הבלוג של עו"ד אריאל דרור

משפחה, ירושה ומה שביניהם

עדכונים:

פוסטים: 43

החל ממרץ 2012

מאמר משפטי אודות עריכת הסכם הורות משותפת, ומה יש לכלול בו

23/04/2012

הסכם הורות משותפת/עו”ד אריאל דרור, משרד עו”ד דרור

כללי:

בשנים האחרונות רווחו עשיית הסכמים מסוג זה, אשר עוסקים בסידור מערכת היחסים בין אנשים אשר מעוניינים להביא יחדיו ילד לעולם, כאשר בד”כ אין מדובר בבני זוג, ואף נלקחת בחשבון העובדה כי יתכן ובעתיד ימצא כל אחד מהם עם בת /בן זוג אחרים.

הסכם הורות משותפת מסדיר למעשה את כל הסוגיות הקשורות לילד העתיד להיוולד, החל ממימון בדיקות ההיריון וכלה במשמורת, מזונות וכיוצב’.

מה יש לכלול בהסכם?

מאחר ומדובר בהסכם אשר אמור להיות תקף לפרק זמן ארוך ( עד הגיע הילד שטרם נולד לבגרות), הרי שישנה חשיבות מיוחדת בהתייחסות לכל הסוגיות הרלוונטיות, וכן בניסיון “לצפות פני עתיד”, היינו לנסות ולצפות בעיות העלולות להתעורר במהלך השנים.

במבוא להסכם, במידה ואין מדובר בצדדים המנהלים מערכת יחסים זוגית, יש להבהיר כי הצדדים אינם במערכת יחסים חרף רצונם להביא ילד לעולם, כי כל צד רשאי לפתח מערכת יחסים, וכי הינם מעוננים להסדיר את התנאים להורותם המשותפת.

ביחס לרכיבים הבסיסיים שעל כל הסכם לכלול כלולים סוגית מימון בדיקות ההיריון, מה קורה באם ההיריון אינו תקין, עריכת ברית, גובה מזונות הקטין, משמורת- היינו אצל מי מההורים הוא יגדל, סדרי ראיה להורה אשר לא יקבל משמורת, קביעת שם משפחתו של הילד, ורכוש.

כמו כן, יש לכלול בהסכם רכיבים נוספים שלא בהכרח יהיה בהם שימוש, אולם הם נועדו להגן על הילד בעתיד, כגון זהות המשמורן במידה וההורה המשמורן ילך לעולמו, האם מותר למי מהצדדים לעבור דירה ואם כן- לאיזה מרחק?, מה קורה אם מי מהצדדים מתחתן, מה יהיה סכום המזונות במקרה של פטירה, האם הילד יהיה זכאי לחלק מהעיזבון, מה קורה במצב בו מופר ההסכם, או שלא ניתן לעמוד בו עוד, וכיוצב’.

מהו תוקפו של ההסכם?

ע”פ דיני החוזים, להסכם יש תוקף מחייב עם חתימת הצדדים עליו מרצונם החופשי.

אולם  על מנת ליתן להסכם תוקף של פסק דין, ניתן לפנות לביהמ”ש בענייני משפחה בבקשה לאישור ההסכם גם ללא שמתנהלת תביעה בין הצדדים.

משרד עוה”ד דרור הינו משרד בוטיק לדיני משפחה, הפועל מזה למעלה מעשור.  עורכי הדין במשרד עוסקים בתיקי משפחה המשלבים תחומים מגוונים לרבות הסכמי ממון, מזונות,פירוק שיתוף, ידועים בציבור,אבהות, חטיפות ילדים, וצוואות וירושות.

עוד מהבלוג של עו"ד אריאל דרור

יורש אחר יורש/עו"ד אריאל דרור

צהריים טובים הבלוג השבוע יעסוק בנושא יורש אחר יורש, בהקשר לעריכת צוואה על פי חוק הירושה, מצווה אשר עורך צוואה יכול להחליט כי ברצונו לקבוע מדרג של יורש, אשר ירש, לאחר זכיתו של יורש קודם, את מה שנותר מחלקו של אותו יורש. א....

תגובות

פורסם לפני 6 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

מזונות מן העיזבון/עו"ד אריאל דרור

בוקר טוב המאמר השבוע יעסוק בסוגית קבלת מזונות מעזבון. במקרה בו נפטר אדם אשר הייתה לו חובת מזונות כלפי ילדיו, אשתו, או הוריו,  הם זכאים לקבל מזונות אשר ישולמו להם מכספי העיזבון שהותיר אחריו המנוח. תשלום זה מגיע להם בין...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה