הבלוג של עו"ד אריאל דרור

משפחה, ירושה ומה שביניהם

עדכונים:

פוסטים: 43

החל ממרץ 2012

בוקר טוב

השבוע נחרוג ממנהגינו, ונביא עדכון פסיקה בנושא אימוץ פתוח.

בפסק דין אשר ניתן בבג”צ (כב’ השופטים א’ חיות, ע’ פוגלמן, י’ עמית) במסגרת בע”מ 5807/10 פלונית נ’ היועץ המשפטי לממשלה החליט בג”צ לדחות את ערעור המבקשת, אשר בקשה כי אימוצה של בתה ישונה מאימוץ סגור לאימוץ פתוח.

רקע:

למבקשת בת אשר נלקחה ממנה מיד עם לידתה בשל מחלת נפש בה היא לוקה, המונעת ממנה לטפל בבתה. מאחר ולא נמצאו קרובי משפחה של האם אשר התאימו לטפל בקטינה, היא הועברה תחילה למשפחת קלט, ואח”כ למשפחה אומנת. לאחר ההכרזה על האימוץ, היא הועברה למשפחה מאמצת. האם אינה מערערת על עצם האימוץ, ואולם היא מבקשת כי הוא יהיה פתוח, קרי כי יותר לה לשמור על קשר עם בתה.

טענות האם:

האם מודה כי אין לה מסוגלות הורית נדרשת לטפל בבתה בשל מחלת הנפש, ואולם היא טוענת כי נפלו פגמים בחוו”ד אשר קבעה כי אין להורות על אימוץ פתוח מאחר והאם אינה מתאימה לכך. כן נטען כי הנזק שייגרם כתוצאה מאימוץ סגור יהא גבוה מהנזק הצפוי אם יוחלט על אימוץ פתוח, נוכח הקשר שפיתחה האם עם בתה.

לבסוף נטען כי לא ניתן משקל לכך שהמשפחה המאמצת אינה נמנית עם העדה האתיופית ועל כן קיים חשש לניתוק הקטינה ממורשתה העדתית במקרה של אימוץ סגור.

טענות המשיב:

לא נפלו פגמים בחוו”ד ואף לא הוצגו טעמים המצדיקים אימוץ פתוח. הקטינה שוהה כיום אצל המשפחה המאמצת, ומתפתחת היטב. קיים חשש כי קיום קשר בינה לאמה הביולוגית לא יאפשר לה להקשר אל הוריה המאמצים ולהפנים כי הם למעשה הוריה, ועל כן אין לחשוף אותה למצבים טעונים נוספים הכרוכים באימוץ פתוח.

ביהמ”ש פסק:

השיקול המרכזי בהכרזה על סוג האימוץ הינו טובת הקטין המאומץ, המשתנה בכל מקרה ומקרה. הוכח כי הקטינה נקלטה יפה במשפחה המאמצת, וכי קשר עם האם יחבל בשיקומה הרגשי ובהצלחת הליך האימוץ.

ערעורה של האם נדחה משני טעמים: הן מאחר והיא לא הראתה כל סיבה לסטייה מהמלצות חוו”ד של המומחים, והן מאחר וככלל, אימוץ יהיה סגור ורק במקרים מיוחדים יוחלט על אימוץ פתוח.

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף ויש לבחון כל נסיבות מקרה לגופו. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

חג שמח!

עוד מהבלוג של עו"ד אריאל דרור

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

מזונות ילדים- מה חשוב לדעת? עו"ד אריאל דרור

צהריים טובים הבלוג השבוע יבהיר את סוגית מזונות הילדים, נושא אקוטי בכל הליך גירושין על מי מוטלת חובת המזונות? עם פרידת בני הזוג, על האב לשלם מזונות לילדיו על מנת לממן את צרכיהם השונים, ולשמור על רמת החיים לה הורגלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years

הסכם הורות משותפת- כל מה שחשוב לדעת

הסכם הורות משותפת/עו"ד אריאל דרור, משרד עו"ד דרור כללי: בשנים האחרונות רווחו עשיית הסכמים מסוג זה, אשר עוסקים בסידור מערכת היחסים בין אנשים אשר מעוניינים להביא יחדיו ילד לעולם, כאשר בד"כ אין מדובר בבני זוג, ואף...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה