הבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

ד"ר מיכל חמו לוטם

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי... +עוד

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי שתכלית המנהיגות היא להרבות אושר. מנסה להרבות את האושר שלי ושל חברי, ואכפת לי שנשים תמצאנה את המקום הנכון עבורן, זה שבו שהתשוקה פוגשת את הכישרון הייחודי! היום מכהנת כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא

עדכונים:

פוסטים: 21

החל ממרץ 2013

התחלחלתי לקרוא על מעללי השופט שלמה אטינגר נחשון בבית הדין לתעבורה בפתח תקוה. הסיפור האחרון הוא שלאחר שהתובעת המשטרתית חיפשה את התיק שנקבע לדיון הבא בפני השופט ולא מצאה, היא ביקשה מהשופט לדעת את שם משפחתו של הנאשם כדי לחפשו על פי שמו. השופט השיב לה שתחפש את התיק באות ז’ – האות הראשונה בשם משפחתו של הנאשם.

לפי גרסאות שונות, כשמצאה את התיק אמר לה השופט אמירה בסגנון: “יופי, אני רואה שז’ את מוצאת מהר”, או “שבז’ את מתמצאת”. באולם היו 15 איש שחלקם לא יכלו לסבול את הבושה וחלקם הגיבו בצחקוקים. לאור קולות הצחקוק השופט ניסה להגן על עצמו והסביר את דבריו במילים הבאות: ” אני לא מבין מה הבעיה?’. התובעת השיבה לו: ‘אתה יודע בדיוק מה הבעיה’. והוא אמר לה ‘מה כולם עושים עניין מהאות ז’, מי שעושה עניין הוא לא בסדר”, ועוד הוסיף ואמר לה בקול: “תפסיקי לאיים עליי והאות ז’ זה לגיטימי וגם כלי זין זה לגיטימי ונמאס לי שאנשים לא אומרים את המילה גומרים”.

דבריו האחרונים רק החמירו את הרושם, ובסופו של דבר התובעת עזבה את האולם.

ועכשיו דמיינו לעצמכן את השופט אומר את אותו המשפט לגבר, קרי אומר לו בחיוך רך: “אני רואה שז אתה מוצא מהר”? האם סביר שתרחיש זה היה קורה? כמובן שלא. ועכשיו דמיינו שבמקום אותו ש”ש (שופט שוביניסט), היתה מכהנת באולם שופטת. האם היא היתה אומרת משפט דומה לגבר או אישה באולמה? כמובן שלא.

על פי הדיווחים זה אינו המקרה הראשון של התבטאות שוביניסטית של אותו שופט. הכתבת נעמי רייכמן כבר פרסמה תחקיר בעניינו וסיפרה שתובעות משטרתיות היו יוצאות לא פעם בוכות מדיונים אצל נחשון, מסיימות להופיע בפניו וחוזרות למשרדיהן ממררות בבכי. מהתחקיר שלה עולה כי  קלדניות חוטפות ממנו צעקות, ולאישה שהעידה העיר הערה מקוממת ועל החוק שאוסר עישון במקום ציבורי הוא מצפצף. לדבריה לצד כאלה שסבורים שיש לו מזג שיפוטי מצוין והוא בעל חוש הומור, אחרים משוכנעים שהשופט שלמה נחשון הוא אדם גס וברוטאלי, ושלהנהלת בתי המשפט מעולם לא הוגשה תלונה בעניין ניסוח אמירותיו בבית המשפט.

והשאלה הראשונה המעסיקה אותי היא האם כבוד השופט לא רואה שהוא חזיר שוביניסט? איזה עוד מראה יש להציב מול עיניו על מנת שיתנצל ויתפטר?

ומה עשתה התובעת הנפגעת – ראשית היא פרצה בבכי ויצאה מן האולם. יפה! העבירה מסר ברור ממנו לא ניתן להתעלם. התובעת עו”ד גפני סירבה להתייחס. היא במילכוד, עלולה להינזק, לספוג קיתונות של בוז מעמיתיה הגברים, ואף לא לקבל תיקים ראויים. הרי ידוע שנשים מותקפות (פיזית או רגשית) יכולות להגיב בשלושה אופנים:

  • Fight להגיב מידה כנגד מידה, זה קשה ולרוב לא קורה.
  • Flight לברוח, לעיתים פיזית כמו במקרה זה, ולעיתים במקרה של קורבנות אלימות קשה אואונס – בריחה מנטלית, הגוף בזירה והרוח בורחת וממריאה.
  • Freeze לקפוא, כמו חיה שנלכדת באורות הציידים.

מה קורה בינתיים? “הנושא מצוי בבדיקה”, אמרה דוברת בתי המשפט. למרות שהברור לא הושלם, אין לי ספק כי מדובר בבעיה מטרידה מאד, של אלימות מילולית בבית המשפט, הדורשת טיפול מהיר. בנוסף לפי הגלובס שרת המשפטים ציפי לבני הודיעה על כוונתה להגיש תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים, נגד הש”ש. שאפו ללבני!

לסיכום – שתי תמיהות ושאלה -

  1. מדוע בדיקת נשיא בית המשפט  העליון לא כוללת גם השעייה עד גמר הבדיקה? הרי היו מספר עדויות להטרדות והתייחסויות שוביניסטיות על ידי אותו שופט. ומה קורה בזמן הבדיקה, האם כבוד השופט ממשיך להטריד נשים באולמו?
  2. מדוע הנשים הנפגעות לא מגישות נגדו תביעה? הרי ודאי יש סעיף בחוק המאפשר להן לעשות זאת
  3. מה עוד אנחנו יכולות לעשות על מנת שתופעות כאלה לא יישנו?

עוד מהבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

תצוגה מקדימה

ניהול הבית כעסק מורכב

לפני מספר שנים, עוד כשהייתי המנכ"לית המייסדת של ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הבאתי את יוסי שטראוס שכיהן כחשב משרד הבריאות לביקור בבית החולים סורוקה ובשלוחת 'בטרם' שפעלה בו. ד"ר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

סתיו שפיר בוערת

היא צעירונת, עיניה הירוקות בורקות מולי, דקת גזרה, שיערה האדום שהפך מזמן לסמל המותג שלה עוטף את פניה בהילה, והיא בוערת מבפנים. גם כשהיא שקטה אני מרגישה בלהבה שבוערת בה, הלהבה שכנראה גרמה לכך שלמרות שהיא עוד לא בת 30 היא כבר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נשים אמיצות

בהרצאה שנתתי לאחרונה בגוף עסקי דיברתי על אומץ כאחת מהתכונות החשובות במנהיגות. אחד המשתתפים הרים את ידו ואמר לי "אומץ היא תכונה גברית"… האמנם? -- דוגמאות לנשים אמיצות אז חשבתי על אומץ ונשים. ישר קפצה לי לראש ארין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה