הבלוג של ד״ר ליאת אדרי

מדעי החיים הבריאים

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית.... +עוד

אני מדענית מומחית בבילוגיה רפואית. בעלת תואר שלישי בנוירוביוכימיה, פוסטדקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית בבית ספר לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. פוסטדוקטורט נוסף ממדעי המוח במכון וייצמן ובקיצור דוקטור לביולוגיה רפואית. אני מרצה על בריאות ממגוון היבטים מדעיים, לשם פיתוח מודעות להתנהלות בריאה המשלבת תזונה, מדעי המוח, מדעי הרפואה, מדעי ההתנהגות ובודהיזם. מנהלת מחקרים קלינים ברפואה משלימה ועושה דיקור סיני כשצריך. לצד הידע הרב והמגוון, יש לי יכולת ונסיון רב בהנגשת שפה מדעית גבוהה בקיצור מדעי החיים הבריאים.

עדכונים:

פוסטים: 76

החל מדצמבר 2014

 את שירלי עשהאל היכרתי דרך אנשים טובים מסביבה התומכים בה בזמן הקמפיין לגיוס ההמונים לתרומת ביצית, אני יודעת דבר אחד או שניים על הכמיהה להיות אמא, על הכמיהה לילד משלך והחלטתי לעזור ככל יכולתי. שירלי עוברת מסע ארוך, שש שנים קשות של טיפולי פיריון שלפניהם הייתה צריכה לרדת באופן דרסטי במשקל.

שירלי עברה ניתוח לקיצור קיבה, ואחרי תקופה ארוכה הורידה מעליה 60 ק”ג!

במהלך טיפוליי הפוריות הלא קלים בכלל, פרוטוקולים, זריקות ועוד קשיים רבים, הדבר הנורא קרה ביום בהיר אחד, התגלה אצלה סרטן השד בשלב ראשוני ולהכניע אותו נאלצה לעבור ניתוח והקרנות.

אגב בספר שלי (שאני בעצמי מגייסת כסף להוצאתו לאור) אני עומדת על הקשר בין לקיחת אסטרוגן ברמה גבוהה לבין הסיכוי למחלת הסרטן.

המחקר הגדול האחרון במתן אסטרוגן Women’s Health Initiative [WHI] – Estrogen alone trial   הופסק באמצע,  כיוון שכבר בשלב ביניים של המחקר נצפתה עלייה משמעותית במקרי אירועים מוחיים ובהיווצרות קרישי דם ברגליים והעלה את הסיכוי באופן משמעותי לחלות בסרטן השד.

שירלי מספרת שלאחר ההתמודדות עם המחלה הארורה הזו לא נותר לה ברירה אלא לעבור תרומת ביצית, בתחילה זה נשמע לה ממש קשה, ילד שלא מהגנים שלה?! 

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

כחוקרת מחלות באופן אישי הגיעה אליי שלומית שסבלה מחוסר איזון הורמונלי,  שלומית הרתה בתרומת ביצית , אך לא סיפרה לי זאת בהתחלה יום אחד היא התפרצה: ”זה לא הילד שלי, הרחם שלי היה רק כלי קיבול, הגנים שלו הם לא שלי, אפילו לך לא יכולתי לספר שהביצית היא של אישה אחרת מתרומה, הזרע הוא של בעלי, כולם מתפעלים ממנו ואפילו אומרים לי איך הוא שדומה לי ואני מתנפצת מבפנים”. עודדתי את שלומית וסיפרתי לה על אפיגנטיקה ועל כך שהיא זו שהזינה אותו ותרמה לו את קבוצות המתיל הנחצות לתהליך האפגנטי עליו תוכלו בבלוג הזה,  שהיא זו נתנה  לו את כל הויטמינים, את כל המינרלים ואת כל המרכיבים התזונתיים שהוא היה צריך כדי לגדול. בחיוך קטן שלומית התעודדה ואמרה: “טוב אז לא כלי קיבול הייתי חממה טובה עבור הילד”. רציתי לעודד את שלומית יותר ומצאתי מאמר מאד מעניין שהתפרסם באותו זמן. במחקר שנעשה במרפאה לפוריות בספרד בשיתוף פעולה עם המחלקה הגניקולוגית בבית ספר לרפואה באוניברסיטת סטנפורד, נמצאה ההוכחה אצל 27 נשים עקרות שהרו ילד באמצעות תרומת ביצה נתנו מתנה גנטית חשובה לילדיהם, מולקולות המכונות מיקרו RNA נמצאו בנוזל רירית רחם, אשר נושא מגוון רחב של מולקולות מהאם.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

מיקרו RNA יחידות בקרה גנטיות קטנות השייכות לבקרה האפגנטית של הסביבה על הגנים. מבחינה מעשית זה אומר שהחומר הגנטי שלה של האמא משפיע על הדרך שבה התינוק מתפתח,  החומר הגנטי שלה במקרה הזה, ה-מיקרו RNA בעצם עוזר “להחליט” איזה גנים של תינוקה להפעיל ואיזה לכבות. שכן הבקרה האפגנטית של ה- מיקרו RNA הינה השליטה מעל הגנים כמו סוויץ’ של ה ON ו OFF, היא מאפשרת להדליק או לכבות ביטוי של גנים. לכן גם במקרה והביצית באה מאישה אחרת, ה-מיקרו RNA שלה המופרשים מרחמה, יכולים לשנות את המידע הגנטי של הילד.

שירלי השלימה עם העובדה שהיא צריכה תרומת ביצית והיא מגייסת כעת כסף לכך, תרומת ביצית מחו׳ל מאד יקרה, כל מי שחוותה או שחווה את הכמיהה להיות הורה, פיתחו את הלב ועזרו לשירלי עשהאל להגשים את חלומה. ליחצו על הלינק וקנו אחת מהתשורות ששירלי מציעה.

על החתום:

ד׳ר ליאת אדרי phd

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

אשמח אם תתמכו גם בקמפיין גיוס ההמונים של הספר שלי ״הבמ׳א שלך- בריאות מותאמת אישית״.

עוד מהבלוג של ד״ר ליאת אדרי

תצוגה מקדימה

תוכנית חיסכון בריאותית לכל ילד

בימים אלו שכולם עסוקים בתוכנית חיסכון לכל ילד, אני רוצה להעלות את הנקודה מבחינה בריאותית. אחד הויכוחים עתיקי יומין המפורסמים ביותר הוא מה משפיע יותר גנטיקה או סביבה ? כמדענית אני מאמינה  שהמחקר המדעי הוא הבסיס לרפואה...

תצוגה מקדימה

היום הראשון שלי בביה"ס לשיווק דיגיטלי.

יש לי שיעורי בית, אוף- צמד המילים מטיל האימה הזה. כן , כן גם בגילי המופלג עם כל התארים והתעודות שלצידי, לא הצלחתי להשתחחר מהקבס שתופס אותי בבטן שאני נדרשת לעשות שיעורי בית או רחמנא לצלן מבחן. וזה בסך הכל שיעורי בית לא...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

רופא הכפר איפה אתה היום?

רופא הכפר המסור, ז'אן פייר שהרי הוא השחקן המוכשר פרנסואה קלוזה, שראינו אותו ב״מחוברים לחיים״.  ובכן הרופא הוותיק והמסור מטפל בפציינטים שלו יום ולילה, נוסע מרחקים ארוכים כדי להציע את עזרתו המלומדת.   ברקע ז'אן פייר מגלה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה