הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

מדעי החיים הבריאים

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית.... +עוד

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית. אני מרצה על בריאות ממגוון היבטים מדעיים, לשם פיתוח מודעות להתנהלות בריאה המשלבת תזונה, מדעי המוח, מדעי הרפואה, מדעי ההתנהגות ובודהיזם. מנהלת מחקרים קלינים ברפואה משלימה ועושה דיקור סיני כשצריך. לצד הידע הרב והמגוון, יש לי יכולת ונסיון רב בהנגשת שפה מדעית גבוהה בקיצור מדעי החיים הבריאים.

עדכונים:

פוסטים: 75

החל מדצמבר 2014

החדשות ששמעתי אתמול בלילה זעזעו אותי. חזרתי מאוחר מהרצאתי על רפואה מונעת מחלות ובחדשות נמסר שישנו חשד שמאות חולים בסוגי סרטן שונים, קיבלו טיפול רפואי שגוי בשל טעות באבחון בבדיקות הביופסיה באחת המעבדות הגדולות בארץ. עוד נמסר כי, קופת חולים כללית בה ישנו החשד שהתרחשה התקלה החלו בבדיקת נושא זה כבר לפני שנה ואף סגרו את מרכז הבדיקות. כמו כן, הגיבו בקופת חולים כללית: “האפשרות שמא חלילה ישנם חולי סרטן שמקבלים טיפול שגוי נשללה כמעט לחלוטין”.

צילום מסך 2018.03.10 ב.19.55.22

הידיעה הזו החזירה אותי לרגע המכונן ב-22 באוקטובר 2012, היום שפגשתי את ניר טויב- יהיה זיכרו ברוך. חלומי ותיק השנים למציאת תרופה למחלת הסרטן שתציל את האנושות נמשך ונמשך. עברו כמעט עשרים שנה של עבודה ומחקר, וכל הזמן הרגשתי שאני נוגעת לא נוגעת בחלום, למרות ההצלחות המדעיות ורישום שני הפטנטים בסרטן השד וסרטן העור לא הייתי מרוצה. זה היה בתקופה שגיסתי חלתה בסרטן, ואני מצאתי את עצמי ככלי ריק, נבוכה ומבולבלת, חסרת אונים לעזור לה. התחושות האלו השתנו לאחר הרצאתו של ניר טויב.

אתם מכירים את המפגשים הנדירים המטלטלים את חייכם והופכים את כל דפוסי החשיבה שלכם? זה מה שקרה לי בהרצאה הזו, על הבמה הופיע איש קירח ורב-עוצמה וסיפר על המאבק יוצא הדופן שלו במחלת הסרטן. כשנתיים וחצי לפני כן אובחן ניר כחולה בסרטן הריאות וקיבל טיפול קונבנציונלי. כפי שתיארתי בתחילת הספר, טיפול קונבנציונלי משמעותו פרוטוקולים רפואיים. מדברים על קו ראשון של טיפול (שבמחקרים מדעים הוכחה הצלחתו לקבוצה מסוימת של אנשים). אם הטיפול לא מצליח, מנסים קו שני וקו שלישי. בדרך מבזבזים זמן רב ומשאבים גופניים, משום שהטיפולים הכימיים הורגים תאים בריאים ותאים חולים ללא הבחנה.

בעקבות לימוד עצמי אינטנסיבי החליט ניר לנהל בעצמו את ההתמודדות עם המחלה. כפי שהוא מעיד על עצמו בהרצאה “הוא בראש ובראשונה תחקירן סקרן, במאי שקורא תיגר על המוסכמות ומפיק נחוש שלעולם לא מקבל את המילה “לא” כתשובה. אם כך פני הדברים, הוא יוצא למסע אדיר של הפקת חייו מחדש. הוא מפטר את האונקולוג שטיפל בו באופן הקונבנציונלי, שוכר את שירותיו של פרופ’ חובב נחושתן, ומהמר על חייו בטיפול ברפואה מותאמת אישית, שרק החלה לקרום עור וגידים בעולם שבין המדע לבין יישום ברפואה קלינית.

ניר החליט לא לקבל טיפול רפואי עד שגרורה של הגידול שבגופו תושתל בעכברי מעבדה ותפוענח באופן גנטי. ואכן פענוח הגרורה של ניר הביא לפריצת דרך מדעית: באמצעותו גילתה מעבדת מחקר אמריקנית חדשנית את המוטציה הגנטית הגורמת לסוג הסרטן שממנו סבל. בעקבות זאת החל ניר לקבל טיפול שהפיג את התפשטות הגרורות ואפילו גרם להיעלמותם. שוב ושוב יזם הוצאת דגימות מהגרורות בגופו כדי ללמוד על המנגנון המניע את הגידול. ניר סיפר עוד שבין טיפול לטיפול הוא שומר על אורח חיים בריא, מתאמן ורץ למרחקים ארוכים. ככל שהוא הוסיף לדבר נשביתי בקסמיו. ניגשתי אליו בסוף ההרצאה ובקול נרגש אמרתי לו: “אני רוצה לעשות לאנשים אחרים את מה שאתה עשית עבור עצמך”

וזה מה שאני עושה יום , יום מאז המפגש הזה. ליווי מדעי של חולי סרטן וחולים במחלות כרוניות.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

לכן שאני שומעת ידיעה כזו מטלטלת , אני חושבת על כל חולה באשר הוא, התוהה האם אכן האבחנה שלי נכונה? האם הוא הטיפול שאני מקבל הוא נכון? לא פעם אני רואה חולים חסרי אונים לגבי מצבם הרפואי. הם נתונים במצב של חוסר ודאות מתמיד לגבי מחלתם וסיכויי ההחלמה, הטיפולים הקשים אשר מחלישים את הגוף.

בנוסף, הידיעה החדשותית הזו העלתה מיד בזיכרוני את אמיר פיי גוטמן זיכרונו לברכה, את אמיר פגשתי ביוני שנה שעבר כחודש לפני מותו. אמיר הרצה לפניי ואמר: “אל תסמכו על אף אחד תמשיכו לחקור, לבקש חוות דעת שנייה, ושלישית”. לאחר הרצאתו ישבנו לשוחח ודיברנו על תוכניות לעתיד לשיתוף פעולה באמצע השיחה אמיר אמר אני עייף, חיצונית נראה שחזרתי לעצמי אבל אני מותש חייב ללכת לנוח. חודש לאחר מכן התפללתי כמו כל עם ישראל שיצליח לחיות לאחר הטביעה. יהיה זיכרו ברוך.

notocancrer

יש לי עוד הרבה סיפורים שאשמח לחלוק איתכם, מזמינה אתכם להכיר אותי באופן אישי בהרצאה יוצאת דופן בה אני מספרת על הסיפור האישי שלי וגילגולו של החלום. ההרצאה ביום 21/3/18 בשעה 20:00 מלון פרימה סיטי.

פרטים נוספים על ההרצאה.

על החתום: ד״ר ליאת אדרי phd

 0508520296  [email protected]

עוד מהבלוג של ד״ר ליאת אדרי

תצוגה מקדימה

תוכנית חיסכון בריאותית לכל ילד

בימים אלו שכולם עסוקים בתוכנית חיסכון לכל ילד, אני רוצה להעלות את הנקודה מבחינה בריאותית. אחד הויכוחים עתיקי יומין המפורסמים ביותר הוא מה משפיע יותר גנטיקה או סביבה ? כמדענית אני מאמינה  שהמחקר המדעי הוא הבסיס לרפואה...

תצוגה מקדימה

פלא, החיים האלה הם פלא!

השבוע ראיתי את הסרט בהקרנת בכורה וזאת לאחר שבכורתי בת ה11 התלהבה מהספר וביקשה לקרוא את ההמשך- תופעה נדירה בביתנו. בדרך כלל אני מעדיפה לקרוא ולא לראות סרט אך, מבלי לדעת על תוכנו של הסרט הלכנו לצפות בו. ...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

רופא הכפר איפה אתה היום?

רופא הכפר המסור, ז'אן פייר שהרי הוא השחקן המוכשר פרנסואה קלוזה, שראינו אותו ב״מחוברים לחיים״.  ובכן הרופא הוותיק והמסור מטפל בפציינטים שלו יום ולילה, נוסע מרחקים ארוכים כדי להציע את עזרתו המלומדת.   ברקע ז'אן פייר מגלה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה