הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

מדעי החיים הבריאים

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית.... +עוד

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית. אני מרצה על בריאות ממגוון היבטים מדעיים, לשם פיתוח מודעות להתנהלות בריאה המשלבת תזונה, מדעי המוח, מדעי הרפואה, מדעי ההתנהגות ובודהיזם. מנהלת מחקרים קלינים ברפואה משלימה ועושה דיקור סיני כשצריך. לצד הידע הרב והמגוון, יש לי יכולת ונסיון רב בהנגשת שפה מדעית גבוהה בקיצור מדעי החיים הבריאים.

עדכונים:

פוסטים: 82

החל מדצמבר 2014

הדוד הפרטי שלי חולה, אקרא לו דודי שמחה.

הסופר ע. הלל יצר דמות מופלאה שכזו ותיאר אותו כ”מין דוד שמח שאינו משתבץ בחיים הרגילים, אבל הוא שנותן להם טעם”, כך אני מרגישה מול דוד שלי.

דודי שמחה אובחן שבוע שעבר כחולה בסרטן ריאות, מיד התגייסתי לעזור לו ולמצוא לו ״בריאות מותאמת אישית״. כשראיתי את הבדיקות דם השיגרתיות שלו נחרדתי, דודי שמחה כבר אינו שמח.

בנוסף לכל האיבחון העגום, תמונת הדם שלו לא היתה טובה בכלל, בדיקות רבות יצאו מהסאקלה ונצבעו בצבע אדום, משימתי עוד לפני תוכנית הטיפול בסרטן להעביר את הבדיקות מאדום לשחור (זה מצלצל כמו של סידרה).

אחד מהדברים שראיתי שכמות הכדוריות הלבנות שלו נמוכה, לאחר תחקיר הגעתי לכך שהוא לוקח כבר חודש וחצי מאז הביופסיה הראשונה תרופה משככת כאבים בשם אופטלגין.

אני מניחה שכבר ראיתם ושמעתם על הדיעות החלוקות בעניין תרופה זו, בסרט זה כאן חדשות ניסו לעשות סדר אם אופטלגין ראויה להיות תרופת מרשם או לא.

[youtube 7xMS8NedlEU]

לצד העניין הרגולטורי של משרד הבריאות יש אנשים עם סיפורי מקרה , נכון שתופעת הלוואי היא נדירה אבל לפי הסטטיסטיקה, במדינה של 6 מיליון תושבים שכל אחד מהם נוטל אופטלגים יום בחודש, יתרחשו 1-10 מיתות בשנה.  בטח שלא הייתי רוצה זה יהיה דודי שמחה או כל אחד אחר שהוא 100 אחוז לעצמו ולמשפחתו. תופעת הלוואי הנדירה הזו המדוברת בכתבה (אגרנולוציטוזיסיכולה להיות כמו רולטה רוסית אבל יכולה להיות גם רוצח שקט ומתמשך וכמו שכתבתי בספרי ״בריאות מותאמת אישית״ אני מדגישה גם כאן.

רבים לא יודעים עד כמה מערכת החיסון חשובה להגנה מפני מחלות הסרטן וחושבים כי תפקידה הוא רק להגן עלינו מווירוסים או מחיידקים. בפועל מערכת החיסון היא מכלול מורכב של איברים, תאים ומולקולות. תפקידה להגן על הגוף מפני פולשים זרים אליו שעלולים לסכן אותו וכן מפני רעלנים והתפתחות סרטן. תחילה מערכת החיסון מזהה את הגורם הזר-פתוגן-מחולל מחלה.  ביכולתה לזהות באופן ספציפי ומדויק מגוון עצום, למעשה כמעט אינסופי, של פתוגנים שונים. כמו כן היא מצטיינת בכושר הבחנה דק להבדלים מזעריים בין פתוגן אחד למשנהו. לאחר שמערכת החיסון זיהתה פולש זר, היא מפעילה נגדו תגובה חיסונית. לשם כך היא מגייסת מגוון רחב של תאים ומולקולות שיפעלו יחד במטרה לנטרל את הפולש הזר או לסלקו.

Immune System Word Circle Concept

מורכבות מערכת החיסון depositphotos.

כשמערכת החיסון פועלת באופן מיטבי ביכולתה לזהות את התא הסרטני, שבעצם הוא תא רגיל אך יש בו מוטציה (שיבוש הקוד הגנטי) או כשל אחר ב-DNA, ומפעילה כמה מנגנונים כדי לנטרלו, ביניהם תאי דם לבנים הנקראים מקרופאג׳ים. תאים אלו מסוגלים “לבלוע” את התא הסרטני ובכך לנטרלו. הם משוטטים בזרם הדם שלנו באופן טבעי וכך מגינים עלינו מפני התפתחות מחלה, ועוד סוגים נוספים של תאי דם לבנים עליהם תוכלו לקרוא בספר שלי.

נחזור לדודי שמחה שלוקח תרופה נגד כאבים- אופטלגין שמורידה לו את מספר התאים הלבנים ובינהם המקרופאג׳ים. אז לא רק שהריפוי העצמי של הגוף מעוכב, התאים הסרטניים ממשיכים להתחלק בקצב שלהם באין מפריע ועכשיו רוצים לטפל בו בתרופות כימיות שהורגות תאים סרטניים אך גם פוגעות בחלוקת התאים הבריאים בינהם תאים של מערכת החיסון, של תאי הדם הלבנים.

לעומת זאת גראס רפואי אינו נקשר עם ירידה של תאים לבנים והוא מתאים לכאבים אז לדודי שמחה נאמר: ״רגע אתה רק בהתחלה תסבול עוד קצת. אתה עוד לא יודע מה מחכה לך״. למה? ליבי מתכווץ בקרבי.

דודי שמחה תחת טיפולי, אבל אם בקירבתכם חולים הצריכים עוד  לדעת על המחלות שלהם ועל התרופות שהם לוקחים הפנו אותם אליי.

[youtube HwhixoLEFMM]

על החתום: ד״ר ליאת אדרי phd

מומחית בביולוגיה רפואית.

www.drliatedry.co.il

0508520296

[email protected]White blood cells of a humanתאי דם לבנים במיקרוסקופ depositphotos.

עוד מהבלוג של ד״ר ליאת אדרי

Thumbnail

פלא, החיים האלה הם פלא!

השבוע ראיתי את הסרט בהקרנת בכורה וזאת לאחר שבכורתי בת ה11 התלהבה מהספר וביקשה לקרוא את ההמשך- תופעה נדירה בביתנו. בדרך כלל אני מעדיפה לקרוא ולא לראות סרט אך, מבלי לדעת על תוכנו של הסרט הלכנו לצפות בו. ...

תגובות

פורסם לפני 3 years
Thumbnail

נפילת אימפריית הכסף

מה אתם הייתם עושים עם כל הטוב הזה? תיכנסו איתי רגע לסיטואציה שפתאום ביום בהיר, אתם נקלעים להתרחשות שבסופה נופלים לידיכם שטרות של כסף בכמויות לא נתפסות בכלל? אתם לא חייבים לענות בכנות, אך אני מאמינה שהייתם נוהגים...

תגובות

פורסם לפני 10 months
Thumbnail

תוכנית חיסכון בריאותית לכל ילד

בימים אלו שכולם עסוקים בתוכנית חיסכון לכל ילד, אני רוצה להעלות את הנקודה מבחינה בריאותית. אחד הויכוחים עתיקי יומין המפורסמים ביותר הוא מה משפיע יותר גנטיקה או סביבה ? כמדענית אני מאמינה  שהמחקר המדעי הוא הבסיס לרפואה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים