הבלוג של עו"ד אריאל דרור

משפחה, ירושה ומה שביניהם

עדכונים:

פוסטים: 43

החל ממרץ 2012

מדובר בסקירת פסיקה לגבי ביטול אימוץ

21/04/2013

צהריים טובים

הבלוג השבוע יסקור פס”ד שניתן ע”י ביהמ”ש העליון  בו הוחלט לבטל את ההכרזה על הקטינה כברת אימוץ מאחר והתנאים הקבועים בחוק לצורך הכרזה זו אינם מתקיימים כיום

רקע:

ביהמ”ש לענייני משפחה ולאחריו ביהמ”ש המחוזי הכריזו על הקטינה, ילידת 20004, כברת אימוץ בשל חוסר מסוגלות הורית של האם, הצורכת סמים. הקטינה הוצאה ממשמורת אמה, ולאם הותרו 2 מפגשים בלבד בשנה עם בתה, תחת פיקוח. האם הגישה רשות ערעור על החלטה זו, בבקשה לבטל את ההכרזה ולהשיב לה את בתה, ולחילופין, להרחיב את המפגשים.

טענות האם:

מאז ההכרזה בענין האימוץ היא בצעה שינויים רבים בחייה וכיום היא מסוגלת לדאוג לבתה. צורף דו”ח עדכני מטעם מכון שלם בו הודגש כי לקטינה ואימה קשר אדוק, חם ואוהב. כן נטען כי בתקופה שחלפה מאז ההכרזה, עשתה האם מאמצים כבירים על מנת לדאוג לה ולקטינה לחיים נורמטיביים, החלה לעבוד במקום עבודה קבוע, היא נקייה מסם, מטופלת על ידי גורמי מקצוע, שיקמה את יחסיה עם משפחתה וכן שכרה דירה בקרבת גן הילדים של הקטינה וביתו של אבי המבקשת, אשר הציע עזרתו.

טענות המשיב:

לא נפל כל פגם בפסק הדין של ביהמ”ש המחוזי ולכן אין לבטלו, שכן חוות דעת שונות בתיק הבהירו כי לאם אין מסוגלות הורית מספקת על מנת לטפל בבתה.

ניסיון העבר מלמד שחרף השקעה מאסיבית טיפולית ושיקומית לא חל שינוי של ממש במצבה ותפקודה של המבקשת במשך 5 השנים האחרונות. האם מיצתה את ההזדמנויות שניתנו לה, ואין לסכן את הקטינה, שכבר עברה טלטלות רבות, בניסיון נוסף.
אולם, בשל דו”ח מכון שלם, היועמ”ש מסכים לקיומם של 4 מפגשים בשנה, ולא 2, בין האם לבת.

ביהמ”ש פסק:

על מנת להכריז על ילד כבר אימוץ יש לעמוד בתנאי החוק הקובעים כי יש להוכיח הן היעדר מסוגלות הורית לדאוג לצורכי הילד, והן היעדר סיכוי לשינוי בעתיד הנראה לעין וזאת גם אם תינתן עזרה כלכלית וטיפולית.

ביהמ”ש קבע כי בסוגיה זו קיימים 3 קריטריונים: אי התערבות המדינה בקשר בין הורים לילדיהם, הזכות להורות, וטובת הילד. בשקלול כל המרכיבים נקבע כי לאור השיפור הדרמטי בהתנהגות האם- לא מתקיימות עילות האימוץ ועל כן ההכרזה התבטלה. כן נקבע כי על רשויות הסעד לעזור לאם בהמשך שיקומה.

עוד מהבלוג של עו"ד אריאל דרור

מזונות ילדים- מה חשוב לדעת? עו"ד אריאל דרור

צהריים טובים הבלוג השבוע יבהיר את סוגית מזונות הילדים, נושא אקוטי בכל הליך גירושין על מי מוטלת חובת המזונות? עם פרידת בני הזוג, על האב לשלם מזונות לילדיו על מנת לממן את צרכיהם השונים, ולשמור על רמת החיים לה הורגלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

צוואות הדדיות מהן? עו"ד אריאל דרור

צהריים טובים. הבלוג השבוע יעסוק בנושא צוואות הדדיות צוואות הדדיות הינן צוואות שנעשות בין בני זוג, והם מסתמכות על רצונם המשותף. בני הזוג, בעודם בחיים, מסכימים כי מי שיוותר בחיים יירש את רכושו של השני. הם גם יכולים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה