הבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

ד"ר מיכל חמו לוטם

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי... +עוד

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי שתכלית המנהיגות היא להרבות אושר. מנסה להרבות את האושר שלי ושל חברי, ואכפת לי שנשים תמצאנה את המקום הנכון עבורן, זה שבו שהתשוקה פוגשת את הכישרון הייחודי! היום מכהנת כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא

עדכונים:

פוסטים: 21

החל ממרץ 2013

היא צעירונת, עיניה הירוקות בורקות מולי, דקת גזרה, שיערה האדום שהפך מזמן לסמל המותג שלה עוטף את פניה בהילה, והיא בוערת מבפנים.

גם כשהיא שקטה אני מרגישה בלהבה שבוערת בה, הלהבה שכנראה גרמה לכך שלמרות שהיא עוד לא בת 30 היא כבר הספיקה המון.

פגשתי אותה בפעם הראשונה פנים אל פנים בהגיעה להתארח עם חברות כנסת נוספות אצל זיוה פתיר במפגש פורום מנהיגות נשים של ארגון IWF  בו אני חברה.

התלהבתי. היא נבונה, מהירה, מבינה עניין ובוערת בה אש פנימית.

עכשיו אנחנו נפגשות בלשכתה הקטנה בכנסת, בין לבין, אני נתקעת בביטחון שבכניסה כי האישור איחר להגיע, והיא צריכה לסיים מהר כי תכף רצה לישיבת הסיעה. ‘לא נורא, נהיה יעילות’, אנחנו מסכימות בחיוך קטן של נשים שמבינות עניין.

סתיו שפיר - מנהיגות נשית צעירה! בתצלום של Doron Havassy

סתיו שפיר – מנהיגות נשית צעירה! בתצלום של Doron Havassy

קודם שפגשתי אותה עקבתי בעניין אחרי ההישגים שלה. שפיר, מקום שמיני ברשימת העבודה לכנסת, מיהרה להצטרף לועדת הכספים – ליבת ההשפעה והכוח בכנסת. בועדה היא עמדה בפרץ מול חברי הכנסת הותיקים ותבעה מידע על נושא ההעברות התקציביות, ושינתה סדרי עולם.

אישה צעירה, שלא נרתעת להיכנס בקודש הקודשים של התקציב ובשחקני הכוח של אגף התקציבים. אנשי האגף, רובם ככולם צעירים בשנות השלושים, כבר מודים כיום בכך שהם באים אחרת לכנסת, מוכנים יותר, מפורטים יותר, ובזמן, הכל בעקבות הסדרים החדשים שיצרה שפיר.

כששמעת ממנה את הסיפור על המאבק שלה בועדת הכספים הבנתי שהיא אמיצה ושהיא מנהיגה פורצת דרך שהובילה ועוד תוביל מגה שינויים. בקושי שנה בכנסת וכבר שינתה את ועדת כספים, שאפו!

כמה משפטים שלה במהלך המחאה שנכנסו לליבי:

  1. “המחאה שקופה, וכל אדם בה הוא מנהיג ואחראי לשינוי”.
  2. “זו מהפכה של הסדר הקיים. איך נוכל לעמוד בפני הילדים שלנו ולומר ‘תקענו מקל בגלגלים של הדבר הזה’? אנחנו נלחמים על העתיד שלנו. את מתחילה לתפוס שיש פה אפשרות להגשים חלום כחברה. ליצור פה טוב גדול. חברה שבה מצטמצמים הפערים, והצרכים הבסיסיים של כל אדם מוגנים על ידי הקהילה.”
  3. “כל כך הרבה ארגונים התפרקו לאורך ההיסטוריה בגלל חוסר יכולת לעבוד יחד. צריך לדעת להפיל את החומות האלה בשביל המשימות הגדולות, למרות חילוקי הדעות. אפילו רק כדי שלא נבלבל את הציבור. בסופו של דבר יש אסופה של אנשים טובים מאוד שרוצים לעשות טוב” ואני בטוחה שהיא חושבת על הארגון הקרוי מדינת ישראל….

 

6 דברים שאולי לא ידעתם עליה:

  1. בצבא היא התחילה את קורס הטיס אך הודחה ממנו לאחר חמישה חודשים‏.
  2. את דרכה כעיתונאית החלה כחיילת וכתבת צעירה בשבועון “במחנה”, דבר שעיצב את המשך דרכה.
  3. שפיר כאמור חברה בוועדת הכספים של הכנסת. בדצמבר 2013 הגישה עתירה לבג”ץ בקשר לנוהל ההעברות התקציביות בוועדת הכספים שאינן כלולות בחוק התקציב‏, ובמרץ 2014 נענה אגף התקציבים באוצר לדרישתה שיפרסם את כל המידע בנוגע לשינויים בתקציב בפורמט אלקטרוני ונגיש לציבור.
  4. היא הקימה בכנסת את השדולה לצדק חברתי‏. צדק חברתי זו לדעתי הכותרת לשליחות הייעוד שהעם בחר למדינת ישראל. השדולה מקדמת שיתוף ציבור באמצעות פרלמנטים אזוריים ועידוד האזרחים להגיש הצעות חוק. כשאני שומעת אותה אני מבינה שהיא באמת מאמינה בשיתוף ציבור, והיא מפעילה 150 מתנדבים לנושאים שונים, משוחחת עם הציבור במפגשים שהיא מקיימת ברחבי הארץ ובפייסבוק.”תשתמשי באתר עצומה למען קידום החוק שלך להשכרה” אני מציעה לה. “לא, אני מאמינה שמפלגת העבודה צריכה לדבר עם הציבור שלה פנים אל פנים ואני מסתובבת בשטח” היא משיבה לי תשובה נבונה.‏
  5. היא נאמה ב J  סטריט, השדולה היהודית השמאלית בארצות  הברית והנאום שלה היה “להיט”, כך אמרו לי מי שראו אותה שם. ואולי ברוח הפלורליזם שלה ושל יהדות ארצות הברית השתתפה יחד עם קבוצת חברות הכנסת בתפילתן של נשות הכותל בכותל המערבי.
  6. היא מזהה את חולשת הכלים העומדים לרשות חברי כנסת, ומתכננת שזה יהיה אחד הפרויקטים הבאים שלה. “חסר לנו מידע, כל מרכז המחקר והמידע של הכנסת בקושי מספיק לצרכים שלי, ואני אחת מ 120 חברי כנסת” היא אומרת לי, ואני שמחה שיש כאן מישהי שעובדת על בסיס מידע וראיות ולא רק שולפת רעיונות לא מעובדים.

אנחנו מסכמות עניינים, קבוצת המנהיגות לדיור בר השגה של המכון למנהיגות וממשל שהקמתי תזכה לביקור שלה, ואני אעביר לה את עיקרי החוק שניסחה הקבוצה עבור משרד הבינוי. 25 דקות וסגרנו עניין.

אני יוצאת מהפגישה איתה קצת יותר אופטימית – היא הדור הבא של הפוליטיקה. נכון, לא הכל מושלם, ויש לה עוד דרך, לדוגמה החוק לשכירות הוגנת שהיא מקדמת מעורר הרבה כעס ולעיתים בצדק, אך החוק הזה יעבור עוד גלגולים בדרכו בין הקריאות בכנסת. ובינתים שפיר תלמד מזה, והיא לומדת מהר, וטוב לה ולנו שכך.

ומה שחשוב בעיני הוא שהיא מיצגת פוליטיקה חדשה, של עוצמה ולא של כוח. היא מדברת עם הציבור ולא אליו, ועובדת עם הציבור ובשבילו.

בשבילנו.

ולפתע אני גאה שהיא מייצגת אותי בכנסת, כאישה וכמודל למנהיגות נשית.

עד הפעם הבאה…

שלכן - ד”ר מיכל חמו לוטם

עוד מהבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

תצוגה מקדימה

ניהול הבית כעסק מורכב

לפני מספר שנים, עוד כשהייתי המנכ"לית המייסדת של ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הבאתי את יוסי שטראוס שכיהן כחשב משרד הבריאות לביקור בבית החולים סורוקה ובשלוחת 'בטרם' שפעלה בו. ד"ר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נשים אמיצות

בהרצאה שנתתי לאחרונה בגוף עסקי דיברתי על אומץ כאחת מהתכונות החשובות במנהיגות. אחד המשתתפים הרים את ידו ואמר לי "אומץ היא תכונה גברית"… האמנם? -- דוגמאות לנשים אמיצות אז חשבתי על אומץ ונשים. ישר קפצה לי לראש ארין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה