הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

מדעי החיים הבריאים

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית.... +עוד

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית. אני מרצה על בריאות ממגוון היבטים מדעיים, לשם פיתוח מודעות להתנהלות בריאה המשלבת תזונה, מדעי המוח, מדעי הרפואה, מדעי ההתנהגות ובודהיזם. מנהלת מחקרים קלינים ברפואה משלימה ועושה דיקור סיני כשצריך. לצד הידע הרב והמגוון, יש לי יכולת ונסיון רב בהנגשת שפה מדעית גבוהה בקיצור מדעי החיים הבריאים.

עדכונים:

פוסטים: 79

החל מדצמבר 2014

אובדנות פוצעת ללא היכר, אני יודעת אבא שלי התאבד לפני 25 שנים.

17/12/2018

אני כבר שבוע סהרורית, התאבדותו של יגאל בשן העלתה פצעים ישנים שאינם הגלידו וככל הנראה לא יגלידו לעולם. הראיון עם ביתו מיקה בשן החזיר אותי 25 שנים אחורה,  הייתי בת עשרים ושבתי מעבודת המלצרות שעבדתי בה כשכל מאוויי היו לחסוך שקל לשקל ללימודים באוניברסיטת בן גוריון. שמעתי את הטלפון מצלצל בעודי בדלת, ידי רועדת עם המפתח, בראש עוברות לי מחשבות מפחידות, למה ההורים שלי  לא עונים לטלפון, מי זה יכול להיות בשעה כזו. נכנסתי בריצה לחדר וצליל הטלפון הופך לצורמני מרגע לרגע. הרמתי את השפופרת. אימא שלי הייתה על הקו. “אבא שלך מת”, אמרה לי, “הוא התאבד”.

IMG_1115

נפלתי על המיטה כואבת, המומה, וחיי לעולם לא שבו למסלולם. רק לפני כמה שנים נודע לי במקרה ששבועיים לפני המקרה – שפער בור מתחת לרגליי וגרם לרעידת אדמה שאת הדהודה אני מרגישה גם כעבור כל השנים הללו – התחיל אבי ליטול תרופה נוגדת דיכאון. בקיץ 1994 הגיע אבי לפסיכיאטר ושטח בפניו את מצוקותיו הנפשיות והגופניות. אני לא יודעת מה התרחש בדיוק בשיחה הזו עם הפסיכיאטר באותו הזמן. לא הייתי מודעת לה בכלל. אימי חשפה זאת בפניי לאחר ששמעה אותי מרצה על תרופות שמגיבות עם תרופות. האם ייתכן שבהשפעת תרופה נוגדת דיכאון הוא סבל מהתגברות מחשבות אובדניות או שמא מהרגע שהתרופה החלה להשפיע היה לו כוח לבצע את המחשבות שעלו בו כשהיה בדיכאון?

כעשר שנים לאחר מקרה זה, בחודש אוקטובר 2004, לאחר היסוסים רבים ולחץ גובר מהורים ומהקונגרס האמריקני, הוציא ה-FDA אזהרה בקופסה שחורה: מדבקה כמו שנמצאת על קופסאות סיגריות ומזהירה מפני נזקי העישון. המדבקה החדשה נועדה לרופאים ולרוקחים, ובה צוינו הסיכון למחשבות אובדניות, עוינות והסתה הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים, וזאת בליווי ניתוחים סטטיסטיים במיוחד על אודות ניסויים קליניים שנבדקה בהם ההשפעה של נטילת נוגדי דיכאון בשבועות הראשונים. נכון לרגע כתיבת שורות אלו, למיטב ידיעתי ממטופלים רבים שפגשתי ומעשרות אנשים ששאלתי בהרצאותיי, רופאים ורוקחים בישראל אינם מוסרים מידע זה, אם כי הוא רשום בעלון לצרכן לפי תקנות הרוקחים, אומנם לא בקופסה שחורה אך באזהרות. לצערי אנשים רבים לא קוראים את עלון הצרכן לפני שימוש בתרופות, משום שהם סומכים על הרופאים בעיניים עצומות, ורבים חוששים לקרוא עלון זה שמא קריאת תופעות הלוואי תהיי נבואה שמגשימה את עצמה. מהמקרה הפרטי של המשפחה שלי אני מבינה שלא תמיד אנשים מיידעים את בני המשפחה, אפילו את הקרובים אליהם ביותר, שהם ביקרו אצל פסיכיאטר או שהם נוטלים תרופה נגד דיכאון. כך נותר החולה מבודד וחשוף לגרוע מכול לאחר שהרופא שפנה אליו כדי למצוא מזור למחלתו סיפק לו תרופה שחוללה בדיוק את ההפך.

אזהרות: 
סיכון אובדני הקשור בהפרעות פסיכיאטריות מחשבות אובדניות שכיחות בהפרעות פסיכיאטריות, במיוחד במטופלים הסובלים מדיכאון לעתים קרובות הן נמשכות עד שההשפעה נוגדת הדיכאון של התרופה מורגשת. מומלץ כי המטופלים ובני משפחותיהם יעקבו אחר שינויים התנהגותיים כגון: הגברת הדיכאון, מחשבות אובדניות, תוקפנות וכדומה. במידה וחלו שינויים כאלה יש לפנות מיידית לרופא. שתף את משפחתך והמטפלים שלך בהרגשתך זו ופנה לרופא שלך במקרים שהסימנים מחמירים.

(מתוך עלון לצרכן של תרופת הציפרלקס לפי תקנות הרוקחים – לונדבק ישראל בע”מ.)

נוסף על כך, אם נוטלים תרופות ממשפחת נוגדי הדיכאון (SSRI) לאורך זמן, מרוקנים את אחד המינרלים החשובים בגוף, היוד. מינרל זה חשוב לתפקוד של בלוטת התריס – בלוטת המגן כשמה כן היא. לבלוטה זו יש לה תפקידים רבים שמטרתם לאפשר פעילות תקינה של מערכות רבות בגוף האדם. בין השאר היא אחראית לחילוף חומרים תקין. ההורמונים של בלוטה זו מכילים יוד, אשר נצרך מן המזון. בשנים האחרונות ככל שהתרחקנו מהתזונה הים תיכונית, המכילה דגים ומלח ים, נוצר מחסור ביוד ובעקבותיו יורדת הרמה של הורמוני בלוטת התריס בדם. אחד התסמינים לתת-פעילות של בלוטת התריס הוא דיכאון.

scientist doctor hand holds virtual molecular structure in the lab

במקביל לרפואה מותאמת אישית בשנים האחרונות מתפתח בתאוצה ענף מדעי הנקרא פרמקוגנטיקה, שהוא בעצם צירוף של פרמקולגיה (תורת התרופות) עם גנטיקה (תורת הגנים). משמעות הפרמקוגנטיקה היא חקר השונות הגנטית ביחס לתגובה לתרופות. זהו בעצם כלי אבחון. כאשר מצליחים להבין את המרכיבים הגנטיים של החולה, אפשר לחזות עד כמה תרופה מסוימת תשפיע עליו. אחד המדדים החשובים בפרמקולוגיה הוא קצב פירוק התרופות. קצב זה שונה מאדם לאדם מסיבות שונות. כך למשל אם קצב הפירוק של התרופות מהיר מדיי, עלולות להופיע תופעות לוואי מסכנות חיים. נוסף על כך, יש אנזימים המשפיעים על התגובה של האדם לתרופות.

הפרמקוגנטיקה מתעדכנת באופן קבוע עם הופעתם של מחקרים מדעיים חדשים או בזיהוי תגובתם של מטופלים לתרופות מסוימות. ממחקרים בתחום הנדון עולה כי גורמים גנטיים יכולים להשפיע על תגובת המטופל לתרופה עד לשיעור של 85%. לכן אם מוצו התהליכים שציינתי עד כה לטיפול בדיכאון קל עד בינוני או שחלה החמרה בדיכאון, אני ממליצה לעבור בבדיקה פרמקוגנטית כדרך להתאמה אישית גם של הטיפול הפסיכיאטרי. כיום יש בדיקת רוק פשוטה המאפשרת זיהוי של יותר מחמישים תרופות מתוך רשימת התרופות הנירו פסיכיאטריות ובדיקת התאמה ביניהן לבין שונויות גנטיות שיכולות להיות לאדם. על כן אפשר להתאים את התרופה לטיפול בדיכאון לפי הגנטיקה.

ד״ר ליאת אדרי phd

www.drliatedry.co.il

עוד מהבלוג של ד״ר ליאת אדרי

תצוגה מקדימה

פלא, החיים האלה הם פלא!

השבוע ראיתי את הסרט בהקרנת בכורה וזאת לאחר שבכורתי בת ה11 התלהבה מהספר וביקשה לקרוא את ההמשך- תופעה נדירה בביתנו. בדרך כלל אני מעדיפה לקרוא ולא לראות סרט אך, מבלי לדעת על תוכנו של הסרט הלכנו לצפות בו. ...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

תוכנית חיסכון בריאותית לכל ילד

בימים אלו שכולם עסוקים בתוכנית חיסכון לכל ילד, אני רוצה להעלות את הנקודה מבחינה בריאותית. אחד הויכוחים עתיקי יומין המפורסמים ביותר הוא מה משפיע יותר גנטיקה או סביבה ? כמדענית אני מאמינה  שהמחקר המדעי הוא הבסיס לרפואה...

תצוגה מקדימה

רק לא אופטלגין בבקשה!

הדוד הפרטי שלי חולה, אקרא לו דודי שמחה. הסופר ע. הלל יצר דמות מופלאה שכזו ותיאר אותו כ"מין דוד שמח שאינו משתבץ בחיים הרגילים, אבל הוא שנותן להם טעם", כך אני מרגישה מול דוד שלי. דודי שמחה אובחן שבוע שעבר כחולה בסרטן ריאות,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה