הבלוג של ד''ר עומר וולף

חידושים בכירורגיה פלסטית

כל מה שרצית לדעת על ניתוחים פלסטים אסתטיים ומשחזרים ממקלדתו של מומחה לכירורגיה פלסטית משחזרת ואסתטית, רופא בכיר באסף הרופא.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממאי 2016


עפעפיים נפולים או צניחת עפעפיים הם מצב בו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. תופעה זו יכולה להתרחש בעין אחת או בשתי העיניים. עפעפיים נפולים חוסמים את החלק העליון של שדה הראייה, דבר הפוגם באיכות הראייה ובאיכות החיים בכלל. אך לא רק העניין הרפואי הוא בעיה אלא גם העניין האסתטי. רבים מן הסובלים מהתופעה מרגישים כי עפעפיים נפולים מהווים פגם אסתטי הן בשל חזות עייפה ומבוגרת, והן עקב אי היכולת של נשים לאפר את העיניים. במקרים שנפילת העפעף אינה זהה בשתי העיניים, היא יוצרת חזות א-סימטרית בפנים ומהווה פגם אסתטי שבולט אף יותר. אפשר לסכם ולומר שעפעפיים נפולים משפיעים על מראה הפנים ויוצרים תחושת שונות אל מול הכלל, וזו מובילה לחוסר ביטחון.

ניתוח הרמת עפעפיים נפולים

פגיעה בשדה הראייה מקשה על פעולות פשוטות בחיי היום יום ומצריכה מאמצים פיזיים ורגשיים. נסו לדמיין את עצמכם כששדה הראייה שלכם מוגבל, איך תגיעו לעבודה? כיצד תשתמשו במחשב? מה קורה בזמן נהיגה? ובעת חציית הכביש? פעולות כה פשוטות ושגרתיות הופכות למשימות קשות ומתסכלות.

עפעפיים נפולים יוצרים תחושה של מיסוך בראייה ושל כובד בעיניים. תחושת כבדות זו עלולה להקשות על פקיחת העיניים ודורשת לעיתים מאמצים כבירים לביצוע משימה כה פשוטה כמו השארת העיניים פקוחות. מאמץ זה עשי לבוא לידי ביטוי בתחושות כמו: עייפות בעיניים, התעייפות מהירה בזמן קריאה וחוסר יכולת לקרוא בצורה רציפה. כמו כן, מדווחים גם על הירדמות בזמן צפייה בטלוויזיה, עייפות בנהיגה ועוד.
תופעה נוספת שקורית היא מאמץ בלתי נשלט להתגבר על נפילת העפעפיים בעזרת הרמת שריר הגבה ושרירי המצח, מה שגורם להופעת קמטים באזור המצח. המאמץ לפקוח את העיניים באופן רחב יותר על מנת להתגבר על בעיית העפעפיים עלול לגרום לכאבי ראש מחד, ולתחושת הידבקות של העפעפיים כמו לאחר מצב של שינה מאידך.
מי שסובלת ממקרה חמור של עפעפיים נפולים נאלצת להטות את הראש לאחור או להרים את העפעף באמצעות האצבע כדי להרחיב את שדה הראייה באופן שיאפשר לראות את השטח המת שהעפעף מסתיר.

בדקנו עבורכם מה הגורמים לעפעפיים נפולים ואילו פתרונות ישנם כיום לבעיה שעל פניו עשויה להותיר רושם של פשוטה אבל בפועל פוגמת באיכות החיים באופן חמור.

עפעפיים נפולים היא תופעה נפוצה שרמת שכיחותה עולה ככל שעולים במפלס הגיל. תופעה זו היא לעיתים גנטית ומופיעה כבר מלידה, אך עשויה להתפתח גם בגילאים שונים ומסיבות שונות.
ברמה האנטומית, צניחת עפעפיים נגרמת עקב הצטברות רקמה שומנית בעפעף ורפיון של רקמות העפעף. לרוב אינה קשורה לבעיות נוירולוגית או בעיות בשרירים. הסיבה מספר אחת להיווצרות התופעה עליה מורים המחקרים, היא כאמור תהליך הזדקנות טבעי לגמרי.
מה שקורה הוא תהליך של מתיחה והתארכות של הגיד המחבר את שריר הלבטור לעפעף דבר שמוביל למשיכת שריר העפעף ולבסוף צניחתו הבלתי נמנעת. הגיד שמחבר את השריר שאחראי להרמת העפעף נהיה רפוי ואינו מצליח להחזיק את העפעף במצב הרצוי.

צניחת עפעפיים יכולה להיגרם גם ע”י גורמים שונים שאינם קשורים לגיל כמו: מחלות נוירולוגיות שונות, עור רפוי מסביב לעיניים, הרכבה ממושכת של עדשות מגע, דלקות כרוניות בחלק הפנימי של העפעף, מחלות וגידולי ארובה מסוגים שונים. ואילו הגורם לצניחת עפעפיים מלידה הוא התפתחות לקויה של השריר המרים את העפעף. אם צניחת העפעף המולדת מפריעה לראייה, יש צורך לטפל בה בהקדם האפשרי שכן כל תהליך ההתפתחות הגופנית עוד לפני הפעוט, והדבר עלול להשפיע לאין שיעור: הופעת עין עצלה או תנוחת ראש לקויה למשל. אלה הן רק חלק מן התופעות הנפוצות שעלולות להתרחש בהעדר טיפול מתאים ובזמן.

רופא מנוסה העוסק בתחום הפלסטיקה של העין ידע לאבחן את הסיבה לעפעפיים נפולים. הפתרון לבעיה הוא באמצעות ניתוח. זהו ניתוח לא מסובך ונפוץ מבחינה סטטיסטית. לרוב מדובר בניתוח אמבולטורי, כלומר ללא צורך באשפוז. בקרב מבוגרים הוא מתבצע בהרדמה מקומית ואילו בקרב ילדים יתבצע בהרדמה מלאה. הניתוח נמשך כשעה ובסיומו משחזרים את קווי המתאר הסימטריים של העפעפיים העליונים.

על פי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית בישראל, ניתוח להרמת עפעפיים נפולים הינו השלישי בשכיחותו מבין הניתוחים הקוסמטיים המתבצעים בארץ. בארה”ב מתבצעים מעל מאתיים אלף ניתוחי עפעפיים מידי שנה. מרבית הניתוחים מתבצעת בקרב הגילאים שלושים עד חמישים.

במסגרת הניתוח מחזק הרופא את השרירים שמרימים את העפעפיים. פעולה זו מחזירה את העיניים לגודלן המקורי ובתוך כך מייצרת מראה צעיר יותר ומשפרת את שדה הראייה על כל היתרונות שפותרים את כלל הקשיים שצוינו בתחילת המאמר. חשוב לדעת כי ניתן לשלב במהלך הניתוח גם הסרת עודפי עור, אם קיימים כאלה. זו תהיה הזדמנות טובה “להרוג שתי ציפורים במכה”.

חיזוק השרירים יכול להתבצע בשיטה המסורתית או בשיטה כירורגית חדשה ומתקדמת. השיטה המסורתית מתבצעת באמצעות חתך עורי בתוך קפל העפעף; מעבירים תפרים המחברים מחדש את גיד הלבטור שהזכרנו קודם לכן (למי שלא יודעת: זהו השריר העיקרי שמרים את העפעף) לעפעף. התפרים מקצרים את הגיד או יוצרים בו קיפול. התוצאה היא קיצור מכני של השריר והגדלה בכוח משיכתו כלפי העפעף, מה שבסופו של דבר מביא להרמת העפעף.
מידת פתיחת העפעף נקבעת בזמן הניתוח ע”י הושבת המנותחת ומדידת פתיחת העין במצב ישיבה. בהתאם לבדיקה זו המנתח מהדק או מרפה את התפרים על מנת לקבל את הגובה הרצוי. השכבות השונות בעור נתפרות בתפרים עדינים המתחבאים בקפל העפעף. ניתן לשלב ניתוח זה עם ניתוח להסרת עודפי עור או שומן במידת הצורך, כאמור.

שיטה נוספת הינה השיטה הפנימית שהיא ללא צלקות. שיטה זו אינה מתאימה לכל מטופלת. הניתוח מבוצע בחלק הפנימי של העפעף ע”י קיצור שרירי המולר, השריר הפנימי יותר שלוקח חלק משמעותי אף הוא בהרמת העפעף.
בניתוח מתבצע חיזוק של שרירי העפעפיים דרך חתך פנימי בלחמית ללא חתך חיצוני. אם בנוסף לחיזוק השריר יש צורך גם בהסרת עודפי עור, אזי יהיה צורך לבצע חתך עורי בכל מקרה, לשם הסרת העור העודף.
יתרונה העיקרי של השיטה הוא בהתאוששות המהירה ומיעוט הבצקות ושטפי הדם. זאת כמובן לצד היתרון הברור בהיעדר חתך עורי. התוצאה בשיטה זו נחשבת למדויקת יותר ומחזיקה מעמד שנים רבות יותר. יתרון נוסף בשיטה זו הוא שלא צריך שיתוף פעולה בזמן הניתוח מצד המטופל. אולם כפי שציינו מראש, השיטה אינה מתאימה לכל אחת.

ניתוח לתיקון נפילת עפעפיים הוא לרוב ניתוח פשוט שידוע באחוזי ההצלחה הגבוהים שלו. סימפטומים שעשויים להופיע לאחר הניתוח ובמהלך הימים הראשונים הם: נפיחות, שטפי דם עוריים, קושי בסגירת העיניים, תחושת דמעת או יובש. רוב התופעות הללו חולפות לאחר כשבוע ולעיתים לא מופיעות כלל. הטיפול המונע יהיה קומפרסים קרים ביומיים הראשונים. כבר ביום הניתוח ניתן לראות שהעפעף מורם יותר אם כי התוצאה הסופית של הניתוח נראית בבירור רק לאחר ההחלמה.

מעוניינים בפרטים נוספים? צרו איתי קשר לתיאום פגישת ייעוץ

עוד מהבלוג של ד''ר עומר וולף

תצוגה מקדימה

פחות אבל עוד כואב? - מניעת כאב בניתוחים פלסטים מודרנים

"אבל למה כואב לי דוקטור?" – "גברת/אדון, הרי עברת ניתוח..." – זו הייתה התפיסה אותה ספגו דורות של רופאים לאורך תהליך ההכשרה המקצועית. התשובה האוטומטית בטאה את המחשבה שלכאב תפקיד חשוב באיתות מוקדם על קטסטרופה פנימית, וכי במקרה...

תצוגה מקדימה

מה עושים גברים עם חזה נשי?

בעשורים האחרונים אני פוגש יותר ויותר גברים המגיעים למרפאה שלי כדי לעשות ניתוח הקטנת חזה. רובם לא יודעים לקרוא לבעיה שלהם בשם, הם רק יודעים שהחזה שלהם גדל ונראה כמו שדיים נשיים, וזה מפריע להם ומביך אותם. חלקם כבר ניסו כל מה...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

זהירות, סנטר כפול!

רומא לא נבנתה ביום אחד וגם לא הסנטר הכפול שלכם, אבל בסיומו של תהליך ארוך השנים חלחלה למוחכם ההכרה שבתחתית הפנים שלכם מתנוסס סנטר כפול לתפארת. אם זה מפריע לכם, אתם לא חייבים להשלים עם רוע הגזרה, וכדאי שתשמעו מה אפשר לעשות...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה