הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

מדעי החיים הבריאים

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית.... +עוד

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית. אני מרצה על בריאות ממגוון היבטים מדעיים, לשם פיתוח מודעות להתנהלות בריאה המשלבת תזונה, מדעי המוח, מדעי הרפואה, מדעי ההתנהגות ובודהיזם. מנהלת מחקרים קלינים ברפואה משלימה ועושה דיקור סיני כשצריך. לצד הידע הרב והמגוון, יש לי יכולת ונסיון רב בהנגשת שפה מדעית גבוהה בקיצור מדעי החיים הבריאים.

עדכונים:

פוסטים: 80

החל מדצמבר 2014

השבוע ביקרנו, בתערוכה זו, במתחם ביאליק לכל המשפחה בבית העיר. לציון 110 שנים לעיר ו-80 שנים להקמתו של גן החיות ההיסטורי בתל אביב, שהיה גן החיות הראשון בישראל.

כשאיילת ביתן שלונסקי, אוצרת המוזיאון, בתערוכת ”Zoo Tel-Aviv ” , סיפרה לי שבתוך 10 דקות נגמרו הכרטיסים לתערוכה בפוסט בדיגיטל, היא צחקה שהיא עלתה על משהו.

אני מיד הבנתי, היא פרטה על רגשות הנוסטלגיה של התל אביבים, זאת כי ממש לא מזמן כתבתי על הצד המדעי בגעגוע ונוסטלגיה במדור יחסים בYent .

מתחם ביאליק

מחקר משנת 2016 שבו חוקרים ערכו סריקות מוח לאנשים שחשו נוסטלגיה, וגילו שקיים קשר ישיר בין זיכרונות נוסטלגיים למשמעות רגשית ואישית, כלומר לגעגוע. “כאשר תחושת הנוסטלגיה עלתה אצל הנחקרים, מוחם של האנשים הנסרקים הראה פעילות בזיכרון ובחלקים המתגמלים אותנו – המוליך העצבי דופמין הופרש במידה רבה ונרשמה במוח תגובה חיובית.

לא רק דופמין, אלא נראה שאוקסיטוצין הוא אחד מהמוליכים העצביים בעלי השפעה בהתנהגות החברתית בין בעלי חיים שונים, כמו גם בקשר אדם-כלב. מחקר שנערך ב 2003 הראה שרמת האוקסיטוצין בדמם של כלבים ובעליהם עלתה לאחר ליטוף מלא חיבה של כלב על ידי בעליו.

תחברו בעלי חיים ונוסטלגיה ותקבלו קוקטייל הורמונים המציפים את המוח , זה מה שחוויתי בעת הביקור בתערוכת החיות ולא רק אני, הילדים שלי היו במצב רוח מטורף וציחקקו ללא הרף. בפעם הראשונה הם במוזאון שמבקש מהם לגעת ולהתחבר למייצגים והנה הם מתמסרים בקלות. להפתעתי הם לא הרבו לשחק עם האפליקציית המשחק של התערוכה ״לנסייה״, אלא נהנו מהתערוכה, נקשרו לחיות במייצגים, התלהבו מהציורים ואפילו הקשיבו רב קשב לסירטונים המפוזרים בתערוכה.

עופרי והתנין

בינהם חלק קטן מהסרט ״אין אריות בתל אביב״ , בו מסופר על מרדכי שורנשטיין שבשנת 1935 הגיע לתל אביב , כדי להקים גן חיות. זהו סרט (באדיבות כאן 11) על רגע מכונן בהתפתחותה של העיר, דרך סיפורו של דר’ דוליטל הארצישראלי שהגשים את חלומו, וגורש מהמקום שהקים במו ידיו.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

תקוה וינשטוק בת 93 היתה בצעירותה בעלת טור קבוע שלה בעיתון “משמר לילדים” – “ידידינו בגן החיות”. זה גם שם סיפרה שהקדישה לנו, תוך כדי שהיא מספרת בעיניים בורקות, בתשוקה שלא נגמרת.

100⁩

 

התמונה הזו הזכירה לי משפט מתוך הספר השחף של ריצארד באך- ״אל תאמין למראית עיניך כל שהן מראות לך – הוא גבול בלבד. התבונן בכוח הבנתך, גלה את הדברים הידועים לך מכבר ותמצא את הדרך לפרוש כנפיים לעוף מעל שלולית בינונית ולזכור – השחף המגביה עוף הוא השחף המרחיק ראות…״

תאיר והשחף

הילדים היו חייבים לסיים בשירת משוררים ״אוי תל אביב כמה הכול יפה לך״ בהוקרה לקליפ של סטטיק ובן אל תבורי.

מומלץ בחום

ד״ר ליאת אדרי phd

www.drliatedry.co.il 

 קרדיט לתמונות: אנוכי וapple

עוד מהבלוג של ד״ר ליאת אדרי

תצוגה מקדימה

פלא, החיים האלה הם פלא!

השבוע ראיתי את הסרט בהקרנת בכורה וזאת לאחר שבכורתי בת ה11 התלהבה מהספר וביקשה לקרוא את ההמשך- תופעה נדירה בביתנו. בדרך כלל אני מעדיפה לקרוא ולא לראות סרט אך, מבלי לדעת על תוכנו של הסרט הלכנו לצפות בו. ...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

תוכנית חיסכון בריאותית לכל ילד

בימים אלו שכולם עסוקים בתוכנית חיסכון לכל ילד, אני רוצה להעלות את הנקודה מבחינה בריאותית. אחד הויכוחים עתיקי יומין המפורסמים ביותר הוא מה משפיע יותר גנטיקה או סביבה ? כמדענית אני מאמינה  שהמחקר המדעי הוא הבסיס לרפואה...

תצוגה מקדימה

רק לא אופטלגין בבקשה!

הדוד הפרטי שלי חולה, אקרא לו דודי שמחה. הסופר ע. הלל יצר דמות מופלאה שכזו ותיאר אותו כ"מין דוד שמח שאינו משתבץ בחיים הרגילים, אבל הוא שנותן להם טעם", כך אני מרגישה מול דוד שלי. דודי שמחה אובחן שבוע שעבר כחולה בסרטן ריאות,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה