הבלוג של מארי פוסה

MaMa PaNDa

מחנכת, ולאחרונה גם אמא

עדכונים:

פוסטים: 18

החל ממרץ 2015

או במילים אחרות – התורה שכחה עוד מכה בעשר מכות מצריים – אלו שתמיד יהיו שם כדי להעיר לך, להעיר לך, ולהעיר לך. מטרתן אינה לעזור לך, אל תטעי. הן רוצות להפגין את הידע הנרחב שלהן בתחום שכה מעט אנשים התנסו בו – גידול ילדים. מעטות הן הנשים ומעטים אף יותר הגברים שיודעים כיצד לעשות זאת, ולכן עלייך לשמוח ששפר עליך גורלך לפגוש באחת המומחיות היחידות בתחום, שתוכל לייעץ לך ברוחב לב. על מנת שתגיעי מוכנה למפגש נדיר שכזה, הכנתי מדריך מזורז המפרט את סוגי המומחיות שתפגשי. שימי לב! אבחנה מדוייקת וזריזה של הסוג המסויים שפגשת, יאפשר לך להפיק את המירב מהמפגש!

1. המטיפה. המטיפה היא אחת שמונעת מתוך שליחות דתית עמוקה, ורואה עצמה ככוהנת דת מסורה ושליחתו של אל-התינוקות עלי אדמות. היא מוכנה לחלוק איתך את הנבואה שהיא נושאת עימה פשוט כי היא כבר מרחוק ראתה שאת אמא איומה ולא יכלה להבליג. מילא אם היית טורחת לגרוב לה גרביים, כי אז יכלה לוותר לך על ההטפה בנוגע לכובע. אבל גם ללא גרביים וגם ללא כובע?! זו כבר כפירה של ממש וסופה מי ישורנו! על כן חייבת המטיפה לגשת אלייך עם הפודיום הנייד שלה, ההילה שמלווה אותה לכל מקום ושופר כדי לוודא ששערי שמיים בכבודם ובעצמם יפתחו, ולהסביר לך עד כמה זה נורא שאינך גורבת לה את הגרביים וחובשת לה את הכובע. לסיום היא תוסיף ציטוט של אחת מן הנביאות בתחום, בדרך כלל שם שלא תכירי אבל תהנהני במרץ ותגידי שאת מכירה וקוראת את כל כתביה, כולל המוקדמים והמגילות הגנוזות.

2. המלחיצה. המלחיצה היא אישה טובה בסך הכל, וכל מטרתה היא לעזור לך לתפקד יותר טוב במצבי לחץ הנפוצים כל כך כשמדובר בגידול ילדים ותינוקות. אולם אם את אינך בלחץ, כיצד תעזור לך?! על כן מיד כאשר תפגוש בך היא תדאג שתכנסי ללחץ ואז תסביר לך בדיוק מה עלייך לעשות. היא לחוצה כי חם, כי קר, כי מישהו התעטש, כי בדיוק נשבה רוח, כי אמרו בחדשות שמעטפות אנתרקס נשלחו לכתובות רנדומליות, כי אמרו שבקרוב אסטרואיד יפגע בכדור הארץ ועוד מקרים רבים שנוגעים ישירות אליך ולגידול התינוקת שלך ועליך להיות מודעת ומוכנה לקראתם. האם ביררת מה סוג הדם של התינוקת? האם בדקת את בולמי הזעזועים של העגלה? האם קנית הארקה ניידת למערכת החשמל בבית? האם יש לך נוגדי אנתרקס ומסיטי אסטרואידים ממסלולם? חיישני נזלת על הוילונות? למה היא השתעלה עכשיו? ומצמצה עכשיו? והפליצה עכשיו? את לא יודעת? לא יודעת?! מה, הגעת עד לכאן בלי בודק-חומציות-אוויר לתינוקת? לכי תדעי מה מסתובב פה! אני למשל פגשתי מומחית מהסוג הזה כשחיכיתי לאור ירוק ברמזור. מכיוון שהיינו בדיוק מול שמש צהריים יוקדת, כיסיתי את העגלה בחיתול על מנת שהתינוקת לא תסתנוור. המומחית מיד דחפה את ידה פנימה אל העגלה, איבחנה כהרף עין כי חם לתינוקת (בכל זאת, היה חודש אוגוסט, איך יכולתי לדעת זאת לבד?), הזדעקה עמוקות ומיד הציעה לי לחבור אליה לסטארטאפ חדש – מכשיר מיוחד שמודד לא את טמפרטורת הגוף של התינוקת, כי אם את הטמפרטורה של האוויר שסביבה. נשבעת שזה קרה באמת.

3. המאמינה הטפלה. המאמינה הטפלה חיה חיים צבעוניים ומלאי הרפתקאות. כמעט כל חפץ, מילה, איבר בגוף או יום בשבוע נושאים עימם משמעויות עמוקות, אפלות, ו… טפלות. אל תנשקי את הרגליים, הוא ילך ממך. אל תעבירי אותה מיד ליד, יהיה לה מזל רע. אל תחמיאי לאצבעותיה, אל תגידי שהיא יפה, אל תספרי שהיא ישנה בלילה, תוסיפי לה אותיות אהו”י לשם (קוראים לה איה. מה יותר מזה?!). תירקי עליה ועל סביבותיה כמה שיותר, אפילו פעם בשעה. שהעריסה לא תפנה למזרח, לא תהיה צפונית מדי ולא דרומית מדי, והכי חשוב שלא תהיה שמאלנית. אם תעשי אחד מאלה, היא אומרת ומבטה מצטעף, את תביאי עליה ועליך את המנחוס. מה זה המנחוס? המנחוס הוא מילה כוללת לכל הדברים שאת לא רוצה שיקרו, והם רבים מספור (אפשר לפנות לסוג הקודם שתיארתי, המלחיצה, שתמנה אותם באזנייך בשמחה). אולם הגרוע מכל שעלול להביא איתו המנחוס הוא דבר שקשה להעלות על דל שפתינו או מקלדתינו, ואפילו להעלות בדעתינו. הגרוע מכל הוא שהתינוקת… לא תישן. ולשם מניעתו של המנחוס החמור הזה, עליך לתלות שום בכל מיני מקומות, לצייר חמסות על כל מיני חפצים, לומר כלמיני מילים, תפילות וברכות בשעות קבועות ביום ועוד משימות רבות וטובות, שהרי רק לגדל את התינוקת לא באמת מצליח למלא את זמנך ואת חייבת, פשוט חייבת, עוד כמה משימות.

4. הידענית. הידענית היא אמא צעירה ועדכנית. קשה מאוד לזהותה מרחוק וזהו אחד מיתרונותיה. היא יודעת כיצד יש להיראות בדיוק כמו שהיא יודעת את שאר הדברים החשובים, לגבי גידול ילדים וגם בכלל. את אמנם לא תזהי אותה, אבל היא מיד תזהה אותך. כי היא יודעת. היא יודעת שאת אמא צעירה והיא יודעת שאת לא יודעת כלום. היא תדע איך לגשת אליך ותדע בדיוק מה לייעץ ובאיזה נושא. היא תיגש ישר לעניין – כי בענייני עובדות וידע עסקינן ולא בהא ודא. היא תמנה באוזנייך את הנתונים העדכניים בנוגע לתחלואת ילדים בשפעת, תזהיר מפני תוצאות המחקרים האחרונים בנוגע לחיסונים, תזכיר לך את החשיבות בפיתוח האינטיליגנציה הרגשית, הרגישות הסנסורית, הסנסורים החיסוניים והחיסון הטבעי שבהנקה. את הרי כבר יודעת, אך בכל זאת. תרכין ראשה ותציץ עליך מעל למשקפי הידענית שלה, ותוודא שהבנת ושאת יודעת.

5. זו שמביאה בהפוכה. זו שמביאה בהפוכה היא אישה מתוחכמת ומניפולטיבית, אומנית המחשבות. היא מסוגלת לשתול במוחך תובנות חשובות מאין כמוהן, שלעולם לא היית מגיעה אליהן לבד. לדוגמה: “צודקת, גם אני לא הייתי גורבת לה גרביים! אז מה אם יש מזגן וקר נורא וכפות הרגליים הקטנות והעדינות שלה קפואות כמו קרח. אז מה. לא תמיד חייבים גרביים”. או למשל: “וואו איזה תיק החתלה גדול ונוח! יש בו גם שמיכה? את מסתובבת עם שמיכה? סתם שואלת מתוך עניין…” והכי חשוב: “לא תמיד אפשר לדעת מתי התינוקת רעבה. גם אם היא דוחפת ידיים לפה, בוכה, מוציאה את הלשון ומחזיקה שלט ענק שכתוב עליו “תאכילי אותי באמאשלך” זה לא תמיד ברור”. חשוב לציין כי המביאה-בהפוכה נוקטת בשיטה מוכחת ביותר בפסיכולוגיה המודרנית, הלא היא: פאסיב-אגרסיב.

6. …וחמותך.

ולסיום, מקרה שקרה באמת. נשבעת.
התינוקת ואני מחכות למעלית בדרך לעניין דחוף בבית המרקחת. כמיטב המסורת, זה בדיוק הרגע בו היא נהייתה רעבה.
זקנה נעמדת לידי: משהו מציק לו.
אני: כן, היא קצת רעבה.
זקנה, במבט מזועזע: אז תאכילי אותה!
אני: לא, אני החלטתי להרעיב אותה.
זקנה מבועתת: ???
אני: כן, אני רוצה שהיא תהיה דוגמנית, ועם הירכיים האלה זה פשוט לא יקרה.
מגיעה המעלית. הזקנה, העגלה ואני נכנסות פנימה. אני מחייכת, הזקנה מחווירה.

עוד מהבלוג של מארי פוסה

נתחיל מההתחלה – גילית שאת בהריון

נתחיל מההתחלה – גילית שאת בהריון. איזו התרגשות! כל מה שהיית צריכה לעשות זו פעולה פשוטה, יומיומית כמעט, שאת עושה בהנאה רבה – להשתין על מקל. את שואלת את עצמך: מאיזו זווית בדיוק אני אכניס את היד? אם אני לא אצליח לכוון? ואיך...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

ואז השלב הדבילי הזה

אח"כ מגיע השלב הדבילי הזה, שאת לא מספרת. את מתהלכת קורנת מאושר (מחוצ'קנת), עם מבט מצועף בעיניים (מעייפות), חוגגת את החיים (אוכלת כמו בהמה) וכל גופך אומר 'נשיות' (משמינה, ובבטן). אבל את כמובן, לא מספרת. למה, אגב? מישהו יודע? אז אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

לידה טבעית

אני חייבת לשים את הדברים על השולחן (או על הדסקטופ). זה ישמע גס, זה ישמע ברברי, זה ישמע כמו כפירה, דברי הבל או גרוע מכל - ישמע כמו טוקבק ממומן בדף הפייסבוק של דני דנון, אבל אני אכתוב זאת. המונח "לידה טבעית" הוא בעיני אוקסימורון....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה