הבלוג של עו"ד אריאל דרור

משפחה, ירושה ומה שביניהם

עדכונים:

פוסטים: 43

החל ממרץ 2012

הבלוג השבוע יבהיר את סוגית מזונות הילדים, נושא אקוטי בכל הליך גירושין

04/02/2013

צהריים טובים

הבלוג השבוע יבהיר את סוגית מזונות הילדים, נושא אקוטי בכל הליך גירושין

על מי מוטלת חובת המזונות?

עם פרידת בני הזוג, על האב לשלם מזונות לילדיו על מנת לממן את צרכיהם השונים, ולשמור על רמת החיים לה הורגלו הילדים טרם הפרידה. כאשר הצדדים אינם מצליחים להגיע להסכמות בנושא זה, דבר שבד”כ קורה לאור המשבר ביחסים- יש לפנות לביהמ”ש בתביעת מזונות, על מנת שביהמ”ש יקבע מהו סכום המזונות החודשי אותו אמור לשלם האב עבור מזונות ילדיו, לידי האם.

לעיתים, גם כאשר הצדדים חיים עדיין תחת קורת גג אחת- אולם הבעל הפסיק להעביר את משכרותו לחשבון המשותף, או מאיים כי יעשה זאת- עשוי ביהמ”ש לפסוק מזונות, מאחר וקיים חשש כי צרכי הקטינים ו/או האישה אינם מסופקים.

מהי הפרוצדורה בבית המשפט?

מבחינת פרוצדורה, הרי שלאחר שמוגשת תביעת מזונות ילדים, ולעיתים עוד טרם הדיון הראשון בתיק, ביהמ”ש יקבע סכום מזונות אשר נקרא “מזונות זמניים”, אותו ישלם האב עד מתן החלטה אחרת בתביעה.

יתכן כי בהמשך ההליך, לפי ראיות שיביאו הצדדים, יחליט ביהמ”ש להעלות או להוריד את גובה המזונות, ועל כן הם נקראים זמניים.

כיצד קובע בית המשפט את סכום המזונות?

ע”פ הנהוג בפסיקה, צרכים מינימליים של קטין אחד עומדים על סך של 1,250 ש”ח, ובנוסף על האב להשתתף במחצית הוצאות חינוך והוצאות בריאות חריגות, וכן ב20%-30% מהוצאות מדור   ( משכנתא או שכירות) ואחזקת מדור ( ארנונה, מים, חשמל, טלפון וכיוצב’).

מעבר לחבילה הבסיסית, הרי שלילד עשויים להיות צרכים נוספים, שמידת השתכרות ההורים עשויה להשפיע על מי יהיה מוטל לשאת במימון צרכים אלו.

לרוב, כאשר רמות ההכנסה של ההורים דומות- נטית ביהמ”ש היא לקבוע כי הם ישאו בכך באופן שווה.

האם ניתן לשנות את גובה המזונות?

חשוב לציין כי במקרים המתאימים, לאחר שניתן פס”ד למזונות, ניתן להגיש תביעה להגדלה או להפחתה של סכום המזונות, אם קיים שינוי נסיבות מהותי.

לדוגמה, במקרה בו האב פוטר מעבודתו ו/או נקלע לחובות ו/או הקים משפחה חדשה, או מנגד- כאשר לקטינים הוצאות מוגברות, כגון בשל בעיה בריאותית שלא היתה קיימת קודם- ניתן לפנות לביהמ”ש בעניין.

יצוין כי ככלל, שינוי גובה המזונות אינו דבר של מה בכך, ותביעה זו אינה פשוטה להוכחה, במיוחד כאשר הצדדים הסכימו לסכום שנפסק.

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

עוד מהבלוג של עו"ד אריאל דרור

יורש אחר יורש/עו"ד אריאל דרור

צהריים טובים הבלוג השבוע יעסוק בנושא יורש אחר יורש, בהקשר לעריכת צוואה על פי חוק הירושה, מצווה אשר עורך צוואה יכול להחליט כי ברצונו לקבוע מדרג של יורש, אשר ירש, לאחר זכיתו של יורש קודם, את מה שנותר מחלקו של אותו יורש. א....

תגובות

פורסם לפני 6 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

מזונות מן העיזבון/עו"ד אריאל דרור

בוקר טוב המאמר השבוע יעסוק בסוגית קבלת מזונות מעזבון. במקרה בו נפטר אדם אשר הייתה לו חובת מזונות כלפי ילדיו, אשתו, או הוריו,  הם זכאים לקבל מזונות אשר ישולמו להם מכספי העיזבון שהותיר אחריו המנוח. תשלום זה מגיע להם בין...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה