הבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

ד"ר מיכל חמו לוטם

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי... +עוד

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי שתכלית המנהיגות היא להרבות אושר. מנסה להרבות את האושר שלי ושל חברי, ואכפת לי שנשים תמצאנה את המקום הנכון עבורן, זה שבו שהתשוקה פוגשת את הכישרון הייחודי! היום מכהנת כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא

עדכונים:

פוסטים: 21

החל ממרץ 2013

צריך שכל אדם ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר – מנהיגות מעולות מזהות לא רק את הנר שבתוכן, אלא יכולות להביא לכך שהרבה מאד מהאנשים שתחתן יעבדו בהרמוניה, הן בונות צוותים מנצחים, ומצליחות להאיר את העולם כולו, או לפחות את הארגון ואת הדרך לצוותים שלהן

22/12/2014

איזה ציטוט מופלא של הרב קוק! האיש פשוט היה גאון… ושימו לב שבמשפט המורכב הזה (2 חלקים שבכל אחד 3 שלבים) הוא הניח פילוסופיה שלמה של חסד ונדיבות, שמתאימה במיוחד למנהלות ולמנהיגות.

אז לפני שאפרק את המשפט שלו לשני חלקיו וכל חלק לשלושת שלביו, ולאורם של נרות חנוכה אני מאחלת לנו שנגיע למצב שבו נעשה טוב ונשתדל לחיות בצד המואר של החיים.

מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

אני מאחלת זאת בעיקר למצויים בשני מצבים הפוכים:

1. למי שחווה ימים הקשים, בהם נראה כי אין תקווה… אז יש תקןוה, והיא נמצאת בתוך כל אחת ואחד מאיתנו.

2. במצבים ההפוכים, למי שנמצאות בעמדות ניהול מנהיגות וכוח. בעמדות האלה חשוב להקפיד שלא יגבה ליבנו ולא נסתחרר מגאווה ויוהרה. יתרה מזאת חשוב לזכור כי “נרות” (במשל של הרב קוק = לאישיות) שלא מזינים אותם בעשיית טוב – נכבים. וכי כל מה שעולה גם יורד, וכי יוהרה ורוע מזיקים קודם כל ליהיר, וטוב לב נדיבות וחסד – מיטיבים קודם כל עם טובי הלב עצמם. מנהלות ומנהלים נדיבים – מרוויחים פעמיים, צוותים מאושרים ומגובשים וגם הם עצמם חיים באיכות חיים טובה יותר.

ולמי שמוטרדת – אין כל סתירה בין להיות נדיבה ללהיות דורשת, הכל הרי מתחיל ונגמר בדוגמה אישית.

ועכשיו לפילוסופיה של הרב קוק ואיך היא מבטיחה לכל אחת לפסוע בנתיב המנהיגות והאושר:

צריך שכל אדם ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר

בשלב הראשון מציע קוק לכל אדם קודם להסתכל בתחילה לתוך נפשו פנימה. לעשות זאת ולהכיר בכך שבתוכו “דולק נר”.
הגילוי של הנר, או לטעמי ה”אור הפנימי” הוא גילוי של היכולות והכישורים האישיים, ושל המקום בו שיא הכישרון פוגש את שיא התשוקה שלנו, מה שמאפשר חיים מתוך יצירה והנאה וכמובן פריצות דרך. זה מה שאני מגדירה כאזור הגאונות. אני גם קוראת לו “נקודת החוללות הארכימדית“.

יתרה מזו  (ויסלחו לי כל הציניים שבינינו) זהו החלק של ההתוודעות איש.ה לניצוץ האלוהי שבנו. כאמור “נֵר יְהוָה נִשְׁמַת אָדָם”, (משלי כ פסוק כ”ז).

לכל אישה נר ייחודי

השלב הזה הוא תנאי הכרחי לקיומו של השלב השני, “אין נרו שלו כנר חברו”. אדם שכבר הכיר בערכו יכול לכבד את ייחודו של האחר והשונה ממנו.

הבנה זו תאפשר לכל מנהל.ת לממש את ייחודו/ה, וגם לבנות צוותים מנצחים. בניית צוותים מנצחים היא (אם הייתי חייבת לבחור) הסוד העיקרי של מנהלים מעוררי השראה!

בצוותים מנצחים כל אחד תורם את תרומתו הייחודית (האור הייחודי שלו כמאמר קוק) ונוצר צוות מוביל כזה שבו השלם גדול מחלקיו.

אין איש שאין לו נר

בשלב השלישי, מתוך עוצמה פנימית המאפשרת לכל אישה להיות שונה אמיתית ומיוחדת, מגיעה ההכרה ש”אין איש שאין לו נר”.

הרב קוק חושב (וגם אני יחד עימו) כל בני האדם זכו במתנה של אור פנימי – הניצוץ האלוהי והייחודי שלהם. האתגר הניצב בפנינו במהלך החיים הוא לגלות את הייחוד שלנו, של בני משפחנו, ושל אנשי הצוות שלנו, ולטפח את ה”אורות” הללו.

מגילוי לפעולה - לגלות את אור הנר ברבים

החלק השני קורא לאדם לא רק לדעת ולהבין, אלא גם לעבור לפעולה ולעשייה, “לגלות את אור הנר ברבים”.
המילה לגלות יכולה להיות מובנת ומפורשת בשני אופנים משלימים:

  1. לגלות = לחלק. לפי חלופה זו הפעולה המומלצת לכל אדם היא להפיץ את “אורו” קרי את הסגולות והכישורים שלו, ולתרום אותם לרבים. הרב קוק ממליץ שלא לשמור לעצמך את ייחודך וסגולותך, הוא דוגל בנתינה.
  2. לגלות = לחשוף. הפעולה הנדרשת מכל איש היא לחשוף בבני אדם רבים את האור הפנימי הדולק בהם, בדיוק בדרך בה בונים צוותים מנצחים.

להדליקו לאבוקה גדולה

כשאור היחיד מפורסם ואור הרבים נחשף אפשר לחבר אותם לאור גדול ו”להדליקו לאבוקה גדולה”. בעיני זה המימוש הקלאסי של “מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך“. וזה מזכיר לי את שיר החנוכה “כל אחד הוא אור קטן, וכולנו אור איתן.”

בשלב השלישי עשויה להיות מושגת המטרה של כל הפעולות יחד: “להאיר את העולם כולו”. אגב הרב קוק לא מתייחס לחושך, להבדיל מהמשך השיר “סורה חושך הלאה שחור מפני האור”, אלא ננקטת לשון חיובית.

נשים רבות אינן מזהות את האור שבתוכן, את הכישורים הייחודיים להן, ואז קשה להן להמשיך ולהתפתח, וודאי לפתח אחרים.

מנהיגות מעולות מזהות לא רק את הנר שבתוכן, אלא יכולות להביא לכך שהרבה מאד מהאנשים שתחתן יעבדו בהרמוניה, הן בונות צוותים מנצחים, ומצליחות להאיר את העולם כולו, או לפחות את הארגון ואת הדרך לצוותים שלהן

חנוכה שמח

שלכן ובשבילכן

ד”ר מיכל חמו לוטם, מייסדת המכון למנהיגות וממשל, ג’וינט ישראל

עוד מהבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

Thumbnail

ניהול הבית כעסק מורכב

לפני מספר שנים, עוד כשהייתי המנכ"לית המייסדת של ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הבאתי את יוסי שטראוס שכיהן כחשב משרד הבריאות לביקור בבית החולים סורוקה ובשלוחת 'בטרם' שפעלה בו. ד"ר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

סתיו שפיר בוערת

היא צעירונת, עיניה הירוקות בורקות מולי, דקת גזרה, שיערה האדום שהפך מזמן לסמל המותג שלה עוטף את פניה בהילה, והיא בוערת מבפנים. גם כשהיא שקטה אני מרגישה בלהבה שבוערת בה, הלהבה שכנראה גרמה לכך שלמרות שהיא עוד לא בת 30 היא כבר...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

נשים אמיצות

בהרצאה שנתתי לאחרונה בגוף עסקי דיברתי על אומץ כאחת מהתכונות החשובות במנהיגות. אחד המשתתפים הרים את ידו ואמר לי "אומץ היא תכונה גברית"… האמנם? -- דוגמאות לנשים אמיצות אז חשבתי על אומץ ונשים. ישר קפצה לי לראש ארין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים