הבלוג של drsurgery

drsurgery

עדכונים:

פוסטים: 1

החל מינואר 2019

מחלות ממאירות ושפירות של המעי ומחלות פי הטבעת מחייבות לעיתים התערבות כירורגית. התערבות מן הסוג הזה מתאפיינת מטבע הדברים בדרישה למיומנות גבוהה וכדאי לדעת מתי יש בה צורך

כירורגיה קולורקטלית היא התמחות שעוסקת בטיפול במחלות במעי הגס. במסגרת תת התמחות כזו ניתן לבצע הליכים כירורגיים מורכבים על מנת להתמודד גם עם מחלות במעי הגס שקשורות לגידולים וגם עם מחלות מעי גס דלקתיות כגון קרוהן ודלקת כיבים. בתוך כך, יש מצבים שבהם גם מחלות ממאירות ושפירות של המעי ומחלות פי הטבעת מחייבות התערבות של רופא עם התמחות רלוונטית.

אלו בין היתר הסיבות השכיחות לשימוש בניתוחים מהסוג של כירורגיה קולורקטלית:

  • בעיות פרוקטולוגיות ומחלות פי הטבעת
  • טחורים, פיסורה וסינוסים פילונידאליים
  • פיסטולות סביב פי הטבעת
  • קושי בשליטה על היציאות

 

למי פונים על מנת לתאם התערבות כירורגית?

אחד הדברים החשובים ביותר בכל הנוגע לתת התמחות של כירורגיה קולורקטלית קשור לפנייה לאנשי המקצוע הנכונים. היות ומדובר בתהליך רפואי מורכב, ארוך ורגיש, חייבים לוודא שמי שלוקח עליו אחריות הוא אכן רופא שעבר תת התמחות בתחום הזה במרכזים המובילים בעולם. בנוסף, יש להבחין בין סוגים שונים של כירורגיה.

הנה למשל כמה מאפיינים בולטים של התחום ומהם ניתן ללמוד מתי יש צורך בהתערבות כירורגית:

א. ניתוחים – ההתערבות הכירורגית החשובה ביותר נעשית במסגרת ניתוחים. יש מאות ניתוחים של המעי הגס ושל פי הטבעת בשיטה הפתוחה או בשיטות אחרות, כמו גם ניתוחים שכוללים כריתה של המעי הגס על רקע מחלות ובהן סרטן, מחלות תורשתיות, מחלות דלקתיות ומחלות סעיפים של המעי הגס.

ב. אשפוז יום – סוג אחר לגמרי של התערבות מתבצע במסגרת אשפוז יום. על אף שהתערבות כזו היא חלק מניתוחים כירורגיים אחרים, הדגש הוא על תהליך ההתאוששות וההחלמה של המטופלים. בנוסף, ניתן לתאם אשפוז באותו יום שבו מבצעים את הניתוח או את ההליך הכירורגי.

ג. בדיקות – יש צורך באיש מקצוע עם התמחות בכירורגיה קולורקטלית גם בשביל לבצע בדיקות. כאן בודקים בעיקר האם מדובר בבדיקות אולטרא סאונד רקטלי, בבדיקות מנומטריות של פי הטבעת או בבדיקות שמשותפות למרפאת פרוקטו אונקולוגיה לאחר ניתוחי המעי הגס או במקרים חדשים שבהם קיימת האפשרות של טיפול קדם-ניתוחי.

התייעצות עם אנשי מקצוע לגבי תיאום הטיפול

כפי שאפשר להבין, הנושא של כירורגיה קולורקטלית מורכב גם בהשוואה לנושאים רפואיים אחרים כי הוא מגלם בתוכו התייחסות לשורה ארוכה של תחומים, בדיקות וניתוחים. אם מוסיפים למשוואה את רגישות היתר בכל הנוגע לטיפול במחלות של המעי הגס או פי הטבעת, מבינים היטב גם עד כמה חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מיומנים.

את אנשי המקצוע רצוי לבחור לפי סוג ההסמכה וההתמחות שלהם. לא לכל הרופאים יש את אותה הסמכה וההבדלים עשויים להיות הרי גורל. במידה ולא בטוחים לגבי התמחות של רופאים מסוימים, ניתן להרחיב את החיפוש ולהתייעץ עם אנשי מקצוע שמקבילים אליו. כך למשל אפשר להתחיל את החיפוש אחר רופא שמתמחה בכירורגיה קולורקטלית בהתייעצות עם רופא משפחה ורק לאחר מכן לפנות לקופות החולים ומוסדות הבריאות.

לסיכום, מחלות של המעי הגס הן לא משהו שכדאי להקל בו ראש ובכל מקרה צריך לבחון לעומק את נסיבות המקרה. את הבחינה לעומק מבצעים בעזרת מומחים עם התמחות ספציפית בתחום של כירורגיה קולורקטלית ובהתאם לבדיקות. בהמשך, ניתן להחליט האם לבצע ניתוחים מסוימים או להסתפק באשפוז יום לצורך מעקב אחר תוצאות או טיפולים ארוכים יותר.

לקריאה נוספת מוזמנים להיכנס לאתר של ד”ר איאן וייט – מומחה לכירורגיה קולורקטלית

עוד מהבלוג של drsurgery

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה