הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

מדעי החיים הבריאים

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית.... +עוד

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית. אני מרצה על בריאות ממגוון היבטים מדעיים, לשם פיתוח מודעות להתנהלות בריאה המשלבת תזונה, מדעי המוח, מדעי הרפואה, מדעי ההתנהגות ובודהיזם. מנהלת מחקרים קלינים ברפואה משלימה ועושה דיקור סיני כשצריך. לצד הידע הרב והמגוון, יש לי יכולת ונסיון רב בהנגשת שפה מדעית גבוהה בקיצור מדעי החיים הבריאים.

עדכונים:

פוסטים: 75

החל מדצמבר 2014

הכותרת המזעזעת “בבתי החולים בישראל מתרחש פיגוע המוני מדי יום” תפסה אותי בדיוק במהלך כנס על בריאות דיגטלית.

25/04/2018

הכותרת המזעזעת “בבתי החולים בישראל מתרחש פיגוע המוני מדי יום” תפסה אותי בדיוק במהלך כנס על בריאות דיגטלית.

לצערי, זו אכן המציאות היומיומית בישראל, אנשים מתים בכל יום בבתי חולים ישראליים, בגלל טעויות רפואיות ונזקי המערכת - יותר ממלחמות, טרור ותאונות דרכים גם יחד. השאלה הנשאלת היא, איך זה ייתכן שהדבר קורה בישראל. מדינה קטנה ההנחשבת למעצמה בתחום המחקר והרפואה והיא מהמתקדמות בעולם. לד”ר אביבה אלעד כותבת הכתבה ומובילת המסע החברתי להבראת הרפואה.  זוהי תנועה חברתית ייחודית, שקמה ביוזמת קבוצת אזרחים אכפתיים ובתוכם גם מנכ”לי משרד הבריאות לשעבר, מנהלי בתי חולים ומחלקות, אנשי אקדמיה וכמובן רופאים ואחיות. כולם חברו יחד כדי להבריא את המערכת. המשימה העומדת בפני התנועה: ״לקדם את בטיחות המטופלים תוך שמירה על שלום הצוותים הרפואיים וחיזוק רפואת הקהילה״.  אני מצטרפת מקווה שגם אתם.

אישפוז

בכל שבוע אני נתקלת בסיפורים של מקרים הנופלים בין הכיסאות, רק בשבוע שעבר, פגשתי אישה בת 65 ששבועיים לאחר ביופסיה התקשרה לברר את התוצאות ננזפה על ידי האחות בנימה אם יהיה משהו נתקשר, את אל תתקשרי אלינו! וכך לאחר תשעה חודשים הגיעה לרופאת המשפחה, עם אותם סימפטומים והרופאה שאלה אותה מה קורה עם הטיפול שכן יש לה סרטן דרגה 4 עם גרורות בבלוטת התריס, אך אף אחד לא התקשר… עצוב.

מקרה נוסף של חולת סרטן שליוויתי אותה בטיפולי הכימותרפיה , שמתי לב שהאחות חישבה את התרופה לפי משקלה כשהיא נכנסה לטיפול ( התרופות מחושבות לפי משקל גוף גר׳/קילו) אבל המטופלת ירדה כ 10 קילו ממשקלה וטעות כזו יכלה להרוג אותה. הפנתי את תשומת ליבה של האחות שהייתה מסורה אך בת אנוש.

ויש עוד הרבה  סיפורים דומים ואני יודעת שהמקצוע החדש שהמצאתי: ליווי מדעי הוא מדוייק.

כל זה מוביל אותי לפגישה מרגשת שקרתה לי בכנס cdiconference. פגשתי מכר ותיק מהתקופה בה עבדתי בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב,  ד”ר גידי שטיין, מומחה ברפואה פנימית, רופא בכיר במרכז רפואי רבין. בין כל תאריו גידי , הוא מנכ”ל ומייסד חברת MedAware המפתחת טכנולוגיה למניעת טעויות במרשמי התרופות.  במודל עובדים על מיליוני רשומות רפואיות כדי לזהות מרשמים שהם חריגים להתנהגות ה’נורמאלית’, המערכת מבצעת אנליזה של מיליוני רשומות רפואיות אלקטרוניות ויוצרת פרופיל לכל תרופה המתאר מי המטופלים שסביר שיטופלו בתרופה הזו. וכך, בזמן אמת כשהרופא מזין מרשם לתיקה רפואי הממוחשב, המערכת מצליבה את פרטי המרשם עם המודל ופרטי המטופל ומתריעה בפני הרופא במידה והמרשם חריג לעומת הפרופיל של המטופל,  יתרון נוסף של המערכת הוא שהיא לומדת אוטומטית את התנהגות הרופאים ומשתפרת כל הזמן.

תחשבו על כך שזה ממש דומה למערכות זיהוי מעשי מרמה והונאה בכרטיסי אשראי, רק הפעם לא מדובר בכסף אלא בחיי אדם.

תרופןת

“הקלות הבלתי נסבלת שבה אנחנו, כרופאים, יכולים לגרום נזק בלחיצת עכבר, הביאה אותנו לנסות ולמצוא פתרון אמיתי ״מציין ד׳ר שטיין. אגב, טעויות במרשמי תרופות  זו לא בעיה מקומית ישראלית אלא בעיה רחבת היקף למערכת הבריאות בארץ ובעולם. “ההערכה היא כי מתוך 4 מיליארד מרשמים הנרשמים כל שנה בארה״ב, 8 מיליון מכילים טעויות משמעותיות הגורמות למאות אלפי נפגעים בגוף ובנפש ולהוצאת בריאות מיותרת של יותר מ-20 מיליארד דולר בשנה בארה”ב בלבד”. לאחרונה, המערכת עברה אינטגרציה מלאה וכעת מופעלת במרכז הרפואי ’שיבא’ ובפועל מצילה חיים כל יום.

 על החתום: ד״ר ליאת אדרי phd

www.drliatedry.co.il

קרדיט תמונות depositphotos

עוד מהבלוג של ד״ר ליאת אדרי

תצוגה מקדימה

תוכנית חיסכון בריאותית לכל ילד

בימים אלו שכולם עסוקים בתוכנית חיסכון לכל ילד, אני רוצה להעלות את הנקודה מבחינה בריאותית. אחד הויכוחים עתיקי יומין המפורסמים ביותר הוא מה משפיע יותר גנטיקה או סביבה ? כמדענית אני מאמינה  שהמחקר המדעי הוא הבסיס לרפואה...

תצוגה מקדימה

פלא, החיים האלה הם פלא!

השבוע ראיתי את הסרט בהקרנת בכורה וזאת לאחר שבכורתי בת ה11 התלהבה מהספר וביקשה לקרוא את ההמשך- תופעה נדירה בביתנו. בדרך כלל אני מעדיפה לקרוא ולא לראות סרט אך, מבלי לדעת על תוכנו של הסרט הלכנו לצפות בו. ...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

רופא הכפר איפה אתה היום?

רופא הכפר המסור, ז'אן פייר שהרי הוא השחקן המוכשר פרנסואה קלוזה, שראינו אותו ב״מחוברים לחיים״.  ובכן הרופא הוותיק והמסור מטפל בפציינטים שלו יום ולילה, נוסע מרחקים ארוכים כדי להציע את עזרתו המלומדת.   ברקע ז'אן פייר מגלה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה