הבלוג של עו"ד אריאל דרור

משפחה, ירושה ומה שביניהם

עדכונים:

פוסטים: 43

החל ממרץ 2012

המאמר מבהיר מתי ניתן לעשות צוואת הדדיות ומהן ההגבלות

03/03/2013

צהריים טובים.

הבלוג השבוע יעסוק בנושא צוואות הדדיות

צוואות הדדיות הינן צוואות שנעשות בין בני זוג, והם מסתמכות על רצונם המשותף.

בני הזוג, בעודם בחיים, מסכימים כי מי שיוותר בחיים יירש את רכושו של השני. הם גם יכולים להסכים כי לאחר מות בן הזוג השני, הרכוש יעבור לצד שלישי, כגון ילדיהם.

א.    כיצד נערכות צוואות הדדיות?

ניתן לערוך צוואות הדדיות במסמך אחד, הנערך ע”י שני בני הזוג. ניתן גם לערוך שתי צוואות, שלמעשה יהיו חופפות, ואולם יש לערכן ולחתום עליהן באותה עת, על מנת שלא יהיו פערי זמנים בין המסמכים.

ב.     מה ניתן לקבוע בצוואות אלו?

בניגוד לצוואה רגילה, בה המוריש חופשי להוריש את עזבונו ע”פ רצונו החופשי, בצוואות הדדיות יש למעשה הסתמכות של צד אחד על צוואתו של הצד השני, מתוך רצון משותף לכך.

בני זוג קובעים בצוואות ההדדיות כי במות אחד מהם, ירש בן הזוג הנותר בחיים את חלקו של הנפטר.

הם גם רשאים לקבוע כי לאחר מות שניהם, יירש צד שלישי את עזבונם.

ג.     כיצד ניתן לבטל צוואה הדדית?

בעוד צוואה רגילה ניתנת לביטול בקלות יחסית, ניתן לבטל צוואה הדדית אם שני בני הזוג עוד בחיים, ואם בן הזוג המעוניין בביטול הודיע על כך בכתב לבן זוגו השני.

לאחר שנמסרה הודעת הביטול, שתי הצוואות מתבטלות, אף אם בן הזוג השני לא מעונין בביטול, כי למעשה הן תלויות וכרוכות האחת בשניה.

לאחר הביטול, בני הזוג יכולים לערוך צוואות חדשות ולחלק את עזבונם ע”פ רצונם, ואינם חייבים להורישו האחד לשני.

אם אחד מבני הזוג נפטר, ובן הזוג הנותר בחיים רוצה לבטל את צוואתו, ניתן לעשות כך רק בתנאים מחמירים יותר, ויש לבדוק האם העיזבון כבר חולק.

בהנחה והעיזבון טרם חולק, על בן הזוג שנותר בחיים להסתלק מכל הזכויות שנתנו לו במסגרת צוואת בן הזוג שנפטר. רק לאחר הויתור יוכל הוא לבטל את צוואתו.

יובהר כי לא ניתן לקבוע בצוואות הדדיות כי לא ניתן יהיה לבטלם. אם קיים בהם סעיף שכזה-הוא בטל.

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף ויש לבחון כל נסיבות מקרה לגופו. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

עוד מהבלוג של עו"ד אריאל דרור

מזונות ילדים- מה חשוב לדעת? עו"ד אריאל דרור

צהריים טובים הבלוג השבוע יבהיר את סוגית מזונות הילדים, נושא אקוטי בכל הליך גירושין על מי מוטלת חובת המזונות? עם פרידת בני הזוג, על האב לשלם מזונות לילדיו על מנת לממן את צרכיהם השונים, ולשמור על רמת החיים לה הורגלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

מזונות מן העיזבון/עו"ד אריאל דרור

בוקר טוב המאמר השבוע יעסוק בסוגית קבלת מזונות מעזבון. במקרה בו נפטר אדם אשר הייתה לו חובת מזונות כלפי ילדיו, אשתו, או הוריו,  הם זכאים לקבל מזונות אשר ישולמו להם מכספי העיזבון שהותיר אחריו המנוח. תשלום זה מגיע להם בין...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה