיות, והשנייה היא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה